Поне половината човечество смята, че в полето на контрацепцията има какво още да се желае.
От над 60 години жените разполагат с Хапчето. Появата на оралния контрацептив беше революция и спокойно може да се каже, че възможността за контрол над забременяването промени обществата и в голяма степен помогна за равноправие между половете.
До степен, че може би е крайно време да се запитаме дали не е дошъл моментът за мъжко Хапче.
Опити в тази посока има от доста време, но досега без успех. Един екип от учени обаче смята, че може би има обещаващи резултати за осигуряване на потенциална алтернатива на презервативите и хирургичните методи.
При това екипът от Университета в Минесота е разработил нехормонален препарат за мъжка контрацепция. Опитите засега са върху мишки и предпазват от забременяване с 99% ефективност, а странични ефекти не са открити, съобщава New Scientist.
Затова и се очаква първата фаза от тестовете при хора да започне до края на годината.
В основата на бъдещото хапче е реакцията на тялото към витамин А, за който се знае, че е от основно значение за фертилитета при бозайниците, а хранителен режим без витамин А отдавна се сочи за причина за стерилитет.
На тази основа, след дълго проучване, учените са създали експериментално съединение, което блокира протеина, отговорен за свързването на витамин А с клетките.
Този протеин, наречен алфа рецептор на ретиноева киселина - RAR-α, е един от трите в човешкия организъм с подобна функция, и се смята, че ако бъде блокиран, може да доведе до стерилитет. Целта е това да е временно и обратимо, освен това цялостният ефект върху здравето да е минимален или никакъв, т.е. организмът да не пострада от липсата на важния витамин.
Веществото засега изглежда действа според очакванията. Последните данни, представени от екипа пред Американското общество по химия, показват, че мъжките мишки, получаващи ежедневна доза от него, стават практически стерилни за 4 седмици, тъй като броят на сперматозоидите им пада рязко.
Освен това, 4 до 6 седмици след спиране на приема, процесът се обръща и мишките възвръщат репродуктивните си способности. Не са наблюдавани и други странични ефекти.
"Тествахме и 100 пъти по-висока доза от ефективната и отново не се появиха данни за токсичност", обяснява д-р Абдула ал Номан от екипа от Минесота.
Успехът при мишки обаче не означава, че препаратът би бил безопасен при хора, припомня Ричард Андерсън от Университета в Единбург. Освен това става дума за чисто нова, напълно непозната и неизследвана терапия, което изисква допълнителна предпазливост.
Ричард Шарп, отново от Университета в Единбург, допълва, че витамин А е от изключително значение за организма и затова би било крайно невероятно вещество, което спира резорбцията му да няма странични ефекти.
Затова и от екипа от Минесота пак припомнят, че тепърва предстои дълъг път и клинични проучвания, които са от решаващо значение.
Веществото вече е получило лиценз и ще се разработва и тества от фармацевтичната компания YourChoice Therapeutics. Ако всичко върви по план, проучванията при хора могат да започнат до края на годината.
Евентуален успех би бил сериозен пробив, тъй като досега разработваните варианти за мъжко Хапче са предимно хормонални и целят промени в нивото на тестостерон.
Това обаче има прекалено много нежелани и опасни странични ефекти като висок холестерол или ниско либидо. И въпреки че опитите са много, няма терапия, която да е успяла да прескочи ситото на клиничните проучвания.
В момента, например, е разработен гел за мъже, който отново действа хормонално, като намалява нивото на естествения тестостерон и на спермата, но самият препарат осигурява на организма допълнителен тестостерон, така че да намали страничните ефекти от спада на естествения.
Гелът е около средата на клиничните проучвания при хора, но още е далеч от финалния етап, при който може да кандидатства за разрешение за употреба от регулаторните органи.
Дори и някой от разработваните препарати да мине дългия път до пазара, остава още едно предизвикателство - мъжете да поискат да го ползват.