"Не смей да стъпиш в Мюнхен!": Омразният руснак, който погреба Байерн в последния кръг

Изминаха почти 30 години, но по-възрастните фенове на Байерн още не могат да забравят този кошмар.

Началото на юни 1993-та. Последен кръг в Бундеслигата. Баварците и Вердер са на върха с по 46 точки. Байерн гостува на Шалке, а Вердер - на Щутгарт.

Ако и двата отбора победят, Матеус и компания трябва да вкарат с гол повече от бременци, за да вдигнат сребърната салатиера.

Гелзенкирхен по традиция мрази Байерн, но местният Шалке не играе за нищо. Десети е и положението е "ни нагоре, ни надолу". Очаква се гостите да вземат с лекота каквото им трябва. Руският нападател Александър Бородюк и съотборниците му обаче изобщо не възнамеряват да се дадат без бой.

Самият той е във върхова форма в края на сезона и в последните три мача с Кайзерслаутерн (4:0), Айнтрахт (3:0) и Динамо Дрезден (2:0) има четири попадения и две асистенции.

Преди срещата с Байерн руски медии търсят Бородюк за интервю.

"Ако беше в съветското първенство, мисля, че нямаше да има никакви вълнение преди такъв мач. Някой щеше да донесе една торба с пари и съперникът би я взел без колебание. Но в Германия това е невъзможно - обяснява Саша и продължава. - В цялата история на Бундеслигата е имало само един случай на купуване на мач. Отборът, който "ляга", е разформирован, а играчите му - до един - са лишени от правото да играят във всички германски лиги за един сезон. В този ред на мисли смятам, че в Байерн изобщо не им е хрумвало да ни предлагат пари. Лично на мен ми е все едно кой ще стане шампион, но ако трябва да съм честен, малко ме дразнят постоянните изказвания на играчите на Байерн колко са велики. Уморих се да ги слушам, че са най-добрият отбор в Европа.

Нашият капитан Гюнтер Гютлер говори с Матеус вчера. Те са приятели от детството. Лотар му е казал, че Ерих Рибек, треньорът на Байерн, му е дал задачата да ме пази персонално. Е, готов съм за това."

Александър не говори празни приказки. Излиза на терена пределно мобилизиран и на моменти прави за смях световния шампион от 1990 година.

Още в 4-тата минута руснакът намира перфектно Инго Андербрюге, който неочаквано стреля от 25 метра и забива топката във вратата на Байерн - 1:0.

"Когато нашият вратар Герке хвърли топката към мен, аз се втурнах от нашата половина на терена към тяхната, излъгах Вутерс и Хелмер и сервирах топката на крака на Андербрюге - спомня си Бородюк. - Ударът му беше лудост. Отдавна не бях виждал нещо подобно. Топката се заби неспасяемо във вратата им."

В средата на полувремето Шол изравнява резултата, а Бородюк отново извежда домакините напред преди паузата.

През втората част обаче нещата се обръщат с краката нагоре за Шалке. Матеус и Вутерс бележат и Байерн стига до пълен обрат.

Но последната дума в този мач все пак е за Бородюк, който се разписва още веднъж в 86-ата минута за крайното 3:3.

Вердер записва класика 3:0 над Щутгарт и става шампион на Германия за трети път в историята си.

"Не можете дори да си представите какво се случи след последния съдийски сигнал - споделя човекът, който погребва Байерн през 1993-та. - Феновете нахлуха на терена и започнаха да ни събличат фланелките. За щастие никой не пострада в тази суматоха. Между другото, след мача Матеус влезе в съблекалнята ни и ми стисна ръката с думите: "Поздравления за страхотната игра. Желая ти хубава почивка."

На следващия ден рано сутринта започнаха да идват наши запалянковци да ми носят вестници и списания. Но феновете на Байерн не ми позволиха да се концентрирам, не успях да прочета нито един ред. По едно време се събраха пред дома ми и скандираха с часове: "Никога не идвай в Мюнхен!"

На двубоя Шалке - Байерн един от специалните гости е националният селекционер Берти Фогтс, който е силно впечатлен от Саша.

"Жалко, че Бородюк не е германец. Иначе със сигурност щяхме да му намери място в Бундестима", казва треньорът.

Бородюк изиграва 134 мача за Шалке във всички турнири, в които записва 43 гола и 14 асистенции. Двете попадения, с които погребва Байерн през 1993-та, са най-ценните в колекцията му.