Най-шантавата смяна в историята на футбола: Когато Психо пусна вратар напред в търсене на победата

Вратарят Дейвид Джеймс като полеви играч срещу Мидълзбро.

Случи се преди точно 15 години по това време - на 15 май 2005-а - и остава в историята като спомен за една от най-шантавите смени във футбола. И със сигурност най-странната смяна в модерната история на играта.

В последния кръг от английската Висша лига, години преди пристигането на арабските милиони в Манчестър Сити, "гражданите" се борят за седмото място, даващо право на участие в Купата на УЕФА. Борбата е с Мидълзбро, като именно двата тима се срещат в този последен кръг, а Сити се нуждае от победа, за да се добере до европейската квота.

Две минути преди края резултатът е 1:1, което прекрасно устройва Мидълзбро и означава край на амбициите на Сити.

Тогава мениджърът на Сити Стюарт Пиърс се решава на доста нестандартен ход, който шокира абсолютно всеки на стадиона, както противникотвите, така и неговите играчи.

Макар на резервната скамейка да седи нападателят Джон Макън, Пиърс го пренебрегва и решава да пусне вратар в търсене на победата.

Край страничната линия застава резервният страж Ники Уийвър, който не заменя титуляра Дейвид Джеймс, а американския халф Клаудио Рейна. Този ход обаче по всичко личи е бил предвиден, защото титулярният страж Джеймс получава тениска на полеви футболист с №1 на гърба и отива на върха на атаката на Сити, докато резервата Уийвър застава на вратата.

И изненадващата смяна можеше да има нужният ефект, защото в последните секунди Роби Фаулър центрира към намиращия се на върха на атаката Джеймс, където играч на Мидълзбро отклони топката с ръка.

Дузпа за Сити и шанс за инфарктна победа, която обаче Роби Фаулър пропиля, изпускайки дузпата.

Марк Шварцер спаси наказателния удар, за да прати Мидълзбро в Купата на УЕФА, където година по-късно отборът игра и финал, загубен с 0:4 от Севиля.

Стюарт Пиърс, мозъкът зад най-странната смяна в новата история на футбола, от няколко години е без работа. За последно той бе начело на отбора на сърцето си Нотингам, който води през сезон 2014/15.

Психо, както го наричат феновете на Острова, направи продължителна кариера в националния отбор на Англия, където имаше своите съкрушителни моменти и радости.

На световното първенство през 1990-а бе един от двамата, които пропуснаха дузпите в престрелката с ФРГ на полуфиналите. Другият бе Крис Уодъл. Пиърс напусна терена облян в сълзи.

Шест години по-късно селекционерът на Англия Тери Венейбълс написа името на бранителя сред петимата изпълнители на дузпи на четвъртфинала срещу Испания и Психо вкара. Няколко дни по-късно се разписа и на полуфинала срещу Германия, а радостта му на терена на "Уембли" се помни от феновете и до днес.

Запалянковците обаче се изнизаха мълчаливо от митичния стадион. Този път грешникът бе Гарет Саутгейт - човекът, който в момента се е зааел с мисията да върне славата на "трите лъва".

Като стана въпрос за национални отбори, ще припомним и една смяна на Луис ван Гаал от световното през 2014-а в Бразилия.

Селекционерът на Холандия тогава замени вратарите си в 121-вата минута на четвъртфинала между "лалетата" и Коста Рика.

Ексцентричният наставник пусна резервния си страж Тим Крул, който му се отблагодари със спасяването на два наказателни удара, пращайки "лалетата" на полуфинал.

Дълго време действията на Ван Гаал не спираха да се коментират, но странната му и оказала се гениална смяна не е най-шокиращата в историята на футбола. Но тази на Стюарт Пиърс с право претендира да е такава.