За животните с любов по време на епидемия

Няма да е пресилено, ако кажем, че ситуацията с коронавируса тревожи почти целия свят след като смъртните случаи само в Китай вече са над 1000. Заболели се регистрират на все повече места по в света, а мнозина избягаха от Ухан - града, от който тръгна заразата.

В тази ситуация, в която основното притеснение е за човешкия живот, на заден план остават животните. Хората, които са избягали от епицентъра на епидемията, близо две седмици по-късно се притесняват за своите изоставени без храна и вода домашни любимци.

Градът е блокиран от 23 януари, като мярка срещу разпространението на вируса. Нито една от транспортните мрежи на Ухан не работи и повечето от нейните 11 милиона жители са затворени по домовете си.

По данни на кмета на Ухан Джоу Сиануанг обаче около 5 милиона души са напуснали града преди началото на ограниченията, изоставяйки много домашни любимци сами и заключени като в капан в къщите си.

За да бъде оказана помощ на животните, групи доброволци в града работят денонощно.

Лао Мао, ръководител на Центъра за спасяване на животни Wuhancat, изчислява, че има най-малко между 20 хиляди и 30 хиляди животни, които са в капан във и около Ухан без никой да ги храни.

Пред NBC той казва, че 100 доброволци от центъра са спасили над 2500 такива животни от началото на наложените мерки, които забраняват влизане и излизане от града.

Достъпът до домовете на хората е предизвикателство. Някои предвидливи собственици предварително са оставили кодовете за пропуск на цифровите си брави, докато други са помолили доброволците да вземат резервни ключове от ключари на различни места в града.

"Преди няколко дни отидох в апартамент, където собственикът беше оставил храна и вода за котката си за три дни. Когато отворих и влязох в апартамента, котката беше много гладна и отслабнала, беше дехидратирана и на прага на смъртта. Тя пи вода много дълго време. За щастие я спасих", разказва Лао.

Дю Фан, ръководител на Асоциацията за защита на животните в Ухан, казва, че от началото на мерките в града, служителите й са затрупани с около 3500 молби за помощ. Работата продължава от 8:30 ч. до 19:30 ч. След като се приберат вкъщи тя и колегите й трябва да разговарят по телефона с хора, които имат нужда от помощ, а освен това организират и графика си за следващия ден. Лягат си след полунощ.

Повечето от обажданията, които получават, са с молба да бъдат нахранени котки и кучета. Но има и такива за влечуги, зайци, птици, декоративни прасенца и др.

"Повечето от собствениците имат малко резервна храна у дома, така че просто отиваме в къщите им и сипваме порция за 10-15 дни. Ако храната им е недостатъчна, ние осигуряваме такава", добавя тя.

Понякога доброволците се включват на живо, за да могат собствениците на домашни любимци да видят животинките си в реално време.

Чен Ий разказва, че е напуснал Ухан преди градът да бъде затворен, за да посети семейството си в съседната провинция Дзянси. 25-годишният мъж е оставил в апартамента си четиримесечно куче и петмесечна котка. Храната, с която те са разполагали, е била само за седмица и когато Ий е разбрал, че не може да се върне в града, идват и тревогите.

Първоначално той е потърсил помощ от групите за защита на животните в Ухан, но в крайна сметка е намерил приятел, който се е погрижил.

Появиха се и информации, че някои животни са били изоставени поради необосновани слухове, че домашните любимци предават коронавируса. В социалните медии, по непотвърдена информация, е имало публикации с призиви любимци да бъдат изхвърляни, на фона на нарастващия страх от вируса.

Световната здравна организация (СЗО) обяви, че към момента няма доказателства котки и кучета да са били заразени или да са разпространители на вируса.

Ванг Дагуо, отговарящ за Центъра за защита на животните в град Ичан, източно от Ухан, също е попадал на онлайн публикации за кучета по улиците, които са облечени в специални дрехи и изглеждат обгрижени и чисти. Вероятно са били изоставени поради дезинформацията около коронавируса.

Дагуо се надява собствениците на домашни любимци да се доверят на Световната здравна организация, откъдето казват, че тези животи не носят опасност, свързана с коронавируса.

Новините

Най-четените