ЛеБрон пръска по 1.5 млн. долара годишно за тялото си. Но си заслужава всеки цент

Наскоро феновете на Барселона посрещнаха Лионел Меси преди реванша с Челси от осминафиналите на Шампионската лига с внушителна хореография: "Бог да пази Краля".

Няма как - Лео е икона не само за каталунците, но и за футбола като цяло.

Този път обаче няма да пишем за Меси, а ще се спрем на друг крал - на Краля на баскетбола ЛеБрон Джеймс.

В края на януари той премина летвата от 30 000 точки и записа името си като най-младия баскетболист по този показател на възраст 33 години и 24 дни. Джеймс остави зад себе си Коби Брайънт, който стори това на 34 години и 104 дни.

Освен двамата, само още петима баскетболисти са вкарвали по повече от 30 000 точки.

Това са Дирк Новицки (30 837), Уилт Чембърлейн (31 419), Майкъл Джордан (32 292), Карл Малоун (36 928) и Карим Абдул Джабар (38 387).

Ясно е, че постижението е удивително, но Краля блести и с нещо на другата скала на възрастта - ЛеБрон е най-възрастният играч с 2000 точки, 500 борби и 500 асистенции в рамките на един сезон.

Поглеждайки към двата му рекорда, изводът е ясен - и на 33 крилото на Кливланд Кавалиърс продължава да е в забележителна физическа форма.

Но не си мислете, че всичко е даденост. Напротив. ЛеБрон чупи рекордите с къртовски труд, постоянство, лишения и... пари. Много пари! За да е в състояние да продължава да играе на такова ниво, баскетболистът харчи по около 1.5 млн. долара годишно само за тялото си.

Ще започнем с това, че в имението си има точно копие на фитнес залата на Кавс, а уредите са едно към едно с тези, които ползва заедно със сътоборниците си. Вярва, че подобно съответствие му помага в тренировките.

Двама персонални треньори са денонощно на разположение на звездата, а освен това има личен готвач, диетолог, масажист и дори специалист по съня и възстановяването. Може да ви звучи прекалено, но ЛеБрон го прави с едничката мисъл да продължи да играе възможно най-дълго.

През 2017 г. Sports Illustrated публикува проучване за това кои са най-подготвениите физически спортисти на планетата, а на върха заедно с Кристиано Роналдо е крилото на Кавс.

В зависимост от програмата за официалните мачове, ЛеБрон тренира между 5 и 7 пъти седмично в залата. Освен това, се занимава с йога, пилатес и упражнения на тренажора versaclimber.

Най-довереният му човек е основният му треньор Майк Манкиас, който преди години е работил с Майкъл Джордан. В помощ на Манкиас е специалист по спортна биомеханика и бивш "тюлен" от Военноморските сили на САЩ - Дони Реймън.

#Repost @dzandertraining with @repostapp ・・・ People always ask me, "What is Biomechanics?? Well this photo might be the best definition there is. My ace and DBC Biomechainst @donnieraimon keeping my brother @kingjames firing on all cylinders. DBC is a system that is changing the way athletes approach exercise. But here's the other definition for those that didn't get it 😉 ====================== Biomechanists must have a  solid background in the fundamentals of Mechanical Engineering including post Calculus Mathematics, several years of college Physics, Material Mechanics, and Multi-segment Mechanics before moving forward to the biological sciences. The method of Biomechanics is the method of Engineering! To understand anything in nature we must know it's geometry, materials of construction, the mechanical properties of the materials, the governing laws of physics and the mathematical modeling of the motion. #WhereDoYouTrain #DBC #ChangingTheGame #Education #CertificationComingSoon

Публикация, споделена от Donnie Raimon (@donnieraimon) на Апр 16, 2017 в 3:08 PDT

Той прекарва 15 години в спецчастите, но прекратява кариерата си след инцидент със скок с парашут и множество фрактури. Реймън се възстановява сам от контузиите и така се запалва по биомеханиката.

Освен персонални асистенти на ЛеБрон, по настояване на звездата Майк и Дони са и на щат като служители на Кавс. Това не само че не дразни останалите му съотборници, а дори са доволни, че могат да се учат от рутината на Краля.

Преди година, след финалната серия с Голдън стейт, Джеймс подробно разказа за програмата си от мач до мач.

Първата неотложна задача след двубоя е бързото възстановяване на баланса на течностите. За тази цел Джеймс пие специално приготвен коктейл. След това минава през ледена вана. "Това е истинско изтезание за мен, но знам, че няма начин", казва крилото на Кавс.

Полетът усилва възпалението и дехидратацията, така че на борда на самолета Джеймс продължава да пие от коктейла си. Вечеря с протеинови храни и въглехидрати.

На този етап се полагат постоянни усилия за отърваване от токсините и млечната киселина в мускулите и да се ускори процесът на възстановяване.

Още в самолета Джеймс използва миостимулатор - използват се ботуши и ръкави за електронни импулси, които карат мускулите да се свиват. Във въздуха му се прави и масаж.

Самолетът пристига в Кливланд в 6:30 часа, а възможно най-бързо Джеймс се прибира в имението си и спи поне 8 часа.

30 часа преди следващия мач Джеймс върти велоергометър и взима контрастиращ душ.

Два часа по-късно се среща с Манкиас и правят възстановителни процедури.

В деня на мача Майк и Дони Реймън се грижат за достигане на оптималното състояние на Краля, обръщайки внимание на някои от слабите му места и стари травми.

До обяд "оптимизацията" приключва, а на Джеймс остава дори време за среща с репортери.

"Всичко, което прави ЛеБрон в живота си, е подчинено на това да му помогне да играе баскетбол и да се задържи на върха възможно най-дълго", обобщава известният спортен журналист Бил Симънс.

А на нас какво ни остава да кажем освен: Бог да пази Кралете!

Защото такива като ЛеБрон, Меси, Кристиано и още няколко се раждат по веднъж на век.

Новините

Най-четените