Да откажеш цигарите съвсем не е лесна задача, това може да го каже всеки пушач. Сега правителството на Нова Зеландия е на път да разбере този урок от първа ръка.
Преди около година страната прие първата по рода си в световен мащаб забрана за тютюнопушенето за младите хора, която трябваше да спаси хиляди животи от потенциален рак на белите дробове и устната кухина, както и да попречи на младите поколения пропушат.
Новото правителство в Уелингтън обаче обяви обратен завой по въпроса в опит да напълни държавната хазна с постъпления от акцизи.
Въведеният закон предвиждаше пълна забрана за продажбата на тютюн на всеки, роден след 1 януари 2009 г. Тя трябваше да бъде въведена до юли 2024 г., като при нея се предвиждаха строги глоби до 150 хил. новозеландски долара (около 96 хил. американски долара).
Идеята на закона беше да се наложи минимална възраст за закупуване на цигари, която с времето да се покачва.
Според плановете към 2072 г. човек би трябвало да може да си купи пакет цигари, само ако покаже документ за самоличност, удостоверяващ, че е на възраст най-малко на 63 години.
Първоначалната цел на предишното правителство на Лейбъристите, ръководено от Джасинда Ардън, което прокара забраната, беше през 2025 г. делът на пушачите в Нова Зеландия да е под 5% от цялото население на страната.
Цялата идея на лейбъристите беше в един момент Нова Зеландия да се превърне в първата страна на света без никакво тютюнопушене.
Приетият от миналото правителство закон задължаваше също така тютюневите концерни да намалят съдържанието на никотина от 15 милиграма на грам, колкото е сега, на 0,8 милиграма.
Според експертите това е под границата, от която може да се създаде зависимост от цигарите.
Приетите промени тогава включваха още разрешаване на продажбата им само в специални магазини за тютюневи изделия и намаляване на броя на законно разрешените магазини за продажба на цигари от 6000 на само 600 в цялата страна.
Новото правителство на консервативна Национална партия, които след изборите през октомври влязоха в коалиция с популистите от партията "Първо Нова Зеландия" и либертарианците от "ACT Нова Зеландия", не е съгласно с този път.
Като част от коалиционното споразумение между трите формации беше поставено и условието за отпадане на голяма част от тези забрани върху тютюнопушенето, включително отпадане намаляването на никотина в цигарите и на броя магазини с разрешителни за продажба на цигари.
Премиерът Кристофър Луксън защити новата посока, като заяви, че не е съгласен с идеята за налагането на забраната, тъй като тя ще доведе до бум на черния пазар на цигари и тютюн.
"Концентрирането на разпространението на цигари в един магазин в един малък град ще бъде огромен магнит за престъпността", коментира той пред местните медии.
Вместо това неговото правителство разчита, че продажбите на цигари ще доведат до важни данъчни постъпления, които да компенсират намаляването на данъците върху доходите.
Луксън посочва, че работата на властите за намаляване на процента на пушачите ще продължи, но с други мерки - през образование и различни социални политики.
Степента на тютюнопушене в Нова Зеландия вече е сред най-ниските в света, като в момента в страната броят на пушачите е на рекордно регистрирано дъно, а само за 2022 г. около 56 000 пушачи са се отказали от вредния навик.
Според групи за борба с тютюнопушенето обаче сегашното обръщане на посоката за новозеландското правителство е проблем.
"Това е голяма загуба за общественото здравеопазване и огромна печалба за тютюневата индустрия, чиито печалби ще бъдат увеличени за сметка на живота на хората", коментира проф. Лиза Те Моренга, председател на неправителствената група Health Coalition Aotearoa.
Тя посочи, че забраната е трябвало да спести около 1,3 млрд. новозеландски долара като разходи за здравната система на страната през следващите 20 години. Предварителните разчети по забраната са показали, по думите ѝ, че ще се намали смъртността при жените с 22%, а при мъжете - с 9%.
Мнозина активисти обвиниха правителството, че търси финансови печалби за сметка на здравето и добруването на хората в страната и най-вече сред уязвими социални групи като малцинството на маорите.
Така в момента единствената страна, която активно е насочена към налагането на забрана за пушенето при по-младите, остава Великобритания.
Правителството в Лондон има планове за постепенно спиране на пушенето сред младите, като оттам остават ангажирани с темата дори след промяната в позицията на Нова Зеландия.
"Ангажирани сме с въпроса. Това е важно дългосрочно решение и стъпка за осигуряване на поколения без тютюнев дим", коментира говорител на британския премиер Риши Сунак.