Беше въпрос на време етикетите на бутилките с алкохол да се сдобият с надписи, подобни на тези на цигарите. Дори е леко учудващо, че отдавна не са факт.
Пионерът за момента се оказва Ирландия - здравният министър на страната подписа тези дни закон за нов начин на етикетиране на алкохолните продукти, на които задължително ще има предупреждения за рисковете от употребата му, включително и за развитие на рак.
Така страната става първата в света с подобни изисквания.
Според закона на етикетите на всякакъв вид алкохолни продукти, включително бира и вино, ще трябва да има информация за съдържанието на калории и грамовете алкохол в напитката, както и предупреждение, че консумацията му е рискова при бременни жени и може да доведе до чернодробни болести и рак.
Изискванията ще се отнасят и за всяко място, където се продава алкохол и ще са не само върху бутилките и кеновете по магазините, но и в пъбовете и баровете.
Законът влиза в сила през май 2026 г., а отсрочката се дава, за да могат производители и търговци да се подготвят за промените.
"Целта на закона е да предостави на всички нас като потребители по-добра информация за съдържанието на алкохолните напитки и за здравните рискове, свързвани с консумацията им. Така можем да правим информирани решения", коментира здравният министър Стивън Донъли.
Той мотивира промяната и с това, че други храни и напитки също имат здравна информация на етикетите си и така алкохолът се приравнява с тях.
Донъли припомни, че Ирландия е и първата страна, забранила пушеното в закрити обществени места - още през 2004 г., и добави, че очаква и други страни да се присъединят към примера на държавата по отношение и на алкохола.
Предупреждения за опасностите от консумацията на алкохол има на етикетите и в други страни, както и посочени калории, но според здравния министър на Ирландия никъде няма толкова детайлна информация за всички рискове.
"Всеки има правото да му бъде казано какви са рисковете при употреба на даден продукт, преди да го консумира", допълни министърът на общественото здраве Хилдегард Нотън.
Според нея медицинските данни по отношение на риска от рак са ясни - такъв съществува дори при ниска консумация. Здравният министър Донъли пък допълни, че един от 20 смъртни случаи в страната е свързан с алкохола.
Решението обаче изобщо не се хареса на бранша.
Според представляващата алкохолната индустрия в Ирландия Drinks Ireland новите правила са "пример за фанатизъм, а не за базирано на доказателства законодателство".
От няколко организации на производители на европейско ниво обявиха, че ще предприемат мерки срещу новите изисквания за етикетите. Те смятат, че подобна идея противоречи и на регламентите за единен пазар в ЕС.
Производителите на алкохол искат също така Ирландия да замрази плановете си, докато Европейската комисия се излезе с предложение за общи за целия ЕС предупреждения за етикетите, което се очаква до края на годината.
От организацията Spirits Europe, която представлява производители на напитки като бирата "Гинес" и уискито "Джеймисън", са подали иск в Европейската комисия, в който се настоява ЕК да започне наказателна процедура срещу Ирландия.
Според жалбата плановете на страната представляват несъразмерна търговска пречка и могат да оскъпят и затруднят компании извън Ирландия. Това може да доведе до изтеглянето им от този пазар.
Организацията на пивоварите в 29 страни в ЕС Brewers of Europe, както и Европейският комитет на винените компании, зад който стоят 7000 производители, също са подали жалби до ЕК.
ЕС обаче одобри идеята на Ирландия в края на миналата година, въпреки отрицателните становища на 13 страни, сред които Франция, Италия и Испания.
Преди няколко месеца, докато течеше общественото обсъждане на идеята, италианският посланик в Ирландия Ругеро Корайс обяви пред местната телевизия RTE, че няма нищо лошо в предупрежденията, въпросът е те да са пропорционални на вредите от напитките. "А когато говорим за вино да кажем върху бутилката, че пиенето на алкохол причинява чернодробни болести е тотално несъобразно", обяви той.
От асоциацията на италианските фермери Coldiretti пък обявиха предупрежденията за "ужасяващи" и ги сметнаха за "директна атака".
"Зелената светлина от ЕС за алармиращите етикети на виното представлява опасен прецедент и може да отвори вратата за още закони, които да влияят негативно на избора на потребителите", обявиха оттам.
Извън ЕС няколко страни, сред които САЩ, Великобритания, Нова Зеландия и Австралия също внесоха жалби в Световната търговска организация срещу решението на Ирландия.