Лиса Бренан-Джобс: непозната дъщеря на гения

Преди през 2015 година на екраните да се появи филмът „Стив Джобс", никой не се замисляше за семейството на гениалния създател на Apple. Нито някой се вълнуваше особено от първоначално непризнатата му дъщеря. След излъчването на филма обаче, коя е тя и доколко филмът е измислица, се превърна във водеща тема.

В „Стив Джобс" се запознаваме с другата страна на гения, която може да не ни хареса особено. Запознаваме се и с дъщеря му - Лиса.

Лиса Бренан-Джобс е 38-годишна писателка и журналистка. Години, след смъртта на баща й, историята й все още е интересна за медиите.

Обикновено дори филмите, създадени по истински случай, биват променяни така, че историята да звучи по-театрално, по-филмово. Затова и след премиерата на филма за Джобс, мнозина обсъждаха дъщеря му - изиграна от три различни актриси в различните части на филма. За критиците този фрагмент от историята свидетелства за егото на твореца и желанието му да контролира всичко около себе си.

Коя е Лиса?

Това е името на компютър, върху който работи Джобс - LISA (Local Integrated Software Architecture). Дълго той отрича то да има връзка с другата Лиса - родена на 17 май 1978 година от връзката му с ученическата му любов Крисан Бренън.Години наред Джобс отрича и да е свързан с дъщеря си, родена, когато той е на 23 години.

 

 

Той не се появява при раждането й. Идва да я види дни по-късно. Вероятно ужасен от идеята да бъде баща толкова млад, Джобс отказва да признае дъщеря си. Следва съдебна битка. След като бива направен тест за установяване на бащинство, става ясно, че вероятността той да е баща на дъщеря си е 94.1%.

Както и във филма бива отбелязано, то реагира с ужасяващ цинизъм- казва, че 28% от мъжкото население също може да е родител на Лиса. Години по-късно основателят на Apple съжалява за грубото си отношение.

След като бива законово обявен за баща на Лиса, Стив Джобс бива задължен да изплаща на майка й по 385 долара издръжка. След като става милионер, увеличава сумата до 500 долара.

С времето нещата се променят. След като Джобс напуска Apple, той признава дъщеря си и многократно се извинява за поведението си.

Лиса пораства и се сближава с баща си. Дори живее при него, докато учи в гимназията. По-късно променя името си на Лиса Бренан-Джобс. Завършва Харвард през 2000 година с мечтата да бъде писател. С това и се занимава днес - с писане и журналистика.

След смъртта на Джобс

Лиса има две сестри и един брат от брака на Джобс с Лорийн Пауъл. Казва, че чак след смъртта му всички са осъзнали колко голяма роля е имал Стив Джобс в живота им.

„И въпреки че той не взимаше отношение [към живота ни] всеки ден, когато мисля за това коя съм им кои са братята и сестрите ми, голяма част от това се дължи на баща ми", казва тя в едно от малкото си интервюта.

Въпреки огромното значение за живота й, което има баща й, Лиса не тръгва по неговия път. Казва, че Стив Джобс е поискал от децата си да разкриват нови сфери и да разбират какво ги прави щастливи. Именно затова тя се посвещава на литература, убедена, че няма да пасне в сферата, в която баща й е постигнал толкова много.

И ако филмът „Стив Джобс" от 2015 година е разкривал неприятни за мнозина черти от характера на Джобс, то едва ли историята на Лиса е чак толкова невероятна - тя присъства в не една биография на баща си. Леля й Мона Симпсън пише роман през 1996 година, в който разглежда историята на взаимоотношенията между Лиса и родителите й.

Днес Лиса е фрилансър и живее в Ню Йорк. Писала е статии за различни издания, сред които Vogue. Предполага се, че баща й е оставил огромно наследство.

#2 Виктория Пенелопова 07 14.01.2017 в 21:24:23

Не знам дали точното определение е "гений". Но като млад си е бил чист боклук!

#3 Cutter 14.01.2017 в 23:47:28

Бърдаров, а творци от ранга на Моцарт и Бетовен не са ли гении?

#7 7 15.01.2017 в 11:53:36

Не е ли по-скоро "синергия"? В смисъл, като ти е адски студено и тъмно, не ти е до Бетовен, ама пък като се стоплиш, светло е и си се наял, слуша ти се музика, гледа ти се филм, играе ти се шах и т.н. -Човек не живее, за да яде, но пък без ядене не може да живее. ПП Айнщайн е гений. И е учен. За останалото- ще излезе накрая, че с ДИ сме една зодия...

#16 Мина 15.01.2017 в 16:13:51

Абе Иване, какви ги дрънкаш, учените не били гении, защото не били творци!?? От нищо, и хоп стъкло! От никакво си стъкло и хоп, лупа! От никакви с и лупа и хоп микроскоп! Не били открили атома и парата значи! Обаче в природата е пълно с влакове и машини с конторлируеми парни двигатели и е пълно с електричество в следствие на конторлируеми атом н и реакции! Ами щом казваш, компютрите са се търкалял из природата и тъпите учени трябвало само да ги открият.... Тъпия Тесла трябвал ок само на намери електричеството, която било навсякъде, а Бел колко сляп е бил да не вижда хилядите телефони от хилядолетия.... А пък най-тъп и са математиците, съд вали от нищото (буквално!) понтяето нула , а за безкрзйнист да не говорим, това даже го НЯМА в природата!!! Учените не били СЪЗДАТЕЛИ, всичко си го имало в природата, по-голяма тъпотия не бе чела в живота си!

#18 dedogo6 15.01.2017 в 20:36:12

Да ти кажа, дедо Иване, когато Мина пишеше тук ,ти не беше и чувал за кафето.Пък що се отнася до умствени възможности, твоите ги виждаме... А и ако го нямаше тоя "предприемач" Стив Джобс, да покаже ,че компютрите имат почва и в домовете, още щеше да пращаш текстове от пишеща машина с гълъби до някоя редакция. Какъв човек е бил, ми човек - със всички недостатъци, които имат хората.Той малко повече, чел съм му автобиографията.Това не го прави по-малко значим за историята на компютрите.

#20 Cutter 15.01.2017 в 23:59:36

@Бърдаров Разбрах гледната ти точка, но е хубаво да се доуточняваш, че под "наука" явно имаш предвид само природните, компютърните и инженерните науки, защото и психологията е наука, но предвид доводите ти, явно не считаш и хора като Фройд за гении. Интересно ми е и друго - според твоите разсъждения би следвало, че в медицината също няма гении, понеже медиците не допринасят пряко за научно-техническия прогрес на човечеството, въпреки че се занимават с природните науки (които влизат в твоето разбиране за наука). Тук се получава някакво противоречие, така че бих се радвал, ако кажеш кое от двете в случая има по-голяма тежест за теб.

#21 Cutter 16.01.2017 в 00:09:54

Забравих да добавя и още 1 въпрос - защо смяташ, че не си достатъчно подготвен за да се насладиш на красотата в науката?

#24 7 16.01.2017 в 11:01:05

Супер яко, направо си водя записки. ПП Разправят, че гений се ражда в дадена нация веднъж на 100-200 години. ППП За кораба на Бърдаров, докато си гледа планетите, да менка ЖМЖар https://www.youtube.com/watch?v=uL0mvPZuklM

#26 SamVaims 16.01.2017 в 19:08:35

""Супер яко, направо си водя записки." Муа-хахаха! I know that feel bro. Рано или късно се стига до този момент при общуването с Иван Велики.

Новините

Най-четените