Хавърбордът беше един от най-търсените подаръци за Коледа тази година. Оказва се, обаче, че електрическият скутер не е едно от най-лесните за управление устройства.
През последните дни социалните мрежи се напълниха с клипове на родители, които буквално се пребиват, докато "изпробват" коледния подарък на децата си.
Макар че някои от видеата са доста забавни, резултатите са наистина болезнени - има десетки оплаквания на хора с навехнати или дори счупени крайници от неуспешните "кръгчета" на две колелета.
If y'all aren't having the best Christmas yet, here's a video of my dad on my brothers new hoverboard 😊😊😂😂💀💀 pic.twitter.com/gSmiDYs4y3
— ChristianCabral⚾ (@ChrisAHS13) December 25, 2015
В Австралия беше регистриран случай на 16-годишно момче, което е изпаднало в безсъзнание след падане от хавърборд.
Притесненията за безопасността не са свързани само с неопитността на потребителите, но и с дизайна му.
Самото устройство не е никак сложно. Повечето модели са създадени с компоненти като електрически мотори, литиево-йонни батерии и жироскопи, които могат да бъдат открити в повечето смартфони.
Хавърбордът позволява на водача да усилва скоростта или да завива в различни посоки при накланяне, като някои модели развиват до 16 км/ч.
#ThatMomentWhen You try and show off your new hover board. pic.twitter.com/FlMiSFGK73
— BBC Sporf (@BBCSporf) December 26, 2015
Въпреки че интересът към тях се увеличи поне петкратно за последните няколко месеца, все още няма детайлно описани стандарти за безопасност при производството им. Това води до масов внос на евтини "ментета", идващи директно от незнайни производители в Китай.
Гигантът Amazon също замрази продажбите на определени модели, след като беше разкрито, че някои китайски разновидности на популярната джаджа са сглобени с дефектни акумулатори, които могат да се самовзривят при употреба.
Търсенето на "самобалансиращ се скутер" в китайската платформа за онлайн-търговия Alibaba обаче показва над 3700 резултата за доставки на едро или дребно по цял свят.
Някои от най-големите авиокомпании в САЩ вече забраниха качването им на борда на самолетите си заради наличието на запалими вещества в батериите.
Американската пощенска служба обяви, че спира въздушните пратки на хавърборди с литиева батерия. В Ню Йорк беше наложена забрана за използването им, като глобата при нарушение възлиза на 500 долара.
Властите във Великобритания обявиха, че са конфискували над 15 000 хавърборда, които не съответстват на основните изисквания за безопасност.
My dad sprained his arm riding the hover board this morning... Merry Christmas!!!😂❤ pic.twitter.com/xeABhkrjeT
— Hailey (@hayyshimm) December 25, 2015
Производителите предупреждават, че скутерът е предназначен само за каране по равни повърхности (забраната се отнася включително и за паваж), а скачането, блъскането и ударите при карането на хавърборд увеличават вероятността за възпламеняване на батерията.