Рана Аламудин не само не се страхува да говори за секс, но и настоява жените от арабския свят да последват примера ѝ.
Актрисата, продуцентка и режисьорка е от ливански произход, но е родена в Ню Йорк. Зад гърба си има работа по продукции като "Сексът и градът 2", чието действие се развива в Обединените арабски емирства, както и по "От местопрестъплението: Маями" и "Младите и неспокойните".
Сега Рана иска да използва своята популярност, за да насърчи арабските жени да не се срамуват от сексуалността си.
"Най-накрая намерих ролята на моя живот - да обединявам жените в своеобразно сестринство, което да ги държи далеч от обществения срам и осъждане", казва Аламудин в специално записано за "Си Ен Ен" видео.
В него тя уточнява, че арабските жени се раждат в срам, възпитават се в срам и се учат да живеят в срам.
"Този срам, той отнема целия ни въздух", продължава актрисата в клипа. Тя припомня още, че женската репутация и особено женската девственост са ключови за честта на цялото семейство в арабския свят.
"Ти си виновна, ако се чувстваш комфортно в тялото си. Ти си виновна, ако се наслаждаваш на сексуалността си. Ти си виновна, ако се чувстваш силна", разказва Рана, която в някои кадри е облечена в спортен екип от потник и клин на екзотични цветя.
"Ако премахнем тази стигма за честта на жените, жените ще са свободни", категорична е тя.
Нейната кампания ще тече под хаштага #IForgiveMyself - Прощавам на себе си. Рана иска да насърчи жените и особено жените от арабския свят да изпишат на телата си за какво си прощават, а отговорите със същия хаштаг в социалните мрежи не закъсняха.
My heartfelt contribution to #Iforgivemyself campaign. Full caption on: https://t.co/fEWdgFjL9t 💜 #InternationalWomensDay #اليوم_العالمي_للمراه pic.twitter.com/Uy5tWT9Sj8
— Yal Solan يال سولان (@yalsolan) March 8, 2022
"Прощавам си че не се чувствам в безопасност с моята женственост", пише на деколтето си инфлуенсърката от Бейрут Ял Солан.
"Прощавам си, че крия тялото си", праща кадър друга потребителка, чието лице и самоличност обаче остават скрити.
"Прощавам си, че не повдигнах глас в момент, в който трябваше да крещя", добавя снимка друга анонимна потребителка.
"Толкова съм горда от това движение", не крие възхищението си Аламудин. Тя е убедена, че изцелението не е самотно пътешествие и че кампанията е помогнала много и на самата нея.
Движението далеч не се фокусира само върху сексуалността на жените от арабския свят. Една от дамите, които застават открито пред обектива на Рана, е Дарийн Барбар - световна рекордьорка по клек на стена с ампутиран крак.
Дарийн е спортистка, атлетка, фитнес инструктор, но и жена, която трудно е намерила своето място в обществото заради ампутацията.
Тя признава, че в родния ѝ Ливан често на хората с ампутирани крайници се гледа като на слаби и безпомощни същества, затова още когато разбира за кампанията на Рана Аламудин, бърза да се включи в нея.
"Прощавам на себе си, че се опитвах да докажа на света, че съм нормално човешко същество", изписва на крака си Дарийн. Барбар не крие, че е прекарала години наред в опит да скрие протезата си и да не показва, че и тя има мечти и амбиции.
"Сега обичам и приемам тялото си и осъзнавам, че всяка красота е различна", пише в Instagram спортистката.
"В нашия свят продължава да има несправедливост - или си добро момиче, или си мръсница. Или си момиче, с което мъжете само искат да се забавляват, или ставаш за съпруга", продължава във видеото си самата Рана.
"Искам жените да могат да говорят за всичко", подчертава тя.
В това число влизат и случаите на сексуално насилие, дискусиите около носенето на хиджаб, въпросите около женските тела, около женските мечти, около женските психични проблеми.
Аламудин предупреждава, че това е само началото на нейната кампания и ще направи всичко възможно да популяризира хаштага си #IForgiveMyself.