Защо Рим се отказа от Олимпийските игри?

Рим се отказва от кандидатурата си за Олимпийските игри през 2024 година. Окончателното решение е на Общинския съвет, но кметът Вирджиния Раджи вече е решила: „Абсолютно безотговорно ще е да се съгласим с тази кандидатура. От самото начало аз бях против. За целта трябва да се вземат заеми, а ние нямаме готовност".

Разочаровани остават представителите на спорта, председателят на Италианския олимпийски комитет Роберто Малаго и другите спортни асоциации, дошли в общината, за да се срещнат с кметицата.

Двайсет минути по-късно вече е насрочена пресконференцията, на която се съобщава официалното решение.

Вирджиния Раджи, новият градоначалник на Рим, избранa през лятото след серия от скандали за корупция, които заляха Вечния град, се опасява, че ползите от олимпийските игри са по-малко от задължителните разходи.

„Нямаме нужда от още строежи и цимент в града, които евентуално да попаднат отново в ръцете на мафията. За олимпиадите се правят много обещания, но фактите са други." - обяснява кметът на Вечния град. Тя припомня, че още се плащат сметките за одържавените земи за Олимпиадата през 1960 година.

Според Раджи в подкрепа на това решение са и изоставените съоръжения от Световното първенство по плуване, които в момента стоят като празни паметници и не се използват.

„Олимпиадата представлява празен, който градовете-домакини подписват, те са мечта, която се превръща в кошмар. Нямаме още данни от Рио, но видяхме кадрите с жителите на Рио" - обяснява тя.

Според председателя на Италианския олимпийски комитет причините, които Раджи изброява, не отговарят на истината.

„Това е демагогика, популизъм", казва той и твърди, че дълговете от игрите през 1960 година в Рим  отчуждаването на няколко терена в олимпийското градче, не са за 2 млрд. евро, а няколкостотин хиляди евро.

Остра реакция на премиера Ренци

„Да се откажеш от Олимпиадата заради страх от корупция, е знак, че си си сбъркал професията. Няма нужда да се спират големите инициативи, трябва да се спрат крадците. Надявам се общинските съветници да имат малко повече разум" - бе острата реакция на премиера Матео Ренци след новината за решението на Раджи да се откаже от Олимпиадата.

Формално решението за оттегляне на кандидатурата трябва да бъде гласувано от общинския съвет, но най-вероятно съветниците ще подкрепят кмета. От 25 юни 2015 година Рим официално е кандидат за олимпийските игри. Решението беше взето по времето на предишния кмет Иняцио Марино, от партията на премиера, но се принуди да подаде оставки заради масови случаи на корупция.

Според премиера парите от Олимпиадата е можело да се инвестират в крайните квартали на Рим, а сега те ще отидат в крайните квартали на Париж или на Лос Анджелис". Това е огромна загуба на работни места.

Олимпиадата е най-малкият проблем на Раджи

38-годишната адвокатка, първият кмет-жена на Вечния град, знае, че да управляваш Рим е по-трудно отколкото да си премиер. Тя обаче едва ли си е представяла, че само три месеца след избирането й, ще трябва да се справя с оставки на четирима висши чиновници, няколко скандала с хора от екипа й, обвинявани в корупция и че взимат прекалено високи възнаграждения.

Така ключови позиции включително на шефа на чистотата, който трябва да почисти тънещия в боклуци Вечен град, остават вакантни. Раджи не може да се оправи с хората в партията си, популисткото движение „Пет звезди" на Бепе Грило. Напоследък тя е агресивна и към журналистите, които обвинява, че нахлували в личното й пространство.

Този хоас се пренася и на националната сцена. След няколко месеца ще се проведе ключов референдум, резултатът от който ще определи политическото бъдеще на премиера Матео Ренци.

Според Ренци реформите ще направят по-лесно законодателството, като чувствително ще свият правомощията на Сената.

Премиерът обеща, че ще подаде оставка, ако загуби референдума, което ще доведе до нови парламентарни избори в Италия.

А тъй като десницата със залеза на Берлускони е слаба и незабележителна, това би била идеалната възможност за „Пет звезди". Хората на Грило се опитват да се представят като достойна алтернатива, но хаосът на Раджи кара все повече италианци да се питат дали те могат наистина да управляват.

Това се очакваше. Ситуацията е изключително критична. Градът е на колене. Общинските услуги не работят: най-вече събирането на боклука и градския транспорт - а техните лобита са толкова силни, че е нужна голяма политическа воля, за да се оправят нещата" - обяснява Джовани Орсина, преподавател в университета ЛУИС в Рим.

По-всичко личи, че Раджи не е способна на това.

Според анализаторите избирането й за кмет на Рим беше тест дали популисткото движение „Пет звезди" ще се превърне от протестна организация в партия, способна да управлява.

Но в момента планираните инвестиции в градския транспорт не може да се извършат, тъй като Раджи няма зам. кмет по финансите.

Грило отново начело на движението

Въпросът сега е дали проблемите на Раджи в Рим ще се отразят на доверието в движението „Пет звезди само няколко седмици преди референдума за промени в конституцията. Междувременно Бепе Грило заяви, че се връща отново на лидерския пост в движението „Пет звезди". „Аз ще бъда политическият шеф и ще взимам решенията, защото някой трябва да го направи" - каза той на многохиляден митинг в Палермо вчера.

Преди две години Грило обяви, че е изтощен и се оттегли от ръководството, което повери на петчленен съвет. Този съвет трябваше да взима решения, свързани с всекидневната работа на движението. Той беше подкрепян от Джанроберто Казаледжо, съосновател на Движение "5 звезди" и негов стратег.

През двете години, през които Грило се оттегли, настъпиха големи промени за движението. Именно грешките на Раджи при управлението на столицата извадиха наяве разногласията и бъркотията, която цари сред водещите представители и депутати на движението, което нахлу в националната политика през 2013 ., когато спечели над 25 процента на парламентарните избори и беше втората партия след Демократическата партия на премиера Матео Ренци.

Това изявление на Грило е противоречие с основополагащите принципи на движението. Един от тях е, че то няма лидери и досега Грило се определяше само като за говорител на движението.

Най-противоречивото решение на новия кмет беше изборът на човека, отговорен за чистотата на Рим, Паола Мураро. Оказа се, че тя е била консултант към почистваща фирма за стотици хиляди евро и е разследвана от прокуратурата.

Скандалът повлече и друг важен политик от движението „Пет звезди" Луиджи ди Майо, който е знаел за разследването на Мураро, но не е предприел нищо. Той е зам.-председател на парламента, чудото на „Пет звезди", считан за евентуален кандидат за премиер.

Но Раджи не смята да се отказва. Тя защитава Мураро във Фейсбук и обяснява: „Не е минал и ден без атаки, полемики и обвинения. Аз имам силни рамене и това не е проблем за мен".

Защитниците на Раджи твърдят, че най-големият поддръжник на кмета на Рим са самите римляни. „Докато Раджи присъства във всички лоши новини от деня, римляните сякаш искат да й дадат още време" - обяснява Франческо Галиети, основател на Policy Sonar.

Стремежът на „Пет звезди" да използват местните избори, за да докаже потенциала си, е на път да се провали, за радост на Ренци. Но и премиерът все още не е спасен, а Раджи би могла все пак да обърне нещата.

Новините

Най-четените