10 г. по-късно Ван Перси не може да преглътне най-голямата болка в кариерата си

На 8 март 2011 г. Арсенал удържаше 1:1 срещу могъщия тим на Барселона на Пеп Гуардиола на "Камп Ноу" и се виждаше с единия крак на четвъртфиналите в Шампионската лига.

Три седмици по-рано отборът на Арсен Венгер беше смаял Европа, побеждавайки каталунците с 2:1 в Лондон в първата среща.

На реванша Лионел Меси напълно предсказуемо беше дал аванс на Барса след шест минути игра през второто полувреме. Но Арсенал по някакъв начин възкръсна, когато след корнер на Самир Насри Серхио Бускетс отклони в собствената си врата.

"Артилеристите" трудно минаваха центъра в онази напрегната вечер в Барселона, но когато изравниха, усетиха възможността да постигнат нещо голямо. И се втурнаха да я сграбчат.

Сеск Фабрегас, дете на Ла Масия, което няколко месеца по-късно щеше да се завърне у дома, хвърли възхитителен пас към Робин ван Перси само няколко минути след гола на англичаните.

За съжаление холандецът бе в засада и когато топката достигна до него, страничният рефер вдигна флага.

Швейцарският съдия Масимо Бусака наду свирката, за да потвърди ситуацията, но Ван Перси стреля с десния крак към вратата, а топката прелетя покрай левия страничен стълб на Виктор Валдес.

За изненада на всички, Бусака бръкна в джобчето си и даде жълт картон на нападателя. Но той вече имаше един и трябваше да се насочи преждевременно към съблекалнята.

В пристъп на раздразнение и гняв Ван Перси потърси сметка на съдията, но присъдата беше произнесена и връщане назад нямаше.

"Мисля, че това беше пълна смешка - коментира холандецът след това. - Как можех да чуя свирката му на фона на 95 000 души, подскачащия по трибуните? Как можех да го чуя? Моля ви, обяснете ми това?"

Очевидно опитът на Ван Перси да вкара беше изтълкуван като незачитане на съдийското решение, което доведе до фаталния втори картон.

Яростни фенове на Арсенал изчислиха, че има по-малко от секунда между сигнала и изстрела на холандеца и предвид инерцията му, би било невъзможно да спре, дори ако беше чул Бусака.

"Това прави нещата още по-лоши, защото можех да разбера рефера, ако бяха минали четири, пет, шест секунди и бях продължил. Но една секунда между свирката му и изстрела ми е пълен фарс", продължи Ван Перси.

Естествено, Барса успя да притисне лондончани след червения картон и с голове на Шави и Меси от дузпа проби напред с общ резултат 4:3.

На Никлас Бендтнер му се отдаде изумителен късен шанс да изравни и изпрати Арсенал на четвъртфинал, но датчанинът оплете краката си и отборът бе елиминиран.

Пропускът му почти докара инфаркт на мнозина запалянковци, но истинският им гняв беше насочен срещу Бусака.

"Щяхме да продължим - заяви Венгер. - Не е изненадващо, че съдията не даде нито един картон на играч на Барселона. Току-що говорих с хората на УЕФА. Те също са шокирани. Той уби един обещаващ и фантастичен футболен мач."

Подобно на много други, мениджърът на Арсенал не можеше да проумее светкавичното решение на Бусака да изгони Ван Перси.

"За какво? Ако е грубо нарушение - ок, но това...? Срамно е, ако наистина обичаш футбола. Ако си играл футбол на определено ниво, не можеш да разбереш това решение. Просто е невъзможно."

Сезон 2010/11 на Арсенал не е сред тези, към които феновете се връщат назад с особено умиление.

Отборът записа още едно четвърто място в лигата през май и затвори шести сезон без трофей. Това тежеше на всички в клуба като воденичен камък.

А на един етап от кампанията "артилеристите" всъщност бяха последният останал отбор на континента, който на теория имаше шанс за куадрупъл.

Сензационната загуба на финала от Бирмингам за Купата на лигата, отпадането от Манчестър Юнайтед за ФА и ужасяващият спад във формата, довел до само две победи в последните 11 кръга, означаваха само едно - провал.

Арсенал може и да не беше сред фаворитите за Шампионската лига тогава, но кой знае какво щеше да стане, ако тимът бе отстранил Барселона.

След головете на Ван Перси и Андрей Аршавин у дома кой можеше да забрани на феновете да мечтаят?