Подобно много други големи градове в Европа, Милано също трябва да се справя с последиците от туризма. А за северния италиански град те, освен всичко друго, се изразяват и в тежко шумово замърсяване.
Открай време живеещите в централните квартали се оплакват от туристите, които вдигат шум до късно през нощта - или много рано сутринта, зависи от гледната точка.
Сега властите в Милано са решили да предприемат един откровено спорен ход срещу "дивия нощен живот", в опит да защитят "спокойствието и здравето" на жителите.
Този ход обаче ядоса една от силните гилдии в града - тази на сладоледаджиите.
Заместник-кметът по обществената сигурност Марко Гранели наскоро обяви предложение, с което да се наложи забрана за продажбата на храна за вкъщи в редица от популярните квартали за нощен живот в Милано - централните Брера и Тичинезе, както и Дарсена, Лацарето, Корсо Комо и популярните зони за нощен живот Арко дела Пасе и Навили.
Ако мерките бъдат одобрени, това ще наложи забрана за продажбата на редица храни за вкъщи след 12:30 през нощта в делнични дни и след 1:30 през нощта през уикендите. Тя ще важи до сутринта.
В този часови пояс също така ще бъде забранено и на заведенията да пускат клиенти в откритите си градини.
При приемане на новите мерки, те ще влязат в сила от май и ще продължат да действат до началото на ноември.
Макар в забраната да са включени редица храни за вкъщи, най-силен отзвук дойде от гилдията на продавачите на сладолед. Събирането за сладолед късно вечер е част от традиционната култура на Италия и най-вече на Милано, като в горещите летни месеци за мнозина лакомството дава приятна разхлада.
"Какво да прави едно обикновено италианско семейство през лятото. Те отиват на разходка след вечеря и си взимат сладолед", коментира пред "Обзървър" Марко Барбиери, генерален секретар на миланския клон на Италианската асоциация на търговците на дребно.
По думите му вечерният сладолед е традиция и ако тя бъде ограничена, много хора в града "няма да бъдат доволни".
Според Барбиери подобна мярка няма да помогне да се разпръснат шумните групи, които се тълпят по улиците и държат местните жители будни до късно.
"Мислите ли, че един 25-годишен младеж ще се прибере вкъщи в полунощ, просто защото не може да вземе храна за вкъщи? Правилата, които забраняват на хората да пият вода или да ядат сладолед или пица, докато се разхождат в Дарсена, няма да решат нищо, тъй като хората ще останат навън независимо от това. Осъзнават ли тези хора какво правят?!", възмущава се още той.
Кметът на Милано Джузепе Сала обаче е категоричен, че това не е някаква негова произволна приумица, а начин да се отговори на стотиците сигнали от граждани, които не могат да спят добре през нощта.
"Не мога да избегна разглеждането на този въпрос... Ние не променяме правилата на Вселената, а само налагаме някои много леки ограничения", обяснява той, цитиран от "Гардиън".
По думите на зам.-кмета Марко Гранели целта на местните власти е да намерят баланса в интересите на туристите, които искат да се забавляват, местните, които си искат спокойствието, и бизнеса, който се надява на печалби.
Това всъщност не е първият път, в който Милано се опитва да забрани вечерните сбирки за сладолед.
През 2013 г. тогавашният кмет на града Гилиано Пизапия също се опита да забрани продаването на сладолед след полунощ. Предложените от него мерки обаче доведоха до силна обратна реакция, която местните медии нарекоха "битката на сладоледените фунийки".
В духа на времето граждани тогава организираха седящ протест под мотото "Окупирай джелато", препратка към актуалните към онзи момент движения срещу социалното и икономическо неравенство "Окупирай Уолстрийт".
В крайна сметка предложението на кмета беше отхвърлено и продавачите на сладолед останаха по местата си и след полунощ.
Гражданите на Милано сега имат време до началото на май, за да внесат възраженията си срещу новия проект за забрана.
Според Лино Стопани, президент на Асоциация за хотелиерския сектор, този опит за намеса от страна на общинските власти отново няма да доведе до нищо полезно.
"Проблемът с нощния живот съществува, но това правило само ще нанесе щети на бизнеса", посочва той пред местния вестник "Месаджеро".
Политикът от Рим Лоренца Бонакорси, която е завършила Миланския университет, коментира пред същото издание, че ако нещата зависят от нея, тя не би тръгнала да забранява сладоледа, а продажбата на алкохол в целия център на града.