Новият iPhone X - още от същото

Когато излезе за първи път на пазара през 2007-а, iPhone беше фантастичен. Тогава повечето хора все още се разхождат с грубовати телефони с пикселизиран дисплеи, които правят отчайващо лоши снимки. Но Apple пуснаха на пазара своя iPhone и всичко се промени.

10 години след това индустрията продължава да върви напред. Вече всички имат смартфони и ги използват за почти всичко - от плащането на сметки до намирането на гадже.

Във вторник Apple представи трите нови iPhone-а като този от най-високия клас е iPhone X (което би трябвало да се произнася като "десет", а не като "екс").

Той идва с функция за лицево разпознаване, наречена FaceID, която компанията определя като революционна. Технологията използва сензори и камери в горната част на предния панел, които изграждат модел на лицето. При всеки опит да отключите смартфона, сензорите ще сканират лицето ви и ще го сравняват с вече запаметеното изображение. Apple очаква от клиентите си, че ще използват FaceID не само за да си отключват телефона, но и при разплащане със системата на Apple Pay и при закупуването на приложения от App Store.

Биометрично сканиране, което използва лицево разпознаване като начин за легитимиране, всъщност вече има при някои смартфони като Samsung Galaxy S8, където освен сканиране на пръстов отпечатък има и сканиране на ириса. Мнозина са скептични доколко Apple са се справили по-добре.

Тим Кук уверява, че FaceID е далеч по-добър и надежден от TouchID - технологията за разпознаване на пръстов отпечатък. Той казва, че FaceID е "трениран" да разпознава неща, които не са реални хора - снимки или маски например. Това би трябвало да показва, че телефонът няма как да бъде отключен от неправилния човек.

На теория това е страхотно, но демото по време на представянето, в което вицепрезидентът на Apple Чад Федериги се опита да използва технологията, показа, че тя не разпознава добре и собственика на смартфона.

Така или иначе ако Apple успеят да накарат приложението за лицево разпознаване да работи ефективно, със сигурност ще го видим пренесено и при други марки устройства.

Apple също така обявиха нова опция за безжично зареждане. Това е възможност, която компаниите от години опитват да направят масова и която, от години вече има в повечето високобюджетни Android устройства. Samsung предлагат "подложка" за безжично зареждане, съвместима с Galaxy серията още от Galaxy S4, през Galaxy Note 3, 4 и 5, до Galaxy S8.

От Apple казаха, че iPhone 8 и 8 Plus, както и iPhone X ще поддържат Qi стандарта за безжично зареждане, за който вече можете да намерите поставки и аксесоари от ИКЕА.

За разлика от Samsung обаче Apple не оставя избор на клиента си и няма да поддържа PMA безжично зареждане.

Безжичното зареждане набра популярност при различните технологични брандове през последните години, но най-вероятно не е нещо, което виждате около вас особено често. Голям е и шансът телефонът ви да не го поддържа, дори да сте си го взели току-що.

Основно неудобство на iPhone е липсата на стандартен USB порт, което прави трудно директното пренасяне на информация от смартфона към компютър, освен ако не използвате iTunes. Този порт беше премахнат още при iPhone 6 и iPhone X не прави изключение.

iTunes също има редица недостатъци - забавя цялостната работа на компютъра, има риск от загуба на данни. С други думи iTunes ви подтиква да търсите алтернатива за пренасяне на информацията, за да прехвърляте по-лесно данните.

iPhone X няма и стандартен жак за слушалки и идва с безжичните AirPods.

Ако се притеснявате, че можете да загубите слушалките за 159 долара, все пак има решение. Срещу скромните от 10 до 15 долара можете да си поръчате кабел, който минава през тила ви и свързва AirPods, за да стоят сигурно на мястото си.

Друг огромен минус е изцяло стъклената предна и задна част с един тънък метален кант през страничната част. На пръв поглед дизайнът на телефона е много ефектен, но това го прави доста по-крехък от пластмасовите предложения във високия клас, каквито са Google Pixel 2 и Huawei Mate. Можем да очакваме нова серия от снимки на напукани екрани - този път и отпред, и на гърба на iPhone-a.

Не можем да не споменем като недостатък и цената на новия iPhone X - той е един от най-скъпите флагмани, създавани някога.

В САЩ ще се продава от 999 долара, а в Европа - за около 1180 евро. Не е необходимо да ви казваме, че това са доста пари за телефон.

Следващата декада най-вероятно ще ни предложи още от същото с известни подобрения в процесора, сензорите и, може би, по-реалистично емоджи изпражнение (това последното се надяваме да не стане).

Ако Apple обаче искат да задържат вниманието на потребителите си и (финансовите) ползи от него, те трябва да измислят изцяло нов iPhone.

Компанията се опита с Apple Watch и HomePod колонките, с които искаше да навлезе в незаетите ниши на технологичния пазар. Но нито едно от тези устройства не носи усещане като това от първия iPhone - изцяло ново, непознато устройство, което обединява технологиите така, както преди това не сме си представяли.

#1 e-mil 13.09.2017 в 20:18:57

"... през 2007-а, iPhone беше фантастичен. Тогава повечето хора все още се разхождат с грубовати телефони с пикселизиран дисплеи, които правят отчайващо лоши снимки. Но Apple пуснаха на пазара своя iPhone и всичко се промени." Абе стига сте лъгали и сте си измисляли легенди, бе! Първият Айфон беше с гъстота на пикселите 165 ppi, а преди него имаше много масови модели с по 200 ppi. Още по-масовите бяха с по 140-150 ppi - разлика, която изобщо не се усеща. А имаше и модели с по 260 ppi, при това без да са най-скъпите на пазара. И камерата на първия Айфон не беше нищо особено. Ами тя дори беше с фиксиран фокус. Години преди него модели като Nokia N90, Sony Ericsson K750, K790, K800 и т.н. правеха чудесни снимки за времето си. Имаха автофокус. Снимаха дори и видео за разлика от Айфон. Едва при iPhone 3 камерата започна чат-пат да прилича на нещо и едва iPhone 4 започна да съперничи на Нокия по качество на снимките. Технологиите за телефонните камери бяха развити от Сони и Нокия. Те движеха напред. Айфон просто се появи в подходящия момент, като в началото Apple даже не се усещаха, че това е важна характеристика за масовия потребител.

#2 jordani 13.09.2017 в 22:18:28

Мда, моята Лумия на 3 г. модел има камера 20 mp, три цветна диодна светкавица, разпознава ми ириса,дори и на тъмно. Има безжично зареждане и по двата стандарта, има СМЕНЯЕМА батерия и външна карта памет. USB-C и други даже не ги споменавам. Казах ли, че струва около 450 лв? Ама айфоня е друга гъзария.....

#4 Fulcrum 15.09.2017 в 21:44:25

Ползвал съм и трите OS на Lumia 930, iPhone 6 и Asus Zenfone 2. Сега съм обратно на Win 10, но устройствата на Гейпъл са много изпипани и ако не ме дразнеше политиката и отношението им към клиентите, вероятно щях да съм с Гейфон отново. Друг въпрос е цената им, тотално неоправдана за нещо, което няма иновативни черти, сглобява се от Фокскон в Китай и чиято батерия е трудно подменима (готина политика, нали), и което идва с един доста скапан съпорт, отвсякъде. А един коментар по-долу, че Лумиата му била с 20мп камера и прочие - е явно аз имам същата и пикселите нямат значение - сравни 20мп на Лумиата с един про дслр от 10-на мп и ще разбереш защо. Гейфоните имат хубава камера, Ноута също, както и флагмана на HTC (най-ненадеждния телефон, който съм имал беше от тея).

#5 saxo 08.10.2017 в 21:23:09

Към автора - личи си, че не си фен на Apple, ама много си личи (не ти видях и името под статията, срам те е от написаното сигурно). Едно не си разбрал - хората го обичат заради софтуеъра. Няма значение дали въобще има камера, как се зарежда или разрежда, колко струва и т.н. А алтернативата на iTunes се нарича iCloud - не ти трябва да пренасяш информация, тя вече е налична на което и друго устройство да я потърсиш. Другият път да си напишеш домашното по-добре.

Новините

Най-четените