Магьосникът по икономика е... блогър

Блогър, напуснал Великобритания преди 20 години заради провинциалното блаженство на Испания, се е превърнал в магьосник по икономика, чийто съвети са търсени от Международния валутен фонд.

Сред най-върлите последователи на Едуард Хю е дори носителят на Нобелова награда - американският икономист Пол Кругман. За него Кругман казва: "Иска ми се той да публикуваше повече."

Хю е посещавал прочутото London School of Economics (LSE)  в края на 60-те години, но твърди, че "не е научил много" и интересът му по темата намалява, докато икономическите трудности на Япония не привличат вниманието му десетилетия по-късно.

"Изведнъж се заинтригувах отново от икономиката, тъй като открих проблем," коментира Хю. "Интересно ми е само когато има проблеми."

Днес мнението на 61-годишния британец, който живее в една от най-проблемните европейски иковомики, привлича внимание от цял свят. Появата му пред местна телевизия в Каталуния през октомври води до обаждане от МВФ през март.

Говорител на МВФ коментира, че Хю няма "официална или неофициална роля" във Фонда, и заяви, че от МВФ са пуснали "широка мрежа" за събиране на информация, като добави, че оценяват разговора им на кафе в Испания.

През май Хю говори пред Circulo de Economia - супер популярна годишна среща на бизнеса в Барселона. Тази седмица публикация за него в New York Times повиши броя на последователите му в Facebook до 5000 души. Около 1000 души са се опитали да го "добавят" като "приятел" за един ден.

"Използвам Facebook като онлайн общност. И си служа с него като един вид блог, който има автоматично 5000 читатели, което е добре," коментира той.

Любителят на радикалните подходи

Както знаят последователите на блога му, Хю защитава радикален подход към разрешаването на проблемите на членовете на еврозоната, обременени от потресаващи нива на задлъжнялост, но същевременно обвързани с единната евровалута.

От своята позиция в Испания той е видял бясната съпротива срещу опитите на правителството да ореже заплатите в публичния сектор. Стачка през тази седмица се приема за генерална репетиция за по-мащабна предстояща обща стачка.

"Дори говоренето за това Испания да намали заплатите на държавните служители с 5% предизвиква огромен гняв. Не мисля, че ще го направят. Така че излагам идеята, че може би най-простото и бързо решение за Германия е да се върне обратно към марката," казва той.

И Хю говори за изоставяне на еврото

Германия изостави дойче марката през 2002 г., когато се присъедини към единната валута.

Теорията е, че излизането на Германия би предизвикало рязко падане на еврото, което донякъде би спомогнало за възстановяването на обременените от дългове съседи на Германия - включително Испания, Португалия, Гърция и Ирландия. Износът би се повишил, което би им позволило да заделят финансов ресурс, за да изплащат дълговете си - и да обслужват бъдещите нужди на застаряващото им население.

С времето според него Германия би могла да обмисли ново присъединяване към еврото, след коригиране на икономическия дисбаланс в региона.

Хю смята, че проблемите на Европа се коренят в демографските условия: страни с висок дял млади хора са натрупали дългове, докато тези със застаряващо население сега са под натиск да му осигуряват услуги.

"Ако погледнете страните, които имат бум в имотите - САЩ, Великобритания, Ирландия, Испания - всички те са млади общества. А обществата, които са плащали за този бум, като Германия, Япония и Швеция, са много по-стари общества, които генерират излишъци заради динамиката на спестяване и харчене," твърди той. "Тези пари след това се дават назаем на обществата, които все още са с достатъчни пропорции от хора в по-млади възрастови групи, които вземат адски много заеми."

Но и демографията не обяснява всичко

Хю казва, че демографията не обяснява всичко. "Полезно е да имаш добра централна банка и разумна монетарна политика. А структурните реформи и качествените институции също помагат много. Нещата не са едностранни," обобщава той.

Икономистът предрича, че ако Германия не напусне еврозоната, в един момент натискът ще бъде толкова силен, че политическите лидери на страната ще бъдат принудени да излязат от съюза, тъй като населението ще се умори да подпомага обременените с дългове съседи.

"Ако тези страни - като Испания, Португалия, Гърция и Ирландия - не могат да намерят начин да се върнат към растежа, то дългът им само ще се трупа все повече и повече. Няма бъдеще за която и да е страна, която е в такъв тип хаос, в който са се озовали тези държави - те се нуждаят от защитата на еврозоната," коментира той.

Заключението му е, че много по-разумно за Германия е да заяви: "Хей, хора, 28% от нашия БВП - и сега това нараства като процент - са износ, който отива извън Европа или извън еврозоната. Какво можем да изгубим, ако излезем от нея?" Също така той напомня, че немските задължения са в евро, така че ако Германия се върне към марката, изплащането им би било много по-евтино.

Да работя в офис? Господи, естествено, че не...

Хю твърди, че нарастващата му популярност като икономически коментатор е довела до предложения за работа, които той няма никакво намерение да приема. На въпрос дали би се изкушил да напусне селската идилия на Испания, отговорът му е еднозначен: "Господи, естествено, че не! Преместих се тук, за да се махна от офисите. Всички тези предложения, които наистина получавам, не представляват никакъв интерес за мен." След което добавя: "Макар че със сигурност имам желание да помогна на МВФ да измъкнат Испания от тази каша."

Той знае, че те са наясно къде да го открият.

Новините

Най-четените