Хуманоидните роботи от дълго време представляват интерес за технологичните гиганти. Tesla, Google, Apple и други инвестират средства в тези технологии, които имат значителен напредък през последните години.
От китайска страна също не остават по-назад и демонстрират големи амбиции с роботи като CyberOne. В скорошен клип китайският производител Xiaomi се похвали как тяхното изделие може да извършва изключително сложна комбинация от синхронизирани движения.
Само че не става въпрос за ходене или скачане, а за нещо много по-забавно. За първи път видяхме истински робот да свири на барабани досущ като Чарли Уатс, Джон Бонъм или Дейв Грол.
Може да не звучи кой знае какво, но всъщност съвсем не е малко постижение.
Към днешна дата най-полезните и практични роботи, които са разработвани, възпроизвеждат една много ограничена част от човешките способности - като например шарнирните ръце, използвани във фабриките по света. Други пък са базирани на по-прости същества като кучето робот Спот на Boston Dynamics.
Всъщност точно преди две години Boston Dynamics показаха как техните хуманоидни роботи и Spot могат да танцуват синхронизирано на песента "Do You Love Me?" от The Contours.
От своя страна CyberOne на Xiaomi отива една крачка по-напред, съумявайки да изпълнява едновременно няколко различни действия. Той е в състояние да координира прецизно поредица от сложни движения, включително удряне барабани и чинели, почукване на палките една в друга и натискане на педал.
Как обаче се случва всичко?
Първо, командите за позицията на барабаните и скоростта на удар се настройват онлайн. След това чрез MIDI файл CyberOne получава информация какъв инструмент да използва, какви ноти да бъдат изсвирени, колко силно и колко дълго трябва да ги изсвири, както и с какви ефекти, ако има такива.
Накрая роботът използва офлайн база данни от движения, за да генерира тези за своето изпълнение, като внимава да използва правилния инструмент в правилния момент.
Важно е да има синхрон в движенията, така че да е ясно кой крайник коя част от инструментите трябва да удари. Роботът трябва също така да знае, че не трябва да си удря ръцете една в друга, докато свири.
Това са неща, които човешкият мозък разбира подсъзнателно и автоматично, но робот, който свири на барабани, изисква много повече предварително планирани настройки.
Демонстрацията на подобни сложни физически способности няма практическа стойност, изисква изключително много усилия, време и ресурси, но е важен напредък, тъй като означава, че ако една машина може да бъде научена да свири или танцува, то тя ще може да извършва и други дейности.
Хуманоидните роботи се различават от обикновените, защото са предназначени да извършват естествени движения. Машините обаче често могат да бъдат непрактични в реална среда и се нуждаят от сложни настройки, за да изпълняват най-простите функции. Като например да стоят прави, без да падат.
CyberOne обаче има и други много ценни качества. Той е снабден с изкуствен интелект с възможност за "семантично разпознаване" и отгатване на човешките емоции според гласа на събеседника.
Може да разпознава 45 отделни емоционални състояния у хората и да реагира на още 85 природни звуци.
Подобен робот с умение да свири на барабани и да реагира на емоции потенциално може да бъде научен да изпълнява други сложни задачи и да взаимодейства свободно със заобикалящата го среда.
"Работим върху второ поколение CyberOne и се надяваме да подобрим допълнително неговата способност за придвижване и интеракция", казва за IEEE Spectrum Зейу Рен, старши хардуерен инженер в Xiaomi Robotics Lab.
"На хардуерно ниво планираме да добавим повече степени на свобода, да интегрираме самостоятелно разработени ръце и да добавим още сензори. На софтуерно ниво ще бъдат вградени по-стабилни алгоритми за управление на придвижването и зрението", допълва ученият.
Кой знае? В бъдеще може наистина да видим на концерт някоя механична версия на Чарли Уатс.