Ий Тингу има живот, с който може да се похвали. Тя е стипендиант към престижния китайски университет на Съчуан, където й предстои да завърши магистратура по графичен дизайн, кара Audi A4, притежава собствен мезонет в покрайнините на Ченду - провинциалната столица на Съчуан, а през ваканциите може да си позволи да пътува в Япония, Тайланд и дори САЩ. Нищо чудно обаче. Ий е 805.
Това е резултатът, който тя получава от платформата Sesame Credit на основателя на Alibaba Джак Ма. С него 22-годишната Ий попада близо до горната част на списъка от близо 500 млн. потребители.
Sesame определят класацията на кредитните точки - от 350 до теоретичната 950 - в зависимост от "хиляда променливи в пет набора от данни", според фирмата.
За разлика от кредитните системи в западен стил, Sesame възприема широк спектър от поведенчески модели - както финансови, така и социални. На тяхна основа и с помощта на огромна невидима мрежа от различни бази данни, се изчислява този кредитен рейтинг. Това е най-известната в нарастващата мрежа от системи за социално-кредитен рейтинг в Китай, които драстично разширяват концепцията за кредитоспособност и повишават страха в международен план за превръщането на страната в режим, съчинен сякаш от ума на Оруел.
В Китай отдавна парите кеш са цар. По-малко от 10 години назад, през 2011 г., само един на всеки трима китайци притежаваше банкова сметка. Бързият икономически ръст обаче постави страната на второ място като най-развита световна икономика, правейки прехода от масовата бедност до финансовата стабилност и широката средна класа изключително кратък.
Това обаче означава, че самото китайско общество така и няма времето да развие система за изчисление на кредитен рейтинг в типичен западен стил. Което, на свой ред, дава резултат в това много хора да просрочват заеми или да продават калпави или фалшиви стоки, с малко последици. Така самото общество в страната бива поставено пред въпроса: "на кого можете да се доверите?".
През 2015 г. правителството се зае с проблема, позволявайки на осем компании да разработят (въз основа на определени изисквания) специални системи за изчисление на подробен кредитен рейтинг.
Основните насоки са на "добрите граждани" да се позволи възможно най-много, докато дискредитираните да са силно ограничени във финансовите си стъпки. Накрая един общ кредитен рейтинг ще бъде въведен в сила през 2020 г.
Разбира се, в това начинание, данните са от най-ключово значение. Тъй като Sesame имаше достъп до всичката информация, натрупана от Alipay - приложението за мобилни плащания на Alibaba, която в глобален мащаб разполага вече с над 1 млрд. потребители, компанията лесно излезе напред пред конкурентите си за съставянето на кредитен рейтинг на Китай. Крайният резултат е всичко това, което Китайската комунистическа партия може да се надява.
Всъщност дори кредитен рейтинг тук далеч не е подходящо понятие, тъй като става въпрос много повече за граждански рейтинг, тъй като той засяга не само възможността на съответния човек да му бъде отпуснат заем от банката, но и много други неща.
Онези, които притежават по-високи резултати, подобно на Ий, могат да наемат кола без депозит, при обмяна на валута да получат по-добър курс и дори да не чакат на опашките в болниците. Железопътните гари разполагат със специални чакални зали за хора с високи рейтинги, а за известно време дори за тях имаше отделна опашка за проверки по летищата.
Ий поддържа високия си резултат най-вече чрез традиционната лоялност към бранда. Тя използва Alipay, където и да отиде, и инвестира в спестовния фонд на фирмата.
Но схемата на Sesame освен всичко друго насърчава и доброто (или да го наречем "правилното") гражданско поведение. Самата тя се опасява, че антисоциалните прояви също биха оказали влияние върху точките й. Така че тя дори и не смее да остави наетото от нея колело на непосочено за целта място.
Страхът произтича от факта, че тъй като става въпрос за спонсорирани от държавата системи, властите са поискали в тях да бъде заложено специфично социално инженерство, което да изисква от потребителите определено поведение.
Нещо повече, тези системи приписват на хората определен резултат, оценяващ колко добри граждани са. Добрите дела печелят точки, лошите водят до загуба на точки, което, на свой ред, води до загуба на социални привилегии. Така например една караница със съседите, лошо поддържане на имота или въобще някакъв акт на асоциално поведение, което по никакъв начин не е свързан с икономическото ви състояние, може да доведе до това да ви бъде отказан заем или ипотека.
За сметка на това обикновени добри човешки дела като даряването на кръв или доброволчестовто могат да намалят лихвата по даден заем, който сте изтеглили.
Този миш-маш от икономически и държавни системи за оценяване разпали опасенията, че китайската автократична Комунистическа партия планира до 2020 г. да приложи един граждански резултат, използвайки непрозрачни алгоритми, които в основата си са основани на политическо поведение. В реч на 4 октомври, вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс описва това като "оруелска система, основана на контрола на почти всички аспекти на човешкия живот".
Всъщност тази социалн-кредитна система за оценяване на гражданите в Китай най-добре може да бъде разбрана най-добре ако на нея се гледа не като на единна система за оценяване, а като израз на една всеобхватна идеология, която обхваща наказания и награди, за подобряване на управлението и премахване на безредиците и измамите.
Търговската част се занимава най-вече с поощренията, докато държавата поема наказанията. И двете работят заедно, за да насърчат социално отговорното поведение.
Държавните агенции събират и споделят данни за решенията срещу физически лица или фирми. Ако не платите дадена глоба или обезщетение, постановено от съда, или просрочите сметките си или кредитите си, и ще бъдете включени в списъка на ненадеждните лица.
Лицата, включени в черния списък, не могат да правят "луксозни покупки", да купуват билети за високоскоростните влакове или за самолети, както и да наемат скъпи стаи в хотелите. Към момента 5 млн. души са със забрана за пътуване с влаковете, а на 17 млн. е забранено да се качват в самолет.
А някои елементи тази система действително напомня за най-мрачните и дистопични произведения на фантастиката. В определени райони на Китай, ако се обадите на човек, попаднал в черния списък, ще чуете първо сирена и записано съобщение: "Внимание, този човек е в черния списък. Бъдете внимателни и го убедете да погаси дълговете си".
Когато човек, попаднал в черните списъци, попадне в някои сектори на Пекин, системите за лицево разпознаване сканират лицето му и го прожектират, заедно с гражданския му номер на големи билборди с послание да се поправи.
Въпреки че всички тези мерки спрямо хората в черните списъци да звучат драконовски, те са по-скоро насочени към принуждаването на самите хора да се поправят, отколкото да имат чисто наказателна функция.
Според информациите, веднъж човек изчистил задълженията си и изпълнил решенията на съда, излиза от тези списъци. Въпросът е, че според мнозина това на теория е много по-лесно, отколкото на практика.
По същество системата използва технология за прилагане на съществуващите законови забрани, които да посрамват съгрешилите, а не им налагат нови тиранични регулации. И дори мнозина от тези, които са станали жертва на черните списъци, приемат, че като цяло те са в полза на самото общество.
Всичко това обаче води към затвърждаването на упадъка на свободата на словото в Китай и ще потисне още повече дисидентите и противниците на официалните власти.
С развитието на системите за шпиониране на съседите и писането на доноси, все по-засиления поглед на правителството върху "разпространението на зловредни слухове" и продължаващите преследвания срещу различни малцинства, страховете на защитници на човешките права са, че Китай ще използва всичко това, за да смаже всяка форма на съпротива и демократични права в страната. И как социално-кредитната система ще се намеси в този процес.
За граждани като Ий обаче това е от малко значение. С добрия си резултат тя се наслаждава на всички предимства, които новите системи й предлагат.
Всички първоначални притеснения за това, че цялата й информация се наблюдава и обработва, вече са забравени и заменени от идеята, че на обикновените и законопослушни хора нищо лошо не им се случва.
Все пак за такива като нея новата система предлага само "моркови". "Тоягите" други ще ги ядат.