Още откакто е била на 10 години, Джакоба Балард знае, че е зачената в инвитро клиника с помощта на донорска сперма. Когато тя решава да намери свои полубратя и полусестри в онлайн форум за деца от донори, жената е тотално неподготвена за драмата, в която ще се вкара.
По това време тя е в началото на 30-те си години. Предупредили са я, че регистрацията в подобен форум може да отнеме доста време. Първата изненада идва само дни по-късно - Джакоба успява да намери друга жена, която е зачената в същата инвитро клиника.
Двете жени си приличат изключително много - руси, със сини очи и близки черти. Оказва се, че другата жена познава още две сестри, чиято майка е използвала същата тази клиника в Индианаполис.
Четирите се срещат и решават да си направят ДНК тестове, за да видят дали не идват от един и същи донор. Резултатите са категорични - те са полусестри.
И ако това изглежда като щастлива случайност, повод за интересни разговори на вече много по-големите семейни сбирки, то историята не спира дотук, а тепърва приема по-странен обрат.
Поставяйки резултатите от нейния ДНК тест в генеалогичен уебсайт, Балард бързо открива, че има още поне четири полубратя и сестри - нещо, което е крайно неочаквано, тъй като по правило един донор на сперма в подобни клиники може да бъде използван за максимум три бременности.
Колкото повече Джакоба продължава да рови в тази база данни, толкова повече нейни полубратя и полусестри се появяват.
Не след дълго заключението става неизбежно - лекарят, извършвал инвитро процедурите в тази клиника, е използвал собствената си сперма, за да осеменява пациентите си. А този доктор е Доналд Клайн - уважаван експерт от Индианаполис, чието име скоро ще стане известно в САЩ и то по един доста скандален начин.
Докато потокът от ДНК съвпадения в генеалогичния сайт започва да пресъхва, става ясно, че д-р Клайн е използвал своя генетичен материал за зачеването на над 50 деца от жени, които са били пациенти в инвитро клиниката му.
Сега историята на лекаря, който измамил десетки жени да износят децата му, ще бъде разказана в документален филм на Netflix от журналиста и документалист Луси Джордан.
Поредицата, озаглавена "Our Father", включва редица интервюта с жени, възползвали се от услугите на Клайн, негови биологични деца, както и с много хора, за които докторът е уважавана фигура и стълб на църковна общност в Индианаполис.
Между 1979 и 1986 г. Доналд Клайн е смятан за един от най-големите специалисти по безплодие в целия щат Индиана в САЩ, като множество двойки го търсят, за да им помогне да имат свое дете.
Но Клайн, без знанието или съгласието на пациентите си, използва собствената си сперма, за да ги осеменява, като по този начин става биологичен баща на най-малко 50 деца, като според някои оценки броят им може да стигне и до 90. Едва десетилетия по-късно неговата измама е разкрита.
В по-голямата си част децата на Клайн живеят в един и същи град, а някои от тях дори и в едни и същи квартали.
Измамата му остава неразкрита толкова дълго време, тъй като той обяснява на пациентите си, че използва донори от клиниката, които дават прясна сперма - специализанти и обикновени доброволци. Това продължава чак до 1986 г., когато заради бума на ХИВ-СПИН е забранено да се осеменяват жени с прясна сперма, а се използва само замразена.
През това време той е лъгал не само онези двойки, които са искали донор за забременяване, но дори и онези, които са вярвали, че съпругът дава спермата си за процедурата. Така в сериала някои от засегнатите жени разказват как е трябвало да кажат на съпрузите си, че децата им не са всъщност техни.
Документалната поредица на Netflix не просто иска да разкаже тази история и да покаже как тя е повлияла върху жертвите на измамата на Клайн, но и да установи мотивите му.
Авторите на документалната поредицата предполагат връзка между уважавания лекар и една малка Църква - крайно консервативен християнски култ, който насърчава семействата да се размножават колкото е възможно повече, за да се разширят редиците на Божиите ученици.
Оттам поставят въпроси за собствените възгледи на доктора, дали той е почитател на теорията за арийското превъзходство и още какви други мотиви са го подтикнали да лъже всички тези семейства поверили се на грижите му.
Освен това Луси Джордан и екипът ѝ тръгват по следите на самия Клайн, който се е оттеглил от обществото след избухването на скандала.
Четири от децата му се опитват да потърсят съдебна отговорност за действията му като плод на измама и заблуждаване на пациенти, като пускат жалба до главния прокурор на щата Индиана.
В крайна сметка се оказва обаче, че по времето, в което Клайн действал по схемата си, в щата не действат закони, които на практика да криминализират действията му.
Така десетилетие наред жертвите му се бореха да получат справедливост, но единствените присъди, които биват издадени срещу опозорения лекар са за въпрепятстване на правосъдието - оказва се, че той е изгорил цялата документация по инвитро процедурите на своите жертви.
През 2009 г. той напуска практиката си, а през 2018 г. му е отнета медицинската правоспособност. За действията си е глобен с 500 долара и му беше дадена година изпитателен срок като форма на пробация.
Колкото до децата му, голямата част от тях вече се познават. Някои са избрали да се дръпнат настрани, докато други са решили да поддържат контакт с част от новооткритите си близки.
Трети пък все още не знаят кои са всичките им братя и сестри. Именно това продължава и до днес да стресира Джакоба Балард - че един ден може да се запознае с човек, без да знае, че двамата споделят един и същи баща.
Документалният сериал на Netflix "Our Father" излиза в платформата на 11 май.