Перфектното сбогуване на Азар с Челси и Мистър Лига Европа в услуга на Арсенал: Изводите след реваншите

Двата изцяло английски финала в европейските клубни турнири са без прецедент в историята на надпреварите.

До финала в Лига Европа достигнаха Челси и Арсенал, а трофеят в Шампионската лига ще си оспорват Ливърпул и Тотнъм. Двубоите са съответно на 29 май в Баку и на 1 юни в Мадрид.

Три от финалистите (Арсенал, Челси и Тотнъм) са от един град - Лондон, което също не се е случвало никога в историята на европейските клубни турнири.

Предишният ярък разцвет на английския футболен клуб беше от 2005 до 2012 година. Тогава в седем от общо осем финала в Шампионската лига участваше поне един представител на Премиършип.

Изключение бе финалът през 2010-а между Байерн и Интер.

През сезон 2012/13 (и след това отново - през 2014/15) обаче настъпи сериозна криза сред англичаните, които не класираха нито един тим до четвъртфиналите на турнира. След това започна ерата на Меси и Кристиано и пет години подред Шампионската лига бе печелена или от Барселона, или от Реал.

Ливърпул достигна финал, Манчестър Сити на Пелегрини и Челси на Моуриньо играха полуфинали, но всеки път губеха от испанци - Реал, Барселона или Атлетико Мадрид.

Сега обаче е различно - финалът е в испанската столица, където пристигат Ливърпул и Тотнъм, а трофеят в Лига Европа в Баку ще се разиграе между Челси и Арсенал.

"Сините" елиминираха бойкия Айнтрахт след две равенства по 1:1 и инфарктни дузпи, а Арсенал нанесе две поражения на Валенсия - 3:1 у дома и 4:2 като гост.

Ето и изводите от полуфиналните реванши в четвъртък:

1. Перфектното сбогуване на Азар

Някой прави ли си илюзиите, че Еден Азар ще е в Челси и през следващия сезон? Със само една година, оставаща от договора му, и с Реал Мадрид, който чука на вратата за звездата, "сините" няма да успеят да го задържат. Но пък Азар има шанса да направи перфектното сбогубане с тима от "Стамфорд Бридж", печелейки още един голям трофей. Белгиецът може и да не направи голям мач по неговите лични стандарти в реванша срещу Айнтрахт, но изработи гола и реализира така важната пета дузпа при престрелката от бялата точка.

2. Кепа спаси не само дузпата, но и сезона си по най-добрия начин

Преди малко повече от два месеца вратарят на Челси Кепа Арисабалага се прочу с неподчинението си и отказа да бъде сменен във финала за Купата на Лигата срещу Манчестър Сити. Скандалът беше огромен, но Маурицио Сари и останалите от отбора простиха на звездата и многомилионният страж се отплати за доверието. Той спаси не само дузпа, но спаси и сезона си, спирайки удара на Пасиенсия с коляно при 3:3 от бялата точка, което даде на Азар мачпойнт. И Сари, и Кепа се нуждаеха от този момент, който да заличи окончателно историята от февруари.

3. Лука Йович е роден за нещо голямо

Айнтрахт е не само силен отбор, но има и отличен мениджмънт. Как да си обясним по друг начин факта, че привлече Лука Йович от Бенфика за смешните 7 милиона евро. Сърбинът започна мача в Лондон с 9 попадения в Лига Европа и общо 26 през сезона. Той вкара срещу Челси в Германия, след което го направи и на "Стамфорд Бридж". И отново показа на всички, че е роден за нещо голямо във футбола. Свързват го с Реал Мадрид и Барселона, а мачовете срещу Челси ни убедиха защо е така. Йович е само на 21, но играе невероятно интелигентно и уверено.

4. Арсенал си бе взел поука от сгромолясването на Барселона и Аякс

Арсенал мечтае да се завърне в Шампионската лига, а Унай Емери и футболистите му си бяха взели поуки от отпадането на Барселона и Аякс в най-престижния турнир съответно във вторник и сряда. Двата отбора не се възползваха максимално от шансовете си и това им коства продължаването към финала. С Обамеянг и Лаказет в предни позиции обаче Арсенал нямаше от какво да се притеснява. Особено важен бе моментът в началото на второто полувреме, в който Лаказет овладя топката след грешка на Гая, завъртя се и вкара за 1:2. Този гол на практика уби надеждата на Валенсия, който вече се нуждаеше от пет попадения, за да елиминира лондончани. Гостите обаче продължиха мотивирано и вкараха още два чрез Обамеянг, който оформи хеттрик.

5. Ако Арсенал не спечели трофея, може да остане без звездите си в нападение

Гледката на Лаказет и Обамеянг на пейката по време на равенството с Брайтън миналата седмица, което лиши тима от надеждата за класиране в топ 4, беше силно контрастираща с това, което направиха двамата на "Местая". А и като цяло през сезона. Двамата са безкомпромисни реализатори, чието най-подходящо поле за изява е Шампионската лига. Въпросът е какво ще стане с тях, ако Арсенал не успее да си издейства квота, вдигайки купата от Лига Европа. Дали някой от тях няма да поиска да си тръгне? Дали няма да поискат това и двамата?

6. Унай Емери отново доказа, че е Мистър Лига Европа, но трябва да оправдае това и в Баку

Мениджърът на Арсенал Унай Емери влезе в историята на Лига Европа като първият треньор, достигал до четири финала в надпреварата. Преди успеха с "артилеристите" Емери на три пъти изведе испанския Севиля до финали, които андалусийците неизменно печелеха. Това се случи в три последователни години между 2014 и 2016 година.

"Допуснахме ранен гол, но след това успяхме да реагираме. Вярно е, че отговорът бе много бърз. Валенсия стои много добре дефанзивно. Ние обаче запазихме спокойствие в моментите, в които това бе нужно. Нашият гол падна бързо и така изравнихме. След него контролирахме с повече увереност мача. Мисля, че направихме силен мач срещу голям съперник, който на "Местая" винаги играе много силно", каза Емери след успеха с 4:2 над Валенсия в реванша.

Треньорът отново прави чудеса в любимата си надпревара, но остана най-трудното - да затвърди репутацията си на Мистър Лига Европа и на стадион "Олимпийски" в Баку.

Новините

Най-четените