Висшист? Това звучи тъпо...

На закреялата икономика на България, която няма икономика, щръкна нов отрасъл, който ще осигурява растеж. Е, не колкото оня горещ локомотив строителството, но защо пък не? Същата икономика на глупците. При това на дипломираните глупци.

Висшето ни образование се готви да произвежда хиляди никому ненужни ВУЗисти, също както строителните фирми и горещите пари произведоха стотици празни - и неосветени хотели и апартхауси по Черноморието.

ГЕРБ и само ГЕРБ разрешиха на първо четене платеното висше образование. Дори и "Атака" не ги подкрепиха. Както и досега, висшето образование в България продължава се развива абсолютно малоумно - и паралелно на икономическите реалности и бъдеще на страната, извън всякакъв план и нужди на бизнеса.

Така в България производството на висшисти става като на кренвирши - плащаш скъпо за соя, сланина, костен шрот, не-знам-си-какво - и за незначителен процент образование. Единственото, което никне в тази държавица напоследък, са само разни вузчета и недорасли специалности в тях, за които липсват достатъчно качествени преподаватели.

Предишният просветен министър Даниел Вълчев се опита да поокастри филиалите на образователното дърво, разклонило се като баобаб из българските паланки. Но за разлика от титуляра му Царя не го биваше много като дървосекач...

Сега обаче държавните ни ВУЗ-ове, стреснали се, че имат излишни над 7000 свободни места, които абитуриентите няма как да запълнят, ще са спокойни. Чекмеджетата им ще са пълни. На нас гении не ни трябват, както казваше геният Седларов от "Опасен чар". Трябват ни куче-касичка, зарче-касичка, къща-касичка, ВУЗ-касичка...

Почти невъзможно е да произведеш сръчен шлосер в България. Лесно е да фабрикуваш висшисти. Ама за какво са ни шлосери? Машиностроенето си отиде с последния кар. За какво са ни инструменти? Китай внася, Турция също.

А и къде по света признават българските дипломи за висше образование? Нищо, мама и тати се радват. После - добре дошли в новата социална мрежа jobs.bg, както казва един познат.

Проблемът не е в това, че премиерът отново погазва мнение на свой министър. Министърът на образованието Сергей Игнатов е против платеното висше образование в държавните ВУЗ-ове. Но какво пък - той не беше съгласен и с Пернишкия университет, на който Борисов стана доктор хонорис кауза...

Идеята за платеното обучение беше публично прегърната и развита от двете дорийски колони на висшето образование в България - Софийския университет и УНСС, а премиерът се зае с внедряването й.

И това ми било морал на будители - изобщо не им пука какво бъдеще очаква тези бъдещи висшисти-полуфабрикати, нито каква бомба залагат за бъдещото развитие на България. Касичките, касичките - те са важни. Протестите на хабилитираните лица и дирижирания им срещу намалените бюджети гняв кротнаха след като получиха устното обещание на Борисов да разреши касичките.

А за безработната армия на българските вузисти не помислихте ли, г-н премиер...

#3 Данъкоплатец 15.07.2010 в 11:05:52

Е те и държавните университети имат доста черни овце!А ТОВА ЧЕ НАСТОЯЩИЯТ МИНИСТЪР НА ОБРАЗОРАНИЕТО Е ИДИОТ - НЯМА СПОР Който още не е разбрал че образованието е бизнес , а не социална функция му е време да си отвори очите и да се гръмне

#5 nestinara 15.07.2010 в 12:59:09

Всяко "болшинство"(както казва на 'мнозинството' този юнак) получава това, което харесва и заслужава! Два пъти ДПС, два пъти Гоце, шест пъти съветски граждани за премиери, веднъж - откровен чужденец-мошеник... А Станишев е обида за човшката личност. Егати народа, щом Станишев му е министър председател, ДПС - мандатоносител(ДВА пъти за 15г), Гоце - президент(ДВА последователни мандата), Саксофонски е "величество", а руснаците - "братушки"...

#6 SILANCE 15.07.2010 в 13:04:58

Поддържам мнението от предпоследния постер. На г-жицата /г-жата/,която ни праща в чужбина,бих искала да припомня,че който иска да учи,го прави навсякъде,включително в Б-я,особено сега,когато информацията не е проблем,както беше преди 1989 г..

#7 HighWay 16.07.2010 в 21:38:55

Висшист? Това звучи тъпо.. това е така от доста време докато в университет се влиза с родителко поръчение, в специалност не която е желана , а където те приемат- така ще е докато се преписва на изпити и ден след лекция всичко е вече е забравено мога да изреждам още , но струва ли си .. на всеки е ясно.

Новините

Най-четените