В англоезичния свят съществува терминът "silly season". Така наричат "слабия" за медиите летен сезон, в който липсата на стойностни новини се запълва от сензации и фриволни информационни дописки.
Или - по определението на речника на фразите и басните на Брюър от 1894 г. - "онова време от годината, в което парламентът и съдилищата не заседават".
В спорта пък това е периодът на всевъзможни спекулации относно трансфери на играчи или състезатели от Формула 1. На други места той е известен и като "сезонът на киселите краставички".
Отворете произволен информационен източник от България и ще видите илюстрация на silly season.
То не беше предизборно врачуване за коалиционни формати по всички възможни оси и диагонали на политическата мрежа.
То не бяха бомбастични данни от псевдо-социологически проучвания, съставени на принципа на късата памет на фурнаджийската лопата.
То не бяха гадателства за бъдещи служебни министри, привидени в силуетите по прозорците на Президентството.
Всичко това - напоено с апокалиптични прогнози за черна дупка в държавния бюджет, конспиративни недомлъвки около бившата банка на властта, ченгеджийски партенки и други предизвикателства за здравия разум.
Сезонът на киселите краставички е безобидно досаден в нормална ситуация. Но в момент на правителствена криза, повличаща след себе си дори работещите сектори, информационното замъгляване е вредно и безотговорно.
Вместо да говорим за политика в най-политическия момент на годината, ние се занимаваме с нечии опити за "лов на черна котка в тъмна стая".
А докато продавачите на сензации мътят водата, данъкоплатците затварят в буркани компоти, зимнина и предсрочно изтеглените си депозити.
Браво, момчета! Мерси за рецептите. Мен ме напъна да ви споделя как се правят любимите ми чушлета. Лесно и винаги стават. И няма варене. Чушлетата може да са кой каквито си ги обича, даже и бейби камбички, и чорбаджийски, и рибки, абе чушлета, люти, сладки, всякакви. Опърпорват се леко. Нарязва се целина , моркови - на шайби, цели скалидки чесън и копър- може пресен да се нареже, аз така правя или сухи пръчки. Свобода има много. В бурканите около 800 мл , с винтови капачки се сипва оцет до резката му- около 10 супени лъжици. Не слагайте ябълков, аз веднъж пробвах и не беше добре. Слага се 1 суп .лъж. сол и 1 суп. лъж. захар. и 2 аспирина- от най обикновените. Нагоре се редят чушлетата, целината, морковите, чесъна, копъра- в каквито пропорции ви харесва. Може даже да се наблегне на морковите. Долива се със студена вода и се затварят бурканите. През няколко часа или веднъж на ден се обръщат за да се хомогенизира соса им. Стават след седмица, ама по-добре да си ги оставите за зимата.
Борачо, Когато зеленчукът се залива само със солена вода, на литър вода се прибавя по 1 кафена чашка сол. Пресоляването забавя ферментацията. За да бъде туршията трайна и с добро качество, саламурата трябва да бъде със 7-8 см над зеленчука.
Добре, добре... От киселите краставички вече взе да ми стърже в стомаха. Дайте нещо по-блажно за смазване. Примерно телешки стек. Четох някъде, че на тиган ставал за 5-10 мин. Ама жилав ми се получи
Дилайт, той е дал рецепта за пичовете, така че едва ли ще носи отговорност, ако твоите краставички станат меки. Може да има вариант и за женски род.
Да ти кажа, това пале готика, направо краднА моята рецепта за чушлетата и я препоръча за курнишони. Ще си търся аФтурските права аС.
@Borracho - давам ти една рецепта за кисели, солени краставички - за първа година ще ги правя по този начин /досега само мариновани правех/, но в края на тази зима ги опитах и бяха превъзходни - соленички, киселички и хрупкаво-твърди. За 1 буркан: 1 с.л. морска сол 2 с.л. домашна ракия - казаха ми, колкото по-силна, толкова по-добре; малко копър Краставичките се мият, после се оставят да киснат 3-4 часа в студена вода. Според жената, която ми даде рецептата, се дупчат с вилица. Аз обаче смятам да експериментирам - няма да ги дупча, ще изрежа леко крайчетата и ще ги бодна там, от двете страни. Подреждат се в буркана, добавя се солта, ракията и копъра, долива се вода догоре, затваряне. После се държат на слънце - 4-5 дни, като се разклащат всяка сутрин и вечер лекичко. След това се прибират на тъмно и хладно. Пробва се кога са станали - според жената, на 2-рата седмица от прибирането на хладно вече са о.к., понякога ставали и по-рано. Каза още, че издържали дълго, цяла зима - стига да има кой да ги остави
Дилайт, моля не издребнявай чак до там. Буркан, оцет, гравюра, сол, лъжица, захар, вода, капачка, връткане, че и интервалите съвпадат. Ама ха!
АХАХАХАХА- и на мен!
..... ядеш, а аз преглъщам
Мъц, опърпорване, опукване се нарича много леко прекарване , отъркалване на чушлетата върху котлона. Леко да пукнат, да станат тук там на черни точки. Не печени. И не се варят, аспирина ги пази от разваляне, естествено солта и оцета -също. Чудни са, много вкусни, пробвай ги.
А Бичи ги мери в инчове мръвките, щото е канадски инженер. Там гледам много им дебели инчовете- 10 пъти по-дебели от английските- хихихихи. Питала съм го що така понякога архаично пише, а той каза, че така си го кефи- соц правописа и винаги - пълен член, че звучи по-достолепно.