Страната на бъдещите шахматни факири

Възрастна жена се взира отчаяно в шахматната дъска. Блокирана е. Няма ход, който да я спаси. „Шах и мат”, триумфално произнася Михаел – 11-годишното арменче, което е завоювало поредната си победа в стратегическата игра. И то срещу някой по-възрастен от него.

Но това не е изненадващо. Няколко дни по-рано той става национален училищен шампион. И играе шах откакто е едва 5-годишен.

„Учил съм се от баща ми и дядо ми, а след това – от седмичните уроци в училище”, разказва Михаел. И не е единствен – Армения е първата държава в света, която направи изучаването на играта шахмат задължителен предмет в началния курс.

Един от героите на момчето е Левон Аронян. Този харизматичен 35-годишен мъж е един от гросмайсторите на Армения. Някога е бил вторият най-добър шахматист в света – суперзвезда и национален герой в страна, която не е свикнала да се радва на спортни успехи.

Майката на малкия Михаел – Нара, се гордее с него. Обяснява, че той иска да стане световен шампион и дори гледа международни турнири, за да стане по-добър.

Нара пътува със сина си на всички негови турнири, дори тези отвъд граница. По-големият брат на момчето от своя страна признава, че вече не може да победи Михаел. Ако бъде победен, 11-годишният ученик просто анализира ходовете и играта на опонента си, за да може следващият път да ги победи. Освен това наизустява и всяка игра, за да може да я пресъздаде на дъската.

Упоритостта на младото арменско момче се отплаща. Той се изкачва в класиранията за млади играчи и до няколко години може да е един от най-младите гросмайстори.

От 2011-а насам всички деца в Армения на възраст от 6 до 8 години имат задължителни часове по шах. Страната е първата в света, която добавя подобно обучение в началния образователен курс. Ход, който не е случаен.

Гросмайсторът Левон Аронян е сред героите на арменските ученици. Снимка: Getty

Столицата на Армения – Ереван, има древна история, но за това са останали съвсем малко доказателства. Дори в момента там тече сериозно строителство, а където и да е човек, недалеч от него винаги има или кран, или оглушаващ шум от бормашина. През последните години властите са се отметнали от обещанието си да запазят исторически значимите сгради и вместо това са се отдали на градско развитие в чудовищни мащаби.

Отмора от този строителен хаос човек може да открие в Кръглия парк. Там винаги могат да бъдат видени дузина зяпачи, гледащи как пенсионери играят шах на разнебитени дървени маси.

Истинската активност в тази насока обаче кипи недалеч – в Шахматната къща. Горният етаж на тази сграда приютява няколко редици маси, върху всяка  от които има дъски са наредени дъски за шах. Около 200 деца изпълват помещението, потънали в дебрите на играта.

Стаята е тиха, а поведението на децата – безупречно. Няма повишаване на глас, няма и скандали. Всички изглеждат напълно потопени в игрите, които в някои случаи продължават по цели два часа. Върху лицата на децата са изписани сериозните изражения на професионалисти. Всеки има своя тетрадка, в която записва ходовете си.

Но когато 10-годишния Давит прави грешка, следват сълзи. Един от хората, които надзирават младите шахматисти – Мария, се приближава и майчински го прегръща, за да го успокои. Усмихвайки се обяснява: „В крайна сметка те са просто деца”.

На долния етаж е чакалнята. Там родители, баби и няколко чичовци чакат търпеливо децата да започнат да слизат, след като са приключили със своите шахматни двубои. Усеща се напрежението при слизането на всяко дете по стълбите. Но без значение дали се е стигнало до победа, загуба или реми, винаги има прегръдка.

До главния ход стои бюста на Тигран Петросиан – световен шампион по шахмат от 1963-а до 1969-а.

„Армения винаги е имала силна връзка с играта на шах, но победите на Тигран бяха нещо като революция за нас”, обяснява Смбат Лпутиян, президент на Арменската шахматна академия. Тя е приютена в малка триетажна сграда в квартал, в който иначе е пълно със сиви жилищни блокове в социалистически стил.

„Постигнахме фантастичен прогрес от обявяването на независимостта ни от СССР през 1991-а досега”, гордо разказва той. С население от малко над 3 милиона души, Армения е сред страните по света с най-висок брой гросмайстори на глава от населението.

Лпутиян е човекът, който най-сериозно е настоявал за това шахматът да стане задължителна дисциплина за учениците. Получил е подкрепата на президента на страната Серж Саргсян.

„Най-важното качество на шаха е, че е честна игра, така че малките деца започват да се учат на игра, която е чиста и почтена. Тя ги учи на добро поведение. Детето постоянно взима стратегически решения – оценява ситуацията преди да направи ход”, казва президентът на шахматната академия. „Мисля, че това е от голяма полза за обществото като цяло”, убеден е Лпутиян.

В Армения днес има над 3000 квалифицирани учители по шахмат, които работят в училищата из страната. Според Лпутиян много други държави искат да последват този пример. Същевременно в Ереван тази година ще бъде открита и научен институт за изследване на шаха. В него учени и психолози ще изследват как играта на шах се отразява на учебния процес.

А през това време със своята отдаденост Михаел и хиляди други арменски деца ще продължат да помагат за това малката им страна да има своето място върху световната шахматна карта.

#1 Тъпчо 25.02.2018 в 17:37:01

Загуба на интелектуален потенциал! Трябва да се учат текстовете на чалга епосите. Българска Махабхарата - лириката на Фики, Бръкнелия и др. титани на мисълта...

Новините

Най-четените