Когато съобщенията за еди-колко-си-души, натръшкани от диария, гадене, болки в корема и температура прехвръкнат от летния в есенния новинарски трафик, човек се пита какво толкова им има на хотелите - и кухните, в България.
В конкретния случай новината дойде от хотел "Бъндерица" в Банско, където 40 хлапета отишли на т.нар. зелено училище заедно с учителите си и след рулото "Стефани" и пилешки бутчета с ориз се озовали на системи в болницата в Разлог. А родителите им по спешност пристигнаха от София.
Да започнем от "зеленото училище". Което всъщност не е зелено училище. Защото децата не се учат на нищо зелено. Както се разбра от обясненията им, били са дискотека. Но на разходка из планината не са били. И защо - нали наоколо е "зелено"?
Виновни, всъщност, сме родителите. Някоя учителка, решила да изкара лесно почивка, е "зарибена" от някоя туроператорска фирма, и... предлага зеленото училище на още няколко други, които да го предложат на класовете си. А вечер детето ти го сервира преди вечеря: "Мамо, дай ми еди-си-колко лева за зелено училище". Или са ти го обявили на родителска среща, където се подразбира, че "яз те питам, сакам да ми кажеш да".
Едно е "зелено училище", с обиколки из планината, игри, танци и огън, и така да учим за природата. Друго е просто престой в хотела, където децата вилнеят из стаите, понапиват се - в по-голяма възраст, а учителите наистина си почиват.
След категорията "зелено училище" идва въпросът с контрола на храната. В случая с хотел "Бъндерица" се оказа, че здравната книжка на главния готвач не е била в ред и той е уволнен веднага след случая. Но защо изобщо е бил назначен с нередовния документ?
Българската агенция за безопасност на храните, която обедини ветеринарите от НВМС, някогашните ХЕИ и други институции има 28 областни дирекции. Те би трябвало да "одобряват, лицензират и регистрират лицата, дейностите и обектите на тяхна територия, извършват оценка на риска в обектите за производство, съхранение, търговия и употреба със суровини и храни, фуражи и ветеринарно-медицински продукти".
Освен това: "Извършват контрол на качествените характеристики на храните с изискванията на национални стандарти, технологични документации, стандарти, разработени от браншови организации и одобрени от компетентния орган".
Да приемем, че изследванията на кухненския персонал на хотела в Банско са наред. Значи опираме до качеството на храните, които са били доставени - и пак до контрола, оказван от БАХБ. Защото има десетки начини храни с изтекъл срок на годност да бъдат пуснати в употреба: преопаковка, мариноване на понамирисващи меса, нови етикети и какво ли още не. Търговците са изобретателни. Достатъчно е инспекторите на БАХБ да правят сериозни проверки на складовете.
Да спрем дотук. Само в добавка - с децата от София е имало и група от 69 деца от Стара Загора, с която обаче е пътувал лекар. И при някои от тях през нощта се появили оплаквания, но лекарят им е оказал необходимата помощ и не се е наложило да постъпят в болницата в Разлог.
Така че някакъв регламент за "зеленото училище" ще трябва да има - и това зависи от ръководството на съответното училище и отговорността на родителите. Ако все пак ще си пускате децата, пригответе пакети със суха храна - и лекарста против диария.
Другото е работа на БАХБ. Ще трябва да се проверява и извън кампаниите за "Безопасна Коледа" и летните командировки по морето...