Данък WhatsApp: Последната капка на търпението в Ливан

Стотици хиляди мъже и жени излязоха по улиците на Бейрут на протести срещу властите - най-мащабната проява на политическо недоволство в Ливан за последните 15 години.

Гневът избухна малко след като министърът на телекомуникациите обяви, че планира да наложи данък върху безплатните телефонни разговори през онлайн услуги като WhatsApp. На пръв поглед, поводът изглежда незначителен на фона на мащабите на протестите.

Опитът за налагане на нов данък обаче се оказа последната капка, която преля чашата на търпението в Ливан.

Спонтанната реакция срещу допълнителното облагане бързо прерасна в граждански бунт срещу правителствената неефективност, корупцията, липсата на достъп до базови публични услуги и влошаващите се условия на живот в страната.

Протестите, които продължават вече пети ден, обединяват разочарованието и гнева срещу цялата политическа класа. Инфраструктурата в много от градовете на Ливан е в такова състояние, че жителите им са принудени да търпят всекидневни режими на електричеството и водоснабдяването. Достъпът до адекватна здравна грижа е ограничен. Задълбочаващата се икономическа криза доведе до свиване на доходите и висока младежка безработица.

Едно от редките постижения на последните протести в Ливан е фактът, че недоволството този път успя да обедини хора от различни политически и религиозни фракции.

Демонстрации се организират не само в столицата Бейрут и градове като Триполи, Тир, Сайда и Баалбек. Съпричастност към каузата показват и хората от ливанската диаспора във Франция, Испания и др.

Голямата част от участниците в протестите са мъже и жени на 20-30-годишна възраст.

Това са хора, родени след края на дългогодишната гражданска война; поколение, което не се колебае да изрази на глас разочарованието си от неизпълнените обещания за промяна и подобряване на стандарта на живот, без да се притеснява от евентуалните рискове за още по-силна фрагментация на обществото.

Улиците са изпълнени с протестиращи мъже и жени, които скандират "Революция" и "Народът иска край на режима".

"Правителството се отнася несправедливо спрямо хората. Харчат нашите пари, а печалбата остава в техните джобове", споделя пред Sky News един от протестиращите.

"Протестирам заради неравенството. Неравенство в образованието, във всичко. Тук сме, защото сме млади, искаме да учим и да работим в страната си. Искаме децата ни да останат да учат в тази страна, а не да бягат", казва друга участничка в демонстрациите.

"Ливан беше една от най-красивите страни в света. Имаме правото да живеем в тази красота и няма да изоставим страната си. Държавната власт е корумпирана, време е да си върнем това, което ни принадлежи", добавя 54-годишен мъж пред BBC.

"Дойдохме да кажем на лидерите си "Стига". Вече нямаме доверие в тях, надяваме се, че протестите ще доведат до промяна. Идват на власт само за да си напълнят джобовете. Всички са измамници и крадци", добавя 40-годишна жена пред "Ал Джазира".

View this post on Instagram

Hey my friend, just in case you have no idea what is happening in lebanon, this message is for you: - we pay taxes and we don’t receive any kind of service from the government. - we have to pay for medication, if we dont have money we are not allowed to enter to the hospital even if we die, “they dont care about us, they care about money”. - we pay for electricity and unfortunately we don’t see it. - the roads, ohhh the roads are just like the most miserable road in your country whatsoever country it is. - Public transportations? Sorry what is that, i never heard about it in lebanon. - You heard that we have petrol in our country? Well yes, but you know what, they still didn’t extract it yet, because they are still dividing it between themselves who will gain more money out of it. - we have a huge valley where most of the vegetables and fruits are planted, but the ugly truth is that the rivers are polluted, i think you got what i want to say, yes we are dying from cancer, because the government is not planning to find a solution for it. - public debt in lebanon is growing and it reached $ 85 billion. - lebanese people are educated, we cant thank the government for that, because fathers and mothers work from the early morning until midnight to afford education for their children. - politics divided us, divided us depending on our religion: orthodox, sunni, shiia, Maroni, Durze... so that we fight each others, but finally all these people united yesterday and made it all together to the streets making a revolution. - Unemployment rate is increasing. - lebanese people who are living outside lebanon are more than those living inside it. We have a very beautiful artistic, touristic country, lebanon is not a desert 🐫 as you think, it has mountains, rivers, and beaches, it snows a lot in winter and you can enjoy skiing. Lebanon should not be killed by those who think they are representing us in the parliament, and because of that people are on the streets protesting and making a REVOLUTION. Share it and make everyone know what is going on. #lebanon #lebanon🇱🇧 #lebanese_revolution #lebanese_revolution2019 #lebanon_on_fire #الثورة_اللبنانية #لبنان #prayforlebanon

A post shared by Siren Mansour PR (@sirenmansour) on Oct 18, 2019 at 4:16am PDT

"Плащаме данъци, а не получаваме услуги от държавата. Налага се да плащаме за лекарства, а ако не разполагаме с пари, не ни допускат до болницата дори ако има риск за живота ни. Хората не ги интересуват, интересуват ги парите. Плащаме сметки за ток, но за съжаление, не го получаваме. Пътищата са в по-мизерно състояние от която и да е друга страна. Обществен транспорт? Съжалявам, какво е това? Никога не сме чували за него в Ливан. Но нали в Ливан има залежи на нефт? Да, но все още не го добиват, защото още се карат кой да вземе парите от него... Политиката ни разделя, религията ни разделя: православни, сунити, шиити, маронити, друзи... но най-после тези хора се обединиха и излязоха заедно по улиците, за да извършат революцията", пише Сирен Мансур.

В разгара на напрежението премиерът Саад Харири направи опит за успокояване на недоволството. В петък той обяви 72-часов срок на коалиционните си партньори за съгласие около решение на икономическите проблеми в страната без въвеждане на нови данъци.

В събота вечер четирима министри от християнската консервативна партия "Ливански сили" обявиха, че подават оставка в знак на съпричастност към протестите.

Харири намекна, че е готов да разпусне правителството на националното единство, формирано само преди 7 месеца след продължителни спорове между големите политически сили.

В понеделник той обяви пакет от реформи, включващи: съкращаване с 1/2 на заплатите на някои бивши и настоящи президенти, министри и депутати; закриване на няколко държавни институции, включително на Министерството на информацията; прокарване на закон за създаване на антикорупционна комисия и за конфискуване на незаконно придобито имущество; създаване на регулаторни органи в сектора на енергетиката, телекомуникациите и гражданската авиация; намаляване на бюджетните разходи и съкращаване на дефицита в държавните енергийни дружества; отделяне на допълнителни средства за социални помощи на бедни семейства; вдигане на данъците върху печалбите на банките; и др.

Президентът на Ливан Мишел Аун обяви, че ще настоява за вдигане на банковата тайна от сметките на всички действащи и бъдещи министри в правителството, за да се установи дали съмненията в корупция и пране на пари са достоверни.

"Това, което се случва по улиците на Ливан, изразява болката на хората. Но генерализирането на обвиненията в корупция срещу всички съдържа голяма несправедливост", каза той по време на заседанието на правителството, на което се обсъждаха реформите.

Протестиращите в страната обаче не смятат, че закъснелите предложения за прочистване от корупцията и прозрачност на системата могат да сложат край на кризата.

"Свикнaли сме с обещанията на Харири. Преди изборите той твърдеше, че ще създаде 900 000 работни места, всички обещаваха реформи и борба с корупцията. Година и половина по-късно виждаме, че това е лъжа. Преструват се, че са готови за промяна, но корупцията е в самите тях", казва един от членовете на протестите в France 24.

"Ливанският народ - най-щастливите депресирани хора, които някога сте виждали"

В понеделник в Ливан беше обявена обща национална стачка. Затворени бяха банки, училища и множество предприятия. Ливанската банкова асоциация обяви, че финансовите институции ще останат затворени и във вторник в очакване на успокояване на ситуацията.

Стачкуващите настояват за оставка на цялото правителство и предаване на властта в съвет от деполитизирани съдии, които да организират нови парламентарни избори.

Въпреки натрупващото се напрежение и опитите за умишлени провокации - протестиращите в Ливан намират начини да покажат, че демонстрациите им са мирни и отворени към всички обществени групи. Едно от събитията в центъра на Триполи беше озвучено от DJ. В Бейрут танцуваха традиционното хоро дабке на "Площада на мъчениците".

Във Facebook се появи и клип, който показва как група демонстранти танцуват и пеят "Baby Shark" в опит да забавляват малко дете, попаднало в автомобил насред улична блокада.

Натали Салаум споделя снимки и клипове от уличните демонстрации в Ливан, в които показва, че участниците не влизат в сблъсъци, издигат мирни лозунги и дори сами почистат площадите от отпадъци след протестите:

"Ето това не ви показват медиите. Да, Ливан преживява революция, защото търпението е изчерпано. Насилието, което виждате по медиите, е провокирано от групи от "петата колона", изпратени от системата с цел да подкопаят каузата ни. Ние, хората от всички религии, сме обединени от мира, любовта и радостта. Никой не може да ни отнеме това... Това са хората на Ливан. Ние не сме агресивни, ние сме наранени. Протестите ни са мирни, весели и единни. Не позволявайте на медиите да ви заблудят"

View this post on Instagram

Dear World, this is what the media is not showing you. Yes, #LEBANON is experiencing a revolution because enough is enough. The violence you are seeing on the media are fifth column groups sent by the system to jeopardize our cause. We, from all religions, are united together in PEACE, LOVE & CHEERFULNESS and no one will take this away from us. You see us cleaning up the garbage of these violent ‘protestors’. You see us getting married while protesting for our rights. You see us having a friggin good time partying because this is what Lebanese people are made of. We are not violent, we are hurt. Our protests are peaceful, our protests are fun & our protests are uniting us! Don’t let the media fool you Much love, The peaceful & fun Lebanese people who just want to be heard.

A post shared by Natalie Sallaum (@nataliesallaum) on Oct 19, 2019 at 11:25am PDT

 

Според класацията на "Прозрачност без граници" за измерване на корупцията - Ливан се намира на 138-о място от общо 180 страни.

Новините

Най-четените