Да срещнеш краля на най-малката монархия в света

Не се случва често да се срещнеш с крал. Но ако стигнете до източния бряг на Сардиния, до остров Таволара, почти гарантирано ще бъдете удостоени с аудиенция при кралска особа. Ще го видите под формата на приветлив 85-годишен мъж в шорти и сандали, посрещащ ви в ресторанта си "Tonino's" - името съвпада с прякора му.

Пълното му име е Антонио Бартолеони и той е шестият управник на най-малкото обитавано кралство в света.

Малкият остров със "златнозъби" кози

Таволара е дълъг само 6,5 км и широк само 1,5 км, но само провлакът на този предимно клаустрофобичен остров, известен в района като "стената", е обитаем... освен ако случайно не сте кози.

Изглед към остров Таволара

Всъщност островът се е прочул първо заради козите си с жълти зъби.

Стадата диви кози, които са оцветили зъбите си от ядене на редки лишеи по острова, играят роля в историята на това как този величествен къс земя се е превърнал в кралство.

Това е история, която се е предавала през шест поколения, така че има различни версии кога и как са се случили събитията. Някои подробности звучат съмнително, а други потенциално са поукрасени.

И все пак лицето на посетителите си Тонино открива заинтересувана аудитория, така че с нарастващо оживление и детайлност разказва историята, докато черпи с морска храна от околните води, където семейството му лови риба от повече от 200 години.

Приятелство с краля на Сардиния

Всичко е започнало, когато през 1806-а пра-пра-прадядото на Тонино - Джузепе Бартолеони, генуезки мореплавател, предявил териториални претенции към Санта Мария, която е част от архипелага Мадалена и Таволара на 18 километра от Олбиа.

Той е бил самообявилият се лидер на двата острова, защото те са били необитаеми, обяснява Тонино. Той е харесвал островите и самотата.

Джузепе поделял времето си между двата острова и бил добър приятел с един от най-известните обитатели на Мадалена - италианския военен герой Джузепе Гарибалди, който изживял последните 20 години от живота си на близкия остров Капрера.

Гарибалди станал кръстник на сина на Джузепе - Паоло. И точно Паоло бил човекът, който впоследствие уредил официалния статут на Таволара като кралство.

В продължение на много години Джузепе живял простичък живот като фермер, някъде до 1836-а, когато кралят на Пиемонт и Сардиния Карло Алберто пристигнал с намерението да ловува прочутите островни "златозъби" кози.

Джузепе подслонил краля в дома си в продължение на седмица, така че той да може да ловува редките диви кози.

"Преди да си замине, кралят подарил на Джузепе часовник с пружина с кралския герб", казва Тонино. "Имало шеговити подмятания между тях как и двамата са крале. Карло бил крал на Пиемонт и Сардиния, но Джузепе бил крал на Таволара".

Няколко години по-късно крал Карло изпратил уважавания генерал Ла Мармора обратно на Таволара, за да вземе няколко живи кози. Към този момент Джузепе живеел на Санта Мария, но синът му Паоло бил наследил Таволара.

"Те събрали няколко души и успели да обръжат козите и да хванат три. Това са диви кози, така че не са лесни за улавяне", обяснява Тонино, сякаш като оправдание за скромния улов на толкова важен генерал като Ла Мармора.

Паоло отказал да му платят за трите жълтозъби кози, но в крайна сметка този малък подарък спомогнал за подсигуряването на статута на Таволара като кралство.

Борбата Таволара да бъде обявена за кралство

Както разказва Тонино, италианската държава впоследствие отказала да признае искането на фамилия Бартолеони, но Паоло отказал да абдикира и стартирал тригодишна съдебна битка, която в крайна сметка се провалила.

Отчаян, той заминал за Торино да се срещне с крал Карло.

В мемоарите си генерал Ла Мармора описва топлите чувства, които крал Карло изпитвал към фамилия Бартолеони и козите от Таволара.

Съответно не изглежда твърде абсурдно да повярваме на тази част от семейната история, в която се цитират думите на краля.

"Паоло, слушай, ще уредим този въпрос. Не се притеснявай. Всичко ще се уреди".

И наистина крал Карло спазил думата си. Двадесет дни след визитата на Паоло, той бил повикан в службата на официалния регистър в Темпио и му бил връчен документ с кралския печат, заявяващ, че "няма друг собственик на остров Таволара освен Паоло Бартолеони".

Това, естествено, предизвикало големи празненства сред 33-та жители на острова и скоро се разпространила вестта, че Таволара официално е обявена за "кралство" (държава или територия, която се управлява от крал или кралица).

Фотоколекцията на кралица Виктория

Вестта достигнала дори до кралица Виктория, която имала колекция от снимки на всички кралства по света. Нейно Величество изпратила кораб с фотограф до Таволара, за да снима новите кралски особи, и Тонино твърди, че снимката била окачена в Бъкингамския дворец с надпис "Кралското семейство на Таволара в залив Теранова Паузания, най-малкото кралство в света".

Семейство Бартолеони

Кралицата изпратила копие от снимката на крал Паоло и до този момент тя е гордо окачена в рамка на стената в ресторанта на Тонино.

Въпреки твърденията, че същата фотография се намира и в Бъкингамския дворец, представители на британския кралски двор казват, че не са могли да я открият в инвентара на кралската колекция.

Самата снимка е само един от спомените за семейната история на Бартолеони. Другата е гробището, където надгробният камък на Паоло, върху който има каменна корона, гледа към извисяващите се върхове на неговото кралство.

Тонино все още се смята за монарх на шепата постоянни жители на острова и фамилия Бартолеони притежава повечето имоти и ферибота до острова, но вече не контролира цяла Таволара заради създаването там на база на НАТО през 1962-а, което е довело до ограничаване на достъпа до източната половина на острова само за военнослужещи.

Останалата част от острова е защитена като морски резерват, но западният полуостров с дългия си бял плаж, пясъчни дюни, ресторанти и аквамаринови води е любимо място за туристи и яхти.

Изглед към остров Таволара

Законите за закрила на околната среда се грижат добре за запазването на впечатляващата екосистема на Таволара, но Тонино и неговите потомци са тези, които чрез изкуството на разказване на историята му ще продължават да запазват миналото на този остров като най-малкото кралство в света.

И поне доколкото зависи от тях, това все още е тяхното кралство и техният трон.

Новините

Най-четените