Къпете ли се? А филе хапвате ли

Със сигурност не сте разбрали, че Столичната община, респективно всички, които сме жители на столицата, притежаваме около 23% в "Софийска вода". Другото е на "Веолия Вода Европа", собственик на концесията.

Няма как да разберете. Цената на кубик вода в момента е 1.76 лева спрямо 0.45 лева, когато беше сключена концесията в края на 1999 г.

Но нито един път през всичките тези години - нито при Софиянски, нито при Борисов, нито при Фандъкова не е правен анализ на разходите на концесионера с цел намаляване на сметките.

За Стефан Софиянски е обяснимо - при неговото кметуване беше дадена единствената у нас концесия на ВиК-дружество на британската "Юнайтед ютилитис", която пък я продаде на френската "Веолия" за 25 години. А следващите, както сме писали нееднократно, просто влязоха в обувките му.

Макар и акционер, столичното кметство мълчи и само диша тежко като тийнеджър на секс телефон, когато "Софийска вода" иска всеки път увеличение на цената. По същия начин постъпваше и онзи орган, който уж е регулатор на монополите, а всъщност се държи като рудимент - Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Но сега, когато пак внесоха предложение за 14% поскъпване, ситуацията е по-особена. Има напрежение, хората скачат тук и там и поради тези причини кметът Йорданка Фандъкова прати писмо на ДКЕВР през март да се анализират разходите. Нещо, което отдавна искаха столични общински съветници с мотива, че инвестициите, обявявани от "Софийска вода", не са това, което са.

Какъв филм гледаме сега? СОС и Фандъкова се активизираха - общинският съвет прие становище против увеличението, а Агенцията за държавна финансова инспекция е започнала проверка, по молба на Фандъкова. След приключването й от СОС искат ДКЕВР да направи комисия, в която да влизат представители на общината и СОС.

Целта е да се провери дали "Софийска вода" си изпълнява инвестиционния план, според който за 2009-2013 г. трябва да бъдат вложени във ВиК над 240 млн. лева. И "Вътрешен контрол" на общината проверява сключени договори със свързани лица.

Сериозният проблем всъщност е, че концесионерът така и не успя да намали загубите по мрежата, както беше обещано в договора от 1999 г. "Загубите на вода трябваше да достигнат около 42%. За 2011 г. те са близо 59%, а през базовата 2007 г. са били около 61%. Т.е. за тези години има отчетен само 2% спад на загубите при планирани 20%", заяви наскоро зам.-председателят на СОС Николай Стойнев.

Би трябвало ДКЕВР да накаже фирмата. Но ДКЕВР, както вече казахме, се държи като апендикс.

На фона на цялата тази патърдия, реши да се изкаже изпълнителният директор на "Софийска вода" Етиен Пети. Явно лошо посъветван от пиари, мосю Пети даде следния пример, в стремежа си да ни убеди колко ни е евтина водата: "Месечната сметка, която софиянци заплащат за изразходваната от домакинствата вода, се равнява на стойността на 2 килограма свинско филе".

Добре, че не е направил сравнение с пасти. На една френска кралица така й отиде главата.

#2 Зелен Бетон 27.03.2013 в 15:13:35

> Добре, че не е направил сравнение с пасти. На една френска кралица така й отиде главата.

#4 Vortep 27.03.2013 в 19:22:17

"Загубите на вода трябваше да достигнат около 42%. За 2011 г. те са близо 59%" Колко е простичко! Обещал е 42! А ми толкова му се признават! Нека си покрива разликата от "резерви", "печалби" или каквото си иска, ама кой ли му стиска? От ЕРП е недоволен народа и ще ги плашим ( гаргите де! ), колкото си искаме, ама наш'ти хора, сакън! Стефчо ( софийската усмиФка ) има една камара жени дома, нали и те искат мазила и парцалки, а и тези с крилцата, покрай програмата си за образование, също поскъпнаха. Няма да го оставим, наше е момчето....

#5 Govedo13 27.03.2013 в 21:45:27

Самата идея за повече от 3-5 % загуби по мрежата звучи нереално и невъзможно за нормален и мислещ човек- ако това е реално то цената на водата е поне двойна от реалната такава или там Етиен и други подобни чуждестранни боклуци ще фалират за 1 месец и ще си оберат бързо бързо крушите. Да приемем че "загубите" са реални и те печелят двойно от водата- тогава защо не инвестират и не премахнат загубите и да печелят четворно или да намалят цената на половина без да се намалява печалбата? Сега да си представям половината язовир Искър годишно като обем да се "загуби" някъде по тръбичките. Явно далаверата с водата е много стабилна. Предполагам че някой ""техни" фирми чийто производства харчат много вода са причина за така наречените "загуби". Реално искане би било да премахнат загубите до приемливите 1-7% процента и да намалят цената на половина.

Новините

Най-четените