И Google роди...

По време на празниците миналата година, Айдин Сенкут и Елад Гил събират 50 от приятелите си в ресторант за здравословна храна в Пало Алто. Между бургерите с пуешко месо и рулата с тофу, те говорят за технологичните тенденции и как да забогатеят. Или по-точно как да забогатеят повече.

Сенкут, Гил и техният кръг от приятели на масата са възпитаници на Google, едно от най-големите средства за забогатяване, някога съществували в САЩ. Откакто стана публична фирма преди шест години, Google са генерирали повече от $170 млрд. за служителите и инвеститорите си. Много от милионерите, които фирмата е създала, са млади, обвързани с най-новите технологични разработки и нямащи проблем да поемат рискове. Което и обяснява защо толкова много минали през Google-включително много от събралите се в компанията на Сенкут и Гил-са активни „бизнес-ангели", опитващи се да добавят още една нула към банковите си сметки и още една новаторска фирма към списъка си с постижения. "Чувствам се част от толкова силна мрежа, че е почти все едно сме пресъздали Google извън стените на Google," казва 39-годишният поддръжник на 26 стартиращи фирми Андреа Зурек.

Повече от 40 бивши служители на Googlers са инвестирали в около 200 новоизлюпени фирми от 2005 г. насам, според изследователската фирма YouNoodle и отчет на Bloomberg BusinessWeek. Поне половин дузина от настоящите ръководители на Google, включително изпълнителният директор Ерик Шмит и съоснователите Лари Пейдж и Сергей Брин, също финансират млади фирми. Многобройни анализатори на дейността на „ангелите" казват, че групата от Google е свързана от повече общи неща извън самия си произход. За разлика от много рискови капиталисти, хората от Google обичат да обменят идеи за инвестиции и да подкрепят заедно изгряващи фирми. Също така те са склонни да поемат големи рискове. "Те се захващат с много рискови сделки, които могат да донесат изключително голяма печалба," казва Джеф Клейвиър, ветеран сред рисковите капиталисти, който е основал базираната в Пало Алто компания SoftTech VC през 2004 г. "Те са много активни като група през последните две-три години."

Резултатите са впечатляващи. Сред фирмите, подкрепяни от хора от Google, са Twitter, Tesla Motors и разработчикът на игри Tapulous. "С узряването на Google, излезлите оттам хора продължават да имат голямо въздействие върху Силиконовата долина и технологичната индустрия," казва Рон Конуей, един от най-активните бизнес-ангели в долината, който е застанал зад 190 фирми, включително Google, Facebook и Twitter.

Една от причините за техния успех е, че "ангелите" от Google могат да предложат повече на борещите се за оцеляване предприемачи извън самите пари. Барт Декръм, завършил Станфорд със специализация в правото, се обръща към мрежата на Google, когато стартира Tapulous през 2008 г. Играта Tap Tap Revenge на фирмата изисква от играчите да натискат части от екрана в ритъма на песен-не точно най-гарантиращата успех идея. Но Декръм смята, че играта би могла да стане много успешна, като я продава за Apple iPhone. Той събира $500 000 от дузина бизнес-ангели, включително Сенкут и Зурек, които го съветват за стратегията, свързват фирмата с нови партньори в Азия и й помагат да открие платформи за мобилни телефони, които използват софтуера Google Android. Сега игрите на Tap Tap са били изтеглени повече от 25 милиона пъти и Tapulous има солидни печалби, като доходите й са около $1 млн. месечно.

Ангелите на Google се хвърлят в широка гама от бизнес-начинания. Зурек е вложил пари в производител на луксозна водка и южнокорейски търговски център за замразен йогурт. Все пак ангелите са склонни да концентрират парите си в неща, които познават-технологии за търсене, мобилни компютърни системи и Интернет за масовите потребители. Twitter, подкрепян от бившия член на висшия ръководен състав на Google Крис Сака, е най-нашумялата изгряваща фирма в Силиконовата долина, като е първопроходец в нова област на комуникациите в реално време. Онлайн услугата за управление на личните финанси Mint.com, получила финансиране от Сенкут, се оказва толкова популярна, че пазарният лидер Intuit я купи за $170 млн. миналата година и направи основателя й Арън Патцър един от ръководителите си. Осигуряващата технологии за търсене фирма Powerset, подкрепяна от Сенкут, бе погълната от Microsoft през 2008 г., като нейната технология стана основна част от търсачката Bing.

Най-активният ангел от Google досега е 40-годишният Сенкут, роден в Турция, който е инвестирал между $25 000 и $150 000 в повече от 60 стартиращи фирми. Сенкут се присъединява към Google през 1999 г. като неин 63-ти поред служител. Той напуска през 2005 г. и веднага отвежда майка си в Париж за нейния 60-ти рожден ден, купува две къщи на цена над милион долара в Калифорния и се снабдява с "Ламборджини".

След като си позволява това, той се заема с това да превърне инвестирането като бизнес-ангел в основно занимание. Сенкут често е първият инвеститор зад нови идеи, като до момента 11 от изгряващите фирми, основаването на които той е подкрепил, са били купени от компании като Google, AT&T и Microsoft. Сенкут също така насърчава инвестициите от други, като организира две редовни събития за излезли от школата на Google, едното предназначено за "ангели" и предприемачи, а другото за всички бивши служители, на места като "Калафия кафе" в Пало Алто, притежавано от първия готвач, работил в Google. Сенкут според двама бизнес-ангели набира средства за неговата фирма Felicis Ventures, и отказва да коментира инвестициите си пред изданието (законите за ценните книжа забраняват публичното търсене на финансиране). В интервю миналия октомври обаче - преди четири от фирмите му да бъдат продадени, Сенкут казва, че неговите инвестиции са създали двуцифрена годишна възвращаемост и че към този момент той се занимава с нови бизнес-идеи по няколко пъти на ден.

Ако Сенкут е утвърдената звезда на ангелите на Google, Крис Сака е изгряващият сред тях. 34-годишният юрист, завършил университета в Джорджтаун, се присъединява към Google през 2003 г. и напуска през 2007 г. От 31-те стартиращи фирми, които той е подкрепил, най-големият му успех е Twitter, в който той инвестира $50 000 точно в момента, когато той стартира през 2007 г.

Работейки от дома си с размери 3000 квадратни метра в Тръки, Калифорния, малко скиорско градче край езерото Тахо, Сака ходи на екскурзии и слага снегоходките в повечето сутрини още преди закуска - и пътува по служебни въпроси до Сан Франциско в продължение на три дни на всеки две седмици. Това е нетрадиционен начин да наблюдаваш инвестициите си, но Сака има наистина нетрадиционен подход към инвестирането.

Една петъчна вечер през декември 2008 г. той публикува съобщение в Twitter, питайки дали някакви стартиращи фирми работят до късно. "Ние отвърнахме на неговия туит, 'Ние сме FanBridge и работим яко всеки петък вечер'," казва Спенсър Ричардсън, 25-годишният съосновател на фирмата. FanBridge разработват софтуер, който помага на музикантите да се занимават с маркетинга и взаимоотношенията си с феновете. Няколко седмици по-късно, Сака отлита до Ню Йорк и се среща с основателите на фирмата. "Те си имаха друга работа през деня - и бяха изградили този сайт, който имаше 20 милиона потребители, добавяйки 100 000 потребители на ден," казва Сака. "Решението не изискваше особен размисъл."

През следващите няколко месеца Сака инвестира $50 000 и привлича още няколкостотин хиляди долара от други бизнес-ангели. Миналата година основателите на FanBridge обмисляха да предложат продуктите си на автори, комици и други артисти; Сака ги съветва да запазят акцента си върху музикалната индустрия. Сега FanBridge е на печалба и се използва от 55 милиона музикални фенове. "Реакцията му беше 'Започнете, като бъдете най-добри в нещо, след което разширявайте обхвата на интересите си'," казва Ричардсън.

Ангелите на Google вероятно имат още няколко правещи пробив фирми в своя портфейл от инвестиции. Сака е инвестирал в Lookout, обещаващ разработчик на софтуер за сигурност за мобилни телефони. Няколко бивши служители на Google и настоящият вицепрезидент на фирмата Мариса Майър стоят зад Square, които имат за цел да заменят машините за плащане с прокарване на кредитна карта с по-евтина система за разплащания, която работи чрез смартфони. А настоящият висш ръководен кадър в Google Джошуа Шактър е подпомогнал финансирането на Foursquare, услуга за мобилни телефони, която позволява на приятели да споделят съвети за местни популярни заведения и която се използва повече от милион пъти на седмица. "Това, което ни движи, е иновацията, тръпката от това да работим с хора, които харесваме," казва Зурек.

Пол Греъм, който е съосновател на инкубатора за изгряващи фирми Y Combinator, вярва, че технологичната индустрия едва сега е започнала да оценява факта, че богатите бивши служители на Google може да имат не само един новаторски втори пробив, но потенциално имат стотици. "Когато хората пишат историята на Силиконовата долина след 20 години," казва Греъм, "истинското въздействие на Google върху нея вероятно ще идва повече от всички неща, с които хората от Google се заемат, след като напуснат Google."

 

Новините

Най-четените