Протестите в Индия: "Ние сме едно цяло, страната няма да бъде разделена"

Айша Рена никога не е предполагала, че ще се противопоставя на полицаи, въоръжени с палки, за да защити друг мюсюлманин от побой.

22-годишното момиче обаче, наравно с още няколко други жени, сега се радва на похвали за смелостта й, след като видео, което показва как те спират индийски полицаи да атакуват техен приятел, придоби невероятна популярност в социалните мрежи.

В този момент тя иска да защити брат си, а за да го стори, трябва да накара полицаите да си тръгнат.

Рена е сред 2000 души, които излизат на демонстрация в престижния университет "Джамия Милия Исламия" в Ню Делхи в неделя срещу спорен закон.

Той предлага път към гражданство за не-мюсюлмански религиозни малцинства от избрани държави. Онлайн масово се споделят снимки от протеста, които показват Рена и друга протестираща студентка - Лабида Фарсана, да стоят над тълпата с вдигнати ръце, което накара мнозина да възприемат двете жени като лица на движението.

Стотици хора пострадаха при протестите, като студентите разказват, че са бити от полицията с пръчки и палки. Десетки са арестувани, но полицията в Делхи твърди, че е била невъоръжена и е използвала минимална сила, за да овладее тълпата.

Откакто т.нар. "Закон за промени в гражданството" (Citizen Amendment Act - CAA) влезе в сила с подкрепата на хиндуисткия националист-премиер Нарендра Моди миналата седмица, протести избухнаха в девет щата, включително големи градове като Колката, Мумбай, Ченай, Хайдерабад и столицата Ню Делхи, основно в университетски градчета.

Междувременно протестите в Асам, в североизточна Индия, прераснаха в насилие и поне петима души са загинали, заявяват от полицията.

Рена се укрива от инцидента в неделя, когато демонстрациите са разпръснати от полицията, която нахлу в университетската библиотека и използва сълзотворен газ.

В набралото популярност видео се чува как полицията заявява на младите жени, които са потърсили прикритие в съседна къща, да излязат навън. Жените заявяват на полицаите да напуснат, след което силите на реда хващат техен приятел и го извличат на тротоара, където го бият с палки.

Тогава жените застават пред полицейските палки, за да защитят приятеля си от ударите, докато крещят на полицаите да напуснат.

Фарсана обяснява, че в това време жените не мислят, просто искат да спасят брат й. Тя е 22-годишна студентка в университета и е една от жените, които се намесват.

Мъжът, станал мишена на полицейска агресия, 24-годишният Шахин Абдулах, казва, че групата е бягала, за да се измъкне от паническото бягство на хора от университета, след като полицията е влязла вътре, но групата полицаи е започнала да преследва тях.

"Тези смели момичета излязоха и се опитваха да ме предпазят", разказва Абдулах. "Казах им не, не! Трябва да е обратното!"

Рена казва, че не се страхува от полицейско насилие, "защото най-страшното е действията на правителството срещу малцинствата".

Нараства гневът в страната срещу CAA, който обещава ускорена процедура за гражданство за религиозни малцинства, включително хиндуисти, сикхи, будисти, джайни, парси и християни от Афганистан, Бангладеш и Пакистан, пристигнали в Индия преди 2015 г.

Но изключването на мюсюлманите, което според Моди е защото те не са малцинства в съседните на Индия държави, предизвиква опасения, че законът е против конституцията, а антимюсюлманската реторика в страната нараства.

Според Фарсана този закон очевидно е насочен срещу индийските мюсюлмани и противоречи на конституцията. Затова тя възприема, че основна задача е да се спаси конституцията и да се бори за правата си.

Прокарването на новия закон също така провокира опасения сред много от 200 млн. индийски мюсюлмани, че техните собствени граждански права може да бъдат поставени под въпрос в не твърде далечно бъдеще.

Мнозина свързват новия закон с редовно повтаряните обещания от индийския министър на вътрешните работи Амит Шах да въведе национален регистър на гражданите, процес, в който хората ще трябва да осигуряват доказателства пред властите, че живеят законно в Индия. Правителството настоява, че политиката има за цел единствено да пребори незаконната имиграция.

До този момент регистърът е реализиран единствено в Асам, където по-рано тази година около 1,9 млн. души бяха изключени от списъците - мнозинството от тях мюсюлмани, и поради това незащитени от новия закон.

Абдулах смята, че това е началото на физическо прочистване. Той посочва, че няма друга държава, където могат да отидат и че Индия е тяхната земя, затова трябва да останат и да се борят за правата си.

Моди се стреми да успокои индийските граждани, че новият закон за гражданството "няма да засегне никой гражданин на Индия от каквато и да е религия", както каза той в изявление в понеделник.

Този закон е само за тези, които са обект на години преследване извън страната, и нямат друго място, където да идат, освен Индия, заяви Моди.

Критиците казват, че законодателството за гражданството е част от стратегията на управляващата партия "Бхаратия Джаната" (BJP) за налагане на хиндуистки национализъм в светска Индия. BJP има корени в крайнодясното националистическо хиндуистко движение, което насърчава визията за хиндуистка нация и държава.

Протестиращите продължават да организират протестни митинги в цялата страна.

Частичен вечерен час беше наложен в района на Североизточно Делхи в сряда, след като протестите срещу закона за гражданството прераснаха в насилие. Говорителят на полицията в Делхи Арун Митал коментира, че е въведена забрана на масови струпвания на хора на обществени места.

Индийската полиция и протестиращите се сблъскаха в този район във вторник, като протестиращите хвърляха камъни, а полицията използва сълзотворен газ cв Силампур, казва Митал. Шестима души бяха арестувани.

Междувременно към индийския Върховен съд беше отправено запитване дали законът е противоконституционен.

Абдулах казва, че те няма да спрат да протестират.

Ще се прегрупираме и ще протестираме отново. Не планираме бунтове, но трябва да им покажем, че няма да се откажем, заявява той и допълва, че не могат просто да се откажат, да се оттеглят и да чакат нещо да се случи.

Рена казва, че правителството няма да успее в опитите си да раздели страната.

"Индия винаги ще бъде единна", заявява тя. "Индия ще бъде едно цяло."

Новините

Най-четените