Инстаграм инфлуенсъри от Близкия Изток и Източна Европа бяха масово линчувани в социалните мрежи, след като боядисаха лицата си в (неуспешен) опит да покажат солидарност с протестиращите от движението Black Lives Matter, пише The New York Post.
Една от тях е ливанската вокалистка Таня Салех, която предизвика вълна от възмущение, след като публикува своя преправена снимка, на която изглежда като афроамериканка.
Описанието под нея гласи следното: "Повече от всякога ми се иска да бях черна... Изпращам любовта и пълната си подкрепа на хората, които се борят за равенство и справедливост за всяка раса навсякъде в света".
"Таня, не, не, не!", написа огорчен фен и допълни, че тя трябва да прочете "защо да боядисваш лицето си черно е грешно на толкова много нива".
"Това е най-злополучното време да трупате червени точки за себе си, при това по най-злополучния начин", пише друг потребител.
По подобен начин алжирската артистка Сухила Бен Лаххаб публикува снимка, на която половината от лицето ѝ е черно, и предизвика гняв в последователите си.
"Само защото не сме черни отвън, не значи, че не сме черни отвътре", написа тя в своя достоен за пародия пост.
"Расистите са онези, чиито сърца са истински черни. Те са черни отвътре и го знаят".
Пламенната публикация предизвика мнения като "това е наистина уважително" и въпроси като "не разбираш ли, че правиш BLACKFACE?"
Един популярен полски художник, известен в Instagram като Saint Hoax, дори състави скрийншоти от различните публикации на blackface, както и визуална история на зловещата практика.
"Как можете да повдигате въпроса за тема, която ви е толкова непозната?", пише той. "Ако наистина се интересувате от тази кауза, най-малкото, което можете да направите, е да прочетете повече за нея".
Ето защо той публикува и образователен пост, в който обяснява защо това да оцветяваш лицето си е расистки акт:
Въпреки това обаче инфлуенсърите отказват да свалят снимките си.
"Публикувах това с цялата си любов и няма да го махна въпреки обидните ви коментари", пише Салех в отговор на критиката.
Тя написа още, че не е искала да се подиграва на чернокожите и че всички нейни музикални идоли са черни.
"Прощавам ви за омразата, която получих, защото ме накара да блокирам ненужното зло от тази страница. И още нещо - в крайна сметка всички раси произлизат от Африка! Ние всички поначало сме черни".
Салех не е първата знаменитост, предизвикала гняв заради боядисването на лицето си с черно. По-рано този месец тийнейджър в TikTok предизвика остри реакции, след като показа свое обучително видео за грим, в което покрива половината от лицето си с тъмнокафяв грим.
Телевизионният водещ Джими Фалън също се извини публично, след като видео с негово участие в шоуто "Saturday Night Live" от 2000 г. показва, че той също е боядисал лицето си в черно.
Припомняме, че понятието "blackface" се свързва с 30-те години на 19. век в САЩ, когато бели актьори слагат черен грим на лицето си, за да имитират чернокожи и да им се подиграват.
Тези представления се смятат и за началото на епохата на расизма в Америка.