На 30 май стотици хора, облечени в оранжеви жилетки, излизат на площада "Дуомо" в италианския град Милано без маски и без да спазват социална дистанция.
Тълпата се състои главно от активисти от фашистки партии, пенсионери и футболни ултраси, които вярват в следното: правителството продава страната на фармацевтичната индустрия, а ваксините са потенциална заплаха.
Лидерът на протеста е пенсионираният генерал на карабинерите Антонио Папалардо. Той е хванал високоговорител в ръцете си и гръмко крещи, че пандемията е само играчка в ръцете на властта, която има за цел да елиминира всякакви човешки свободи.
На 2 май желаещите от Милано заминаха в Рим, за да се съберат с поддръжници на останалите партии от консервативната опозиция в Италия.
Начело на големия протест застанаха бившият вътрешен министър Матео Салвини от крайнодясната "Лига", Джорджа Мелони от "Братя на Италия", както и Антонио Таяни от "Напред, Италия". Транспарантите, които те държаха, гласяха, че "Италия не капитулира". Денят на протеста съвпадна удобно и с Деня на републиката - националният празник на страната.
Притеснителното в случая е, че досега в историята не е имало политическа партия, която да "завземе" тържеството с мащабна демонстрация.
Това дава и повод на анализаторите да се опасяват, че подобни събития са симптом за онова, което предстои след кризата - радикализиране на обществените настроения.
Редиците на "оранжевите жилетки" например набират членове от все по-широк спектър - от поддръжници на конспирациите през антиваксъри (които в Италия са доста), а напоследък и все повече хора, останали без работа заради кризата.
На 30 май те застанаха рамо до рамо и с ултрадесни фракции като CasaPound и откровени поддръжници на фашизма като Marcia su Roma ("Поход към Рим").
През октомври 2019 г. Антонио Папалардо, лидерът на съществуващите още тогава "оранжеви жилетки", дори се кандидатира за губернатор на Умбрия, като събира 587 гласа, тоест около 0.13% от вота.
Политическата кариера на пенсионирания карабинер преди това се състои от това да бъде част от местната власт в Рим през 1992 г., секретар на министъра на финансите по време на управлението на Карло Чампи през 1993 г., а след това и лидер на Движението за автономност, което се стреми към независимост на северната част от страната.
Той също така организира и протест с камиони, който парализира страната през 2011 г.
Броят на починалите от COVID-19 в Италия обаче задминава 33 500, а този на заразените - 233 500.
Въпреки това "оранжевите жилетки" вярват, че всичко е фарс, който цели "домашен арест" на гражданите и отнемането на свободата им.
Тази идеология удобно се свърза и с една друга криза в Италия от 2019 г. - тази с бактерията Ксилела фастидиоза, която унищожи огромна част от маслиновите дръвчета в страната. Заради нея пострадаха доста стопанства, италианският зехтин в световен мащаб рязко поскъпна, а Европейската комисия даде страната на съд, защото не се справи с проблема.
Това "пица", съставена от различни "парчета" недоволство, според експертите трябва да бъде зорко наблюдавана, защото агресивните крайнодесни движения често се възползват от подобни нагласи, за да набират нови поддръжници.
Във всеки случай Италия в момента се намира във фаза на политически трусове.
Салвини, чиято крайнодясна партия "Лига" остава най-популярната политическа сила в Италия, започна постепенно да губи подкрепа. Това вероятно се дължи на някои негови грешки по време на кризата - след като той първо се обяви против блокадите в Италия и призова за пълно "отваряне" на икономиката, малко по-късно изведнъж се отрече от думите си и поиска пълна блокада на страната.
Това объркване му коства и известен спад в доверието - в рамките на "Лига" в момента популярност набира губернаторът на административния район Венето - Лука Зая, който е далеч по-умерен, а извън нея червени точки набира Джордия Мелона от крайнодесните "Братя на Италия".
Стабилността на правителството като цяло е крехка и до голяма степен зависи от капризите на бившия премиер Матео Ренци и парламентарната квота на неговата центристка "Италия Вива".
През следващите месеци обаче вероятно ще се появят и нови политически партии, а страната ще стане свидетел на неочаквани явления заради преживените сътресения.
А в гротескния спектакъл на "оранжевите жилетки" може би прозира лицето на близкото бъдеще.