По времето, по което Франция спечели първата си световна титла във футбола през 1998-а пред родна публика, Джейсън Стейтъм вече беше звезда в киното. Гай Ричи му даде ролята на Бейкън в култовата лента "Две димящи дула", след което кариерата му в Холивуд тръгна рязко нагоре.
В "Гепи" изигра Турчина, в "Гаднярът" бе Монк, а в "Транспортер" - бившият десантчик Франк Мартин, който е готов срещу съответната сума да закара стоката, където трябва, без да задава излишни въпроси.
Британецът има на сметката си вече десетки филми и е сред най-разнознаваемите екшън герои на големия екран.
Но преди да пробие в киното, Стейтъм е професионален спортист, който дори достига до националния отбор на Великобритания по скокове във вода.
Естествено, мечтата му, като на почти всяко английско момче, е свързана с друг спорт, но просто не е достатъчно добър, за да пробие във футбола.
Джейсън израства в град Грейт Ярмут в графство Норфолк, където основното забавление за мъжете са няколкото пъба в центъра на градчето. Момчето пък се забавлява като организира театрални представления за минувачите. "Беше невероятно трудно да запленя хората, които все бързаха нанякъде. Беше по-трудно от заснемането на филм сега", спомня си Стейтъм.
Тогава е на 7-8, а скоро след това се увлича по спорта. По-големият му брат е боксьор, а той се пробва като гимнастик. Не му харесва.
Започва да тренира футбол и се присъединява към училищния отбор, в който играе в продължение на пет години.
Всичко се променя след семейна лятна ваканция в Маями, когато е на 12. Една сутрин отива да се изкъпе в басейна, когато вижда мъж да скача от трамплина. "Бях очарован от тази гледка, без да разбирам защо толкова се впечатлих. Гледах скоковете му и не можех да отлепя поглед", спомня си Стейтъм.
Когато се прибира вкъщи, Джейсън се записва в местния тим по скокове във вода. Той не показва изключителни резултати, но се сприятелява с треньора Ким Уайт. И когато след няколко години Уайт е назначен за треньор на младежкия национален отбор на Великобритания, той привлича Стейтъм в тима. По онова време момчето тренира усилено и изпитва истинско удоволствие да се занимава с тази трудна дисциплина.
Няколко години по-късно Уайт получава поредната промоция и взима Джейсън в представителния тим на британците. От този момент нататък Стейтъм се съсредоточава изцяло върху спортната си кариера.
В името на спорта 18-годишното момче се премества в южната част на Лондон, за да тренира на базата на Кристъл Палас. Участва в редица международни турнири с променлив успех.
Неотдавна някой си измисли, че е скачал на Олимпиадата в Сеул през 1988-а и се е класирал 12-и, което бе опровергано от актьора в интервю за IGN.
"Кой ви каза това, майка ми ли?", заяви британецът.
Истината е, че спортният му връх са Игрите на добра воля през 1990 г. в Нова Зеландия. Там той постига най-добрите си резултати: 8-о място в от еднометров трамплин и 11-а позиция от три и 10 метра. И до днес вярва, че от еднометровият трамплин е можело да спечели медал, ако е бил по-съсредоточен.
На 24-годишна възраст Джейсън осъзнава, че животът на професионалния спортист (ако не е топ футболист) е съмнително удоволствие.
Всеки ден ставал в 6:30 сутринта за бърза закуска и отивал на тренировка. Прибирал се следобед, след 5-6 часа монотонни упражнения, които никога не се променяли. И така в продължение на няколко години. "Нямаше екшън - разказва той. - Роден съм в творческо семейство и бях участвал в театрални постановки, а в спорта всичко беше много еднообразно."
Резултатите му не помръдват, а на всичко отгоре е и постоянно без пари. За да се издържа, продава всякакви ментета - парфюми, часовници и бижута. "Всичко беше фалшиво, но имаше хора, които с удоволствие хвърляха по 50 кинта за часовник Cartier", спомня си Джейсън.
Но една вечер към него се приближават двама човека и вадят полицейските си значки. Последвал обиск. Подобно на стоките на Стейтъм, значките на двамата били фалшиви, а притежателите им - псевдоченгета, които искали да го ограбят. Стигнало се до сериозен бой, а когато Джейсън разбрал, че няма шанс срещу двамата, зарязал всичко и хукнал да бяга.
"В онази вечер реших, че трябва да си намеря по-спокойна работа", казва актьорът.
Новата работа сама го открива. В спортния център често идвали представители на рекламната агенция Sports Promotions, търсейки модели. Един от хората на компанията е привлечен от фигурата и излъчването на Джейсън и го кани да започне като манекен. Adidas, Levis и Tommy Hilfiger са сред марките, които рекламира скачачът.
Впоследствие е забелязан от голямата рекламна агенция French Connection.
"Избрахме Джейсън, защото искахме моделът ни да изглежда като нормален човек. А той идеално пасваше на концепцията ни: беше много мъжествен, но не и с класически външен вид на модел", обясняват избора си от агенцията.
Именно French Connection му урежда първите снимки в музикални и реклани видеоклипове. Печели по около 200-250 паунда на снимачен ден, което не е Бог знае колко, но е значително повече от приходите му от спорта. През 1996-а спортният център на Кристъл Палас е затворен заради фиинансови проблеми, а на следващата година Стейтъм има щастието да се запознае с Гай Ричи и получава роля във филма "Две димящи дула".
Нататък, както се казва, кариерата му е история.
***
Повече от 20 години, след като се оттегли от професионалния спорт, фигурата на Джейсън продължава да е перфектна. Разбира се, че тренира много, а освен тренировките във фитнеса се занимава още с кикбокс и джуджицу. Не друг, а Гай Ричи е човекът, който го запалва по бойните спортове.
А тренировките и великолепната физическа форма помагат много на Стейтъм в киното. Всички сцени на филмовата площада изпълнява сам, без дубльори. Разкрива, че тренира по шест пъти седмично, което обяснява напълно защо изглежда така на 52.
В интервю за Men’s Health актьорът сподели тренировъчната си програма:
Ден 1
Загрявка: 10 минути на гребен тренажор (разстояние - 2 км).
Тренировка: силова гимнастика на паралети, вдигане на тежести, гимнастика на халки, мъртва тяга.
Ден 2
Загрявка: 10 минути на гребен тренажор
Тренировка от няколко упражнения, които се изпълняват без почивка: клякания с 40 кг тежести, лицеви опори, мъртва тяга, лицеви опори с отклонение. До края на тренировката прави 55 повторения на всяко упражнение.
Ден 3
Загрявка: 10 минути на гребен тренажор
Тренировка от шест 500-метрови спринта, които трябва да се изпълнят с максимална скорост. Паузата между спринтовете е три минути. В края върви 500 метра с 50 кг тежести за възможно най-бързо време.
Ден 4
Загрявка: 20 минути на гребен тренажор плюс клекове. Тренировка от пет серии клекове с 80 кг тежести. След това 200 лицеви опори.
Ден 5
Загрявка: 20 минути на гребен тренажор
В петия ден Джесън се фокусира върху метаболитните упражнения. Катери се по въже, прави клекове, лицеви опори и коремни преси.
Ден 6
Комплексна тренировка в зависимост от настроението и нагласата му.
Ден 7
Почивка
"Той обожава да тренира - казва съпругата на Джейсън, британският модел Роузи Хънтингтън-Уайтли. - Дори когато сме на почивка, той прави лицеви опори, кляка и бяга. Аз пък обожавам огромните му бицепси."
***
Днес Джейсън Стейтъм е холивудска звезда и мултимилионер, но все още изпитва носталгия по спортните си години. През 2012 г. той пристигна в Лос Анджелис за премиерата на филма "Механикът". Дори на партитата, хвърляше по едно око на телевизорите и телефона си, за да следи какво се случва на Олимпийските игри в Лондон.
А на една от пресконференциите си изнесе монолог за спортното си минало: "Прочетох, че бюджетът на нашия отбор по скокове във вода е седем милиона паунда годишно. Това е много готино. Когато аз бях състезател, нямахме такива пари и много таланти се отказваха. Аз също напуснах и все още съжалявам, че никога не стигнах до олимпиада."
Със сигурност е така, но поне не може да се оплаче от кариерата си в Холивуд. Британецът е един от най-търсените актьори, а хонорарът му обикновено не пада под 10 милиона долара на филм.
"В спорта не постигнах това, за което мечтаех. Затова взех филмовата си кариера максимално сериозно. В онези години разбирах, че не мога да си позволя отново да се прецакам."