"Протестирай трудно" или как се заражда гражданското общество в Русия

Миналата седмица властите издигат верижна ограда около един от крайбрежните паркове в Екатеринбург.

Не след дълго около нея се събират разгневени жители, които са категорично против строежа на руска православна катедрала, която ще заеме една от малкото зелени площи в града.

Стотици излизат на протест срещу проекта, който се оказва финансиран от двама местни олигарси с благословията на местното управление.

В крайна сметка демонстрантите успяват да разкъсат веригите и хвърлят парчета от тях в езерото, което е важна част от историческия център на Екатеринбург. Стига се до сблъсъци с полицията и десетки са задържани.

Протестите и стълкновенията стават ежедневни, а когато протестиращите стават хиляди, цялата страна обръща внимание на случващото се. На четвъртия ден се намесва и руският президент Владимир Путин с въпроса "Тези хора безбожници ли са?".

В интервю по телевизията той допълва, че една църква би трябвало да сплотява хората, а не да ги разединява. Предложението на държавния глава е местните власти да проведат обществено проучване, чрез което да сондират мненията на жителите на Екатеринбург относно проекта за нов храм.

Регионалното управление се съгласява и изграждането на катедралата е замразено, докато не приключи анкетата.

Но спонтанните демонстрации в Екатеринбург са само последният пример за това, което става в Русия, когато Кремъл се изправи срещу гражданското недоволство и не успее да го постави под свой контрол. Протестите в страната не са нещо необичайно, но под властта на Путин, който управлява вече 19 години, те са или стриктно контролирани, или жестоко смазвани.

През 2011 и 2012 г. Кремъл наблюдава как хиляди излизат по улиците, за да изразят недоволството си срещу избори, които смятат за фалшифицирани. Десетки са арестувани като някои от тях получават присъда от пет години затвор.

Оттогава руската полиция разбива опитите за протести с политическа насоченост, особено тези, организирани от Алексей Навални, отявлен критик на Путин, който успява да изкара стотици руснаци на демонстрации срещу правителството из цялата страна.

"Не е никаква тайна, че протестите в Русия са почти забранени".

Това казва една от протестиращите пред загражденията в Екатеринбург. Младата жена уточнява, че събралите се в парка не са против религията, както намеква Путин. Те са против изграждането на църква тук, точно на конкретното място в града.

Но още на втория ден от демонстрациите причините за недоволството се променят. Хората искат да се уверят, че гласът им все още имат право на глас и този глас се чува от правителството.

Случващото се в Екатеринбург е подобно на протести от други части на Русия, които се провеждат от март 2018 г. насам, тоест откакто Путин беше преизбран за президент за четвърти пореден път.

Веднага след изборите той представи серия от непопулярни реформи, сред които и повишаването на пенсионната възраст и вдигане на данъците.

Тези трудни за прилагане промени идват във време, в което западните санкции и падащата цена на петрола стопират икономическия растеж на Русия. Доходите на руснаците вървят надолу, а цените се повишават. Одобрението към Путин, което при анексирането на Крим надхвърля 80%, спада бързо.

Подобна промяна е удар за Кремъл, който се опитва да представи президента като баща на нацията със способността да реши всеки проблем с едно движение. Ядосани от реформите и от спада в жизнения им стандарт, протестиращи от цялата страна надигат глас срещу по-високата пенсионна възраст и зле уредения им живот.

В Архангелск недоволстват от плановете на Москва да извозва боклука си до депа в близост до северния град. Във Вокололамск в московска област демонстранти искат затваряне на отпадъчните депа, от които се процежда непоносима миризма и които според местните са причината десетки ученици да са с влошено здраве.

В малките градове жителите протестират срещу липсата на адекватни медицински грижи, тъй като правителството затваря болници в провинциалните области.

Такива протести избухват бързо и непредвидено за властта в Кремъл. Още на втория ден от митингите в Екатеринбург са издигнати плакати, които искат оставката на кмета, както и на губернатора на област Свредловск, на който градът е административна столица.

Демонстрациите, които започват като опит да бъдат опазени зелените площи, се превръщат в политически. Хората са гневни от резките действия на полицията и липсата на отговор от страна на местните власти. Кремъл смята недоверието към регионалните лидери като отражение на връзката си с народа и започва да се притеснява от обществените настроения.

Лозунгите са срещу местните лидери, но те са назначени с одобрението на Кремъл. Според други протестиращи властта се опитва да се хареса на олигарсите като им позволи да построят своя църква и да впишат имената си в нея във време, в което правителството се опитва да демонстрира близки връзки с руската православна църква.

По план строежът на катедралата "Света Катерина" трябваше да бъде завършен за честванията на 300-годишния юбилей на града през 2023 г.

Проектът е за реплика на катедрала от XVIII-ти век, посветена на императрица Катерина I. Атеистичната съветска власт срива до основи храма през 1930 г.

Амбициозният проект за пищна и богато украсена църква идва в момент, в който училища, болници и детски градини в Русия са в колапс, пише "Новая газета", един от малкото руски вестници, които претендират за независимост. Там допълват, че храмовете са празни, но за сметка на това опашки изпълват коридорите на болниците.

На протестите в Екатеринбург няма конкретен лидер. Събралите се жители са от различни социални и икономически груби - скейтъри, майки с деца, бизнесмени от средната класа, пенсионери.

Руските власти не могат да повярват, че такива хора ще излязат на митинг по собствена воля.
Вместо това те се обръщат към конспирации.

На петия ден от протестите в Екатеринбург настроението се променя. Вечерта идват местни свещеници и защитници на идеята за строеж на катедрала. Двете страни възпитано обсъждат своите аргументи "За" и "Против" изграждането на храма. Обстановката е миролюбива през цялата нощ.

Думите на Путин успяват да успокоят жителите на града, но повдигат нов дебат. Много противници на проекта за катедралата настояват за референдум по въпроса, а не обществено проучване. Според местното управление по време на анкетата хората ще имат правото да изберат ново място, на което да бъде построен храмът.

Въпреки че това изглежда като победа, мнозина нямат доверие, че правителството ще промени плановете си за църквата. Те са на мнение, че катедралата така или иначе ще бъде построена, но от друга страна са горди със съгражданите си и смятат, че протестът им е добър пример за цяла Русия.

Според тях гражданското общество в страната започва бавно да се променя.

Може би именно Екатеринбург ще се окаже вдъхновение за бъдещите поколения да действат по-смело и да не се притесняват да изкажат на висок глас мнението си.

Новините

Най-четените