С изтеглянето на толкова много западни дипломати от Украйна, големите сили като САЩ и Великобритания дадоха сериозен знак, че конфликтът по източната граница на страната се влошава, а нещата реално могат да избухнат.
Редица анализатори предупреждават, че това е напълно реалистичен сценарий, особено на фона на раздвижване на струпаните край Беларус военни сили на Русия. Те са на по-малко от ден разстояние от украинската граница, като оценките показват, че става въпрос за около 130 хил. души и тежка военна техника.
Затова и самите граждани в Украйна са поставени в ситуация на тягостно изчакване дали руска войска действително ще нахлуе в страната.
Перспективата за руска инвазия провокира прилив на национализъм сред населението - през последните седмици в цялата страна се провеждат демонстрации в подкрепа на украинската независимост, на които хиляди хора излизат по улиците с национални знамена и плакати с лозунги като "Украинците ще се борят" и "Нашествениците трябва да умрат".
На фона на всичко това мнозина вече са започнали и подготовка за най-лошия възможен сценарий, в който Русия започва офанзива на украинска територия. Редица фирми и хора се подготвят да се преместят в западния град Лвов, ако нещо подобно се случи, докато други са решили да се подготвят да посрещнат войниците на Кремъл с огнен поздрав.
Данни, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" показват, че продажбите на оръжие в столицата Киев са се увеличили значително, както и записванията в курсове за първа помощ и за военна подготовка.
От седмици насам край Киев текат учения, насочени към цивилни, които да ги научат как да боравят с оръжия, как да оцеляват сред дивата природа и как да реагират при нападение.
"Хората в големите градове бяха свикнали с мисълта, че конфликтът е някъде далеч. Сега обаче си дават сметка, че войната може да стигне до тях", коментира пред Euronews инструкторът Сергий Вишневски.
40-годишният ветеран е натрупал достатъчно боен опит по фронта в Източна Украйна, където се е бил срещу подкрепяните от Русия сепаратисти. Сега той е решен да предаде основни умения по оцеляване за цивилни, а за неговия курс има записани над 4000 души.
Цивилните курсанти се учат на това как да построят убежище за семейството си, как да са подготвени за реакция веднага и да имат приготвен багаж, ако най-лошото се случи.
Някои хора стигат дори по-напред в тази идея. Според тях трябва добре обучените цивилни резервисти от цялата страна да се съберат в един отделен военен клон - Силите за териториална отбрана, като в него да помагат в битката срещу Русия.
Според Виктор Кевлюк, експерт от мозъчния тръст "Център за отбранителна стратегия" и бивш полковник, участвал в проверки на Силите за териториалната отбрана, Украйна има нужда от нова система с нова философия, а това ново звено от цивилни резервисти има своята роля - от участия в преки сражения, до използване на методи от хибридната война.
Замислени в началото на новия век и за първи път събрани през 2014 г., въпросните сили тогава отговаряха пред командването на сухопътните войски и се състояха от пенсионирани военни, разделени на части, наподобяващи доброволчески батальони. Тяхната задача беше просто да защитават тила, ако ситуацията ескалира. Днес намеренията на Киев са да използват доста по-активно този потенциал.
На 1 януари Украйна прие закон, който превръща тези сили за териториална отбрана в отделен военен клон. Плановете тогава бяха до март месец да се формира ядро от поне 10 хил. военни, които да обучават и ръководят около 130 хил. резервисти.
Покрай цялото напрежение в последните седмици обаче Киев разпореди, че силите сега търсят 1,5 до 2 милиона граждани, готови да защитават домовете, семействата и страната си.
Бързо натрупаните резервисти ще бъдат разпределени в 25 бригади - по една за всеки от регионите на Украйна, плюс една за столицата Киев. Тези бригади ще бъдат разделени на 150 батальона, подкрепени от допълнителни доброволни защитници.
Според Виктор Кевлюк целта е тези сили да се позиционират като подкрепящи местните власти. Тяхната задача ще е да реагират на хибридните тактики на Русия, като например участват в защитата на ключова цивилна инфраструктура при евентуални атаки от проруски сили.
Интересът към тези Сили за териториална отбрана e сериозен - проучване показва, че 56% от населението на страната изразява готовност да се включи в структурите - значително повече, отколкото има нужда.
Според командира на киевското подразделение всички кандидати ще минат през основна бойна подготовка, но от голямата част от тях ще се очаква да прилагат таланти от ежедневния си живот и от работата си. С други думи - не всичко ще опира до преки бойни сблъсъци.
Така например професионални шофьори могат да управляват линейки и камиони с хора и продоволствия, лекарите ще бъдат включени в медицински отряди и т.н.
Основното обаче остава едно - цивилни без военна подготовка да получат достатъчно обучение, че да могат да защитават домовете си при евентуална инвазия.
Съветът на резервистите и други групи помагат за обучението на хора всяка събота, като се разглеждат основни бойни техники - защита на зададена цел, поставяне на засада, щурмуване на сграда. Техните зони за обучение варират от горски райони до градска среда или недовършени фабрики - идеална среда за симулиране на битка в тесни помещения.
Ако има реален проблем пред тази нова сила в армията на Украйна, то това са логистиката и бюрокрацията. Всеки един нов резервист означава планина от документи, които трябва да се обработят. Същевременно с това пък бройката е необходима за изчисляване на нужните оръжия, боеприпаси и т.н. Съответно в началото може да има и недостиг на оборудване.
Според експертите в Силите за териториална защита в момента има нужда предимно от време, преди частите да се напаснат и да започнат да вършат това, за което са събрани.
Дотогава властите в Киев остават на мнение, че най-важното нещо за страната е да се запази спокойствие и да се избягват паниката и суматохата.
Затова и в края на януари президентът на Украйна Владимир Зеленски призова Запада да не работи за разбунване на духовете в страната. По думите му той се страхува повече да не бъде провокирана "дестабилизация" в страната, отколкото от атака на руската армия.
А в понеделник Зеленски заяви, че страната му ще продължи да преследва целта си за членство в НАТО въпреки гнева на Русия и скептицизма на някои западни страни.