На 23 юни 2018-а детският футболен отбор Вепр от Тайланд тренира отлично, а наставникът на момчетата решава да ги зарадва след поредното тежко занимание. Треньорът взима 12 деца на възраст между 11 и 16 години и ги води на екскурзия до известния пещерен комплекс Као Луанг.
Мястото е наистина вълшебно и това може да се потвърди от милионите туристи, посетили го през годините. Но проблемът е, че пещерата се намира на дълбочина от около 90 метра под земята, има много лабиринти, а също така се наводнява по време на дъждовния сезон. Случва се така, че след разходката групата се насочва към изхода, но той вече е напълно наводнен. Децата и треньорът им нямат друг избор, освен да се опитат да намерят суха галерия из лабиринтите, в която да се подслонят и да чакат спасението. Намират такава след 10 километра скитане из комплекса.
Защо пещерата се наводнява?
В северните райони на Тайланд през юни започва дъждовният сезон, в който падат най-големите количества валежи. Не вали, естествено, по 24 часа, седем дни в седмицата, но понякога и 30 минути обилен тайландски дъжд в денонощие са достатъчни повечето от пещерите бързо да се наводнят. Точно това се случва и в Као Луанг.
Трудностите около спасяването
Операцията по издирването започва още същия ден, но процесът е значително усложнен от факта, че потоците вода са се смесили с тиня и камъни. Видимостта е много малка. Освен това в комплекса, както вече отбелязахме, има безброй разклонения и е невероятно трудно да се намери галерията, в която отборът се е скрил. Но на 2 юли Джон Волантен и Ричард Стантън, британски водолази (едни от най-подготвените в света с безброй сложни спасителни акции зад гърба си), успяват да открият спасителния остров, на който момчетата са прекарали 10 дни.
Радостта обаче е краткотрайна. Оказва се, че измъкването на децата ще е много трудно.
Спасителите имат две възможности - да инструктират момчетата как да се гмуркат и да ги вадят един по един, или да изпомпват водата от пещерата. Единственият ѝ изход е наводнен и за да се стигне до спасителната база, трябва да се плува около два километра в студена и мътна вода. Само няколко от децата обаче умеят да плуват. Така че тази опция остава за най-най-краен случай.
Другата също е налудничава - да се изпомва водата от пещерата е почти невъзможно, защото дори най-мощните помпи трудно биха могли да се справят с толкова много вода. Спасителите решават да се изчака с надеждата нивото да спадне. Водолазите снабдяват децата с храна и вода, бележки от родителите им и бутилки с кислород. Предполага се, че ако се наложи, отборът и треньорът могат да издържат така с месеци. Но след това се появява нов проблем: нивото на въглероден диоксид в пещерата започва да се повишава.
Кой спасява момчетата?
В много точки на света новините за случващото се в Као Луанг изместват тези от световното първенство по футбол в Русия. След като научават за инцидента, на място пристигат доброволци, водолази, пещерняци и военни от различни страни. Дори Илон Мъск се включва в операцията, предоставяйки на тайландските власти мощни литиево-йонни батерии за помпите, с които те могат непрекъснато да изпомпват вода. В операцията се включват над 100 специалисти.
В продължение на около седмица интернационалният екип от спасители обмисля плана за евакуация на децата. Първоначално най-разумният вариант изглежда изчакването на спадането на нивото на водата, но повишаването на въглеродния диоксид изисква незабавен старт на операция.
Решено е момчетата да се гмуркат и да плуват с помощта на водолазите.
На 7 юли спасителите пробиват над 100 дупки и изпомпват значително количество вода, което прави възможен достъпа до някои части на пещерата, които преди това са наводнени. На сутринта на 8 юли влизат общо 18 души - 13 водолази и петима военни. Момчетата са разделени на четири групи, като най-слабите се спасяват първи. Треньорът е в най-тежко състояние, но по негово настояване остава последен. На 10 юли се провежда заключителната фаза на евакуацията, включваща четири деца и техния наставник.
Разбирайки за щастливата развръзка, президентът на ФИФА Джани Инфантино кани отбора и спасителите му на финала на Мондиал 2018 между Франция и Хърватия. Те обаче не успяват да се възползват. За много от тях предстоят седмици на възстановяване и почивка.