Най-богатите жени в историята

В историята е пълно със силни мъже, които са определяли съдбите на хиляди и милиони души чрез сила, богатство и твърдост. За да усее една жена в такъв свят, доминиран от мъжете, тя трябва да притежава впечатляващи умения и хитрост, за да изкриви правилата така, че да излезе победител.

В миналото законът е възпрепятствал жените да притежават собственост, което на практика е изключвало възможността една жена да натрупа богатство. На много места дори самите жени са били възприемани като собственост.

И въпреки всички тези правила, обърнати срещу жените, някои от тях успяват не просто да наследят от съпрузи и бащи големи богатства, но също така да се включат смело в управлението им и в политиката на собствените си държави, разбивайки стереотипи и правила.

По случай международния ден на жената представяме 10 от най-богатите жени на всички времена. Класацията е на сп. Money и е изготвена въз основа на редица фактори като самото нетно богатство на жените, неговото относително състояние за времето си, съобразено с глобалния поток на парите тогава.

Основен фактор за изготвянето на класацията е не толкова самата стойност на парите, колкото тяхното съотношение спрямо световното брутно богатство.

С помощта на 30 историка и много изследвания те успяват да съотнесат финансовото състояние на различни богати жени, извеждайки топ 10 на най-състоятелните и същевременно влиятелни жени в историята.

10. Шарлийн де Карвальо-Хайнекен

Живяла: 1954-

Националност: Кралство Нидерландия

Дял от световното богатство: 0,017%

Всеки път, когато отворите бутилка или кенче Heineken, вие добавяте своя дан към богатството на холандския бирен магнат, чието богатство през 2016 г. достига до 12,7 милиарда долара. Шарлийн е единственото дете на Фреди Хайнекен, който е изпълнителен директор на третата по големина пивоварна в света от 1971 до 1989 г. Тя наследи 25-процентния му дял в Heineken International, когато той почина през 2002 г.

9. Ан Кокс Чеймбрърс

Живяла: 1919-

Националност: САЩ

Дял от световното богатство: 0,021%

Ан Кокс Чеймбрърс е единствената дъщеря на Джеймс М. Кокс, основател на медийния конгломерат Cox Enterprises, от втората му съпруга Маргарета Паркър Блейр. Кокс наследява бизнеса на баща си – медиен гигант с около 16 млрд. долара годишни приходи. Десетилетия работи за фирмите му в различни направления. През ноември 2015 г. 96-годишната бизнес дама се оттегля, оставяйки компанията на тримата си наследници.

8. Сузане Клатен

Живяла: 1962-

Националност: Германия

Дял от световното богатство: 0,024%

Сузане Клатен е най-богатата жена в Германия. Тя, майка й Йохана и брат й Щефан притежават почти 50% от автомобилния гигант BMW. Но Сузане не е обичайната наследница. Тя е образован икономист, контролира и химическият производител Altana и работи от завършването на колежа.

В началото на 80-те работи две години са рекламната агенция от Франкфурт Young & Rubicam. По-късно трупа опит в Dresdner Bank в Лондон, в мюнхенския офис на консултантската компания McKinsey и в банка Reuschel & Co. Често тя работи под името Сузане Кант, особено във фамилните предприятия, за да не получава специално отношение.

7. Янг Хюян

Живяла: 1981-

Националност: Китай

Дял от световното богатство: 0,025%

Янг Хюян е наследница на огромната империя от недвижими имоти на баща си Country Garden. Самата тя също е достатъчно добър предприемач, доказвайки се начело на конгломерата. През 2007 г. тя е най-богатият човек в Китай с над 16 млрд. долара активи, но финансовата криза се отразява неблагоприятно на бизнеса на компанията й, но въпреки това и днес тя е сред най-богатите хора в страната.

Хюян се занимава със семейния бизнес още откакто е тийнейджър, присъствайки на множество срещи на бордовете на директорите на някои от семейните компании заедно с баща си.

6. Лилиан Бетанкур

Живяла: 1922-2017 г.

Националност: Франция

Дял от световното богатство: 0,055%

Лилиян Бетанкур е единственият наследник на най-голямата в света козметичната компания L'Oreal, създадена от баща й. През 1957 г., когато е 35-годишна и баща й почива, Лилиан поема ръководството на гиганта. До 1995 г. активно работи в борда на компанията. Тя е и голям акционер в Nestle. Почина преди дни, на 21 септември 2017 г. на 94-годишна възраст. От 2011 г. обаче тя е с деменция и френски съд постанови, че не може да изявява самостоятелна воля, поради което нейните наследници управляват дяловете й в последните 6 г.

5. Исабела Кастилска

Живяла: 1451-1504 г.

Националност: Испания

Дял от световното богатство: 1%

Исабела Кастилска, кралица на Кастилия и Леон, е един от най-богатите монарси на света за времето си. Става още по-богата, омъжвайки се за братовчед си Фердинанд Арагонски, с което поставя основите на политическото обединение на Испания. По времето на смъртта й през 1504 г. тя има годишни приходи от 1,45 милиона дуката (златните монети, сечени в Испания, равняващи се на 110,7 унции злато) и притежава най-скъпите бижута и гоблени в света по онова време.

4. Клеопатра

Живяла: 69-30 г. пр. Хр.

Националност: Египет

Дял от световното богатство: около 2,6%

Една от най-легендарните жени владетели, Клеопатра остава в историята като една от най-богатите жени и същевременно една от най-способните политически манипулаторки. Като фактически управител на Египет (тя дели короната с брат си, а след това със сина си) тя контролира едни от най-големите индустрии в страната, като зърнопроизводсвото (Египет по това време е житницата на света), производството на папируси и на различни мехлеми.

Всичко това й дава приблизителен годишен доход от 12 000 до 15 000 египетски таланта. Погледнато в днешни суми, нетното й богатство може да се измери до около 95,8 млрд. долара. Въпреки това голяма част от тези пари, а и много заеми отиват за финансирането на множеството войни, които се водят по нейно време.

3. Екатерина Велика

Живяла: 1729-1796 г.

Националност: Русия

Дял от световното богатство: 5,4%

Управлението на Екатерина Велика, считано за „Златния век” на руската империя, й дава достъп до 5% от световното богатство по онова време. Тя е и най-дълго управлявалият владетел на Руската империя. По нейно време започват да се печатат първите хартиени пари в Русия, тъй като се изчерпва среброто, а парите са необходими за финансирането на множество военни действия.

Тя успява да превърне страната във велика сила и непреодолим фактор за останалите европейски държави. Разширява територията на империята във всички посоки и строи дворци, които бележат величието на Русия.

2. Хатшепсут

Живяла: 1507-1458 пр. Хр.

Националност: Египет

Дял от световното богатство: Около 20%

За да стигне до това да бъдевият фараон жена, Хатшепсут работи усилено, за да убеди поданиците си, че нейното управление е по волята на боговете. И кой би могъл да я обвини за това. На кантар тук е контролът на мини, златни находища, добива на мед и скъпоценности.

Тя се качва на власт след смъртта на съпруга й, който е и неин полубрат и стои на престола около две десетилетия. Междувременно управлява една от най-могъщите държави в света. По нейно време са извършени големи строежи като грандиозния храм в Даир-ел-Бахри и разширението на храма в Карнак. Хатшепсут се обличала в мъжки дрехи и носела фараонска брада. Тя останала завинаги в историята с добрите си дела.

1. Императрица Ву Зетиан

Живяла: 624-705 г.

Националност: Китай

Дял от световното богатство: 22,7%

Легендата за императрица Ву е впечатляваща. Но едва ли се става най-богатата жена на всички времена без интриги и кръвопролития. Императрица Ву се издига на власт по времето на династията Тан. Тя била наложница на двама императори - баща и син. Когато синът, император Гаозонг, станал владетел, Ву започнала безскрупулно да премахва конкурентите за фаворит на императора.

Според историите тя дори убила собствената си дъщеря, само за да припише убийството на една от съпругите на император Газонг - императрица Уанг, която е затворена и екзекутирана. След смъртта на императора, тя усмирява собствените си синове и поема управлението в ръцете си.

Колкото и брутална да изглежда Ву Зетиан във властта си, нейното управление оказва положително влияние на живота в Китай. По време на 15-годишното й управление империята разширява територията си към в Централна Азия, което я прави една от най-големите в света за времето си. Националното богатство процъфтява благодарение на търговията с чай и коприна със западни държави по пътя на коприната.

Новините

Най-четените