Съдът в Индонезия осъди популярна инфлуенсърка на две години затвор, защото е публикувала видео в TikTok, в което яде свинско, след като е изрекла религиозна фраза от исляма.
33-годишната Лина Лутфиавати беше призната за виновна за "подбуждане на омраза" срещу религиозни лица и групи. Освен присъдата от две години затвор, тя ще трябва да плати и глоба, равняваща се на малко над 16 хил. долара заради това, което съдът определя като "богохулство" от нейна страна.
Индонезия, която е най-голямата мюсюлманска държава в света, има изключително строги закони срещу богохулството, които могат да бъдат сметнати за крайно противоречиви в светските държави.
Самата Лина Лутфиавати се идентифицира като мюсюлманка, но въпреки това, заради любовта си към боливудските филми, приема индийското име Лина Мукерджи.
Тя има успешна кариера като инфлуенсърка и бизнесдама, като в TikTok я следват над 2 млн. души.
Въпросното видео от март месец тази година, което ѝ навлича проблеми със съда, я показва как яде свинско месо - нещо, което е забранено от Корана.
По-големият проблем за нея обаче идва от факта, че преди да отхапе парчето хрупкава свинска кожа, тя изрича думата "Бисмила" - арабска фраза, която означава "в името на Бог".
Клипът е заснет, докато Лутфиавати пътува до Бали - една от най-популярните туристически дестинации в Индонезия, която за разлика от остсаналата част от страната, е населена предимно с индуистко население.
Именно там в един от ресторантите тя решава да пробва свинското месо от любопитство.
Видеото от това обаче събира милиони гледания, като много от зрителите се усещат обидени от съдържанието и от репликата на Лутфиавати. Един от тези недоволни зрители я докладва пред полицията с мотива, че "мюсюлманка съзнателно яде свинска кожа".
През май тази година срещу нея беше повдигнато обвинението за разпространение на омраза, като според прокуратурата в Индонезия на клипа се вижда "акт на враждебност на етническа, религиозна и расова принадлежност".
Много консервативни групи в цялата страна, включително върховният мюсюлмански духовен орган в Индонезия - Съвета на улемите, също излязоха с официални позиции, в които определят видеото като богохулство.
Въпреки масовото недоволство срещу Лутфиавати, новината за присъдата и от 2 години лишаване от свобода, предизвика доста смесени реакции.
Докато едни хвалят съдията заради безкомпромисното му отношение към богохулството, според други е неприемливо нейната присъда да е по-строга от тези, давани за корупция на държавни служители.
Случаят провокира отново дебат за това доколко индонезийските закони срещу богохулството са адекватни. Много активисти и правозащитни групи са на мнение, че с тези наказания често се злоупотребява срещу религиозни малцинства.
Миналата година индонезийската полиция арестува шестима души, след като бар рекламира безплатен алкохол (който по принцип е забранен от исляма) за всички свои клиенти, които носят името Мохамед.
През 2017 г. бившият губернатор на Джакарта Басуки Тяхаджа Пурнама, известен също като Ахок, беше вкаран в затвора за почти две години заради изказвания, за които се твърди, че са обидили исляма.
Междувременно в края на миналата година парламентът на мюсюлманската държава прие промени в Наказателния си кодекс, с които сексът извън брака и изневерите се криминализират, а нарушеният по този параграф могат да доведат до три години затвор.