Малко встрани от победите на Доналд Тръмп и на Републиканската партия в двете камари на федералния парламент остана още един вот, който се проведе паралелно с изборите в САЩ.
В 10 щата гласоподавателите участваха и в референдуми за правото на аборт. В 7 от тях мнозинството реши, че то ще бъде записано в конституцията на щата. В три обаче - Небраска, Южна Дакота и дори Флорида - то беше отхвърлено.
Така там абортите остават забранени.
Самият избор на Тръмп също е нещо, което за редица по-млади и либерално настроени американки е трудно да приемат.
Все пак става дума за човек, осъден по дело за сексуално посегателство срещу журналистката Е. Джийн Карол, и обвиняван от още доста други. Той е и президентът, в чийто първи мандат във Върховния съд на САЩ бяха назначени трима съдии, които осигуриха мнозинство за отмяна на гарантираното право на аборт на федерално ниво.
Президент, за когото 55% от мъжете в страната са гласували.
В резултат от дни из социалните медии набират сила призиви на жени в САЩ за бойкот на мъжете, по подобие на движението 4B в Южна Корея.
Другото му име е "Четирите Не" - на корейски думата за "не" е "би", което са четирите B от латинската азбука в наименованието. Движението призовава към отказ от излизане на срещи с мъже, отказ от сексуални отношения с мъже, отказ от хетеросексуален брак и от раждане на деца.
Данни, цитирани от американските медии, сочат, че търсенето на информация онлайн за 4B движението е скочило многократно - 500 000 търсения в Google само за 48 часа след изборите, а постовете в TikTok и X по темата растат.
"Смятам, че е време американските жени да се включат в наше движение 4B. Ако мъжете не уважават телата ни, не получават достъп до телата ни", гласи пост.
"Дами, трябва да започнем да обмисляме 4B движение като жените в Южна Корея и да удостоим Америка с рязък спад в раждаемостта. Не можем да оставим тези мъже да се смеят последни, трябва да отвърнем на удара", гласи пък друг с 470 000 лайка.
the 4B movement better be in effect. want the world to listen… start decreasing their population and economy.
— ✭ 𝖙𝖔𝖗𝖗 𝖑𝖛𝖘 𝖍𝖔𝖑𝖑𝖞 ✭ (@chrissturnsgf) November 6, 2024
there’s no country to run if the birth rates start decreasing. don’t give in until they start listening. then they will start to panic pic.twitter.com/22ny1f95ub
Трети призовава за "затваряне на утробите ви за мъже" и отбелязва, че изборите са доказателство, че мъжете мразят жените повече от всякога.
Някои жени обявяват подкрепата си за 4-те "Не". Други, които имат съпрузи или партньори, са по-обрани. Казват, че ще протестират с други форми на бойкот като отказ да бъдат клиенти на компании, притежание на мъже.
"Застъпвахме се и се молехме за безопасността на мъжете и правихме всичко, което се очаква от нас, и те още ни мразят", коментира 36-годишната Ашли Полард от Сейнт Луис пред "Си Ен Ен".
"Щом те ще ни мразят, ние ще правим каквото искаме", допълва тя.
Случва се под постовете да има коментари от мъже, които цитират или перифразират туит от един от известните бели националисти Никълъс Фуентес от изборната нощ. "Твоето тяло, моят избор. Завинаги", написа той.
За наблюдателите подобна тенденция е разбираема, но не и интересът точно към корейското женско движение.
То се появи през миналото десетилетие като начин жени в страната да протестират срещу мизогинията, половата дискриминация и насилието.
Това обяснява пред "Ен Би Си" Мийра Чой от факултета по социология в университета в Йейл, която изучава темата.
"Жените започнаха да мислят как правителството, държавата и мъже ги провалят и съответно решиха да не ги поощряват и да не участват в хетеросексуални връзки", допълва тя.
Движението е много специфично за обществото в Южна Корея и културата на задължителния брак там, обяснява пред NPR (Националното обществено радио на САЩ) Джу Хуй Джуди Хан. Тя е специалист по джендър проучвания в Университета на Калифорния в Лос Анджелис.
Дори в самата Корея 4В е сравнително малко движение и е част от по-големия феминистки тренд в страната, където половата дискриминация е сериозен проблем. Корея от години има най-голямата разлика в заплащането между жени и мъже от страните в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, и се нарежда на 99 място от 146 страни по равенство между половете.
Например средно мъжете в САЩ получават 16% по-големи възнаграждения, докато в Корея разликата е 31%.
Преди години в страната беше регистриран и ръст на дигитални сексуални престъпления. Жени в тоалетни и съблекални са били снимани от тайни камери, а видеата са качвани в порно сайтове.
Повод за появата на движението 4В се смята убийството на млада жена в обществена тоалетна на централната гара в Сеул през 2016 г. Извършителят се мотивира с това, че бил игнориран от жените. След трагедията множество жени облепиха гарата със собствените си истории с насилие от мъже, и движението набра сила.
В страната има и други феминистки онлайн движения като например "Разкъсай корсета", където пък жени се отказват от грима и подстригват косите си късо, за да се дистанцират от стандартите за красота.
Изобщо не е сигурно обаче, че засиленият интерес и постовете из социалните медии в Америка ще доведат до реален и мащабен активизъм в САЩ.
Ашли Полард от Сейнт Луис например е разбрала за корейското движение преди няколко години и то я е вдъхновило да види какъв ще е животът без в неговия център да са мъжете.
Не е излизала или спала с мъже от 2022 г. и си дала сметка, че ѝ е по-добре сама. Жената се издържа сама и планира сама да има дете.
Отказът ѝ да има мъже в живота си не е бил акт на отмъщение - тя е искала да постави себе си на първо място. Надява се покрай интереса към движението 4В и други жени да осъзнаят, че имат и други възможности.
4В има и доста недостатъци и често от него може да се окажат изключени доста жени, включително и омъжени и с деца, предупреждава Мийра Чой. Освен това различията между САЩ и Корея са сериозни - най-малкото в Америка има огромно разнообразие от раси и култури, а в Корея - не.
Според Хан от Университета в Калифорния не е особено вероятно движението да стане масово в САЩ - най-малкото поради факта, че има и огромен брой жени, които гласуваха за Доналд Тръмп.
Тя дори очаква интересът да стихне бързо, но се надява шумът покрай него да помогне на жените да разберат, че не са сами в усилията си за защита на репродуктивните си права и равенство между половете.