Някъде през Средновековието хората, жадни за сладки угощения въпреки религиозните норми, се досетили, че с комбинация на скромни съставки може да се получи вкусен десерт. Тогава кулинарните експерименти показали, че смес от яйца, мляко или сметана и захар дават чудесна основа за сладко печиво.
Постепенно, с напредване на кулинарните техники, се "избистрили" редица рецепти на основата на яйца и млечни продукти.
Така на Иберийския полуостров се появява кесийо, което в превод означава "малко сиренце".
Причината за умалителното название е, че изпеченият сладкиш напомня на малка пита жълто сирене. За същото напомнят и шуплите в десерта, които се получават в добре изпечената смес.
За още повече разкош към кесийо постепенно започнал да се прибавя и карамелен сос, който да си отива с леката, не много сладка текстура.

По време на колонизацията на Северна и Южна Америка кесийо се пренася във Венецуела, където получава рецептата, по която се приготвя и до днес.
За да е по-плътен сладкишът, в него се слагат цели яйца и задължително в соса и понякога - в сместа за печене - се сипва хубав ароматен ром. Алкохолът дотолкова се настанява в десерта, че във Венецуела са категорични, че без него не се получава истинско, оригинално и вкусно кесийо.
Сладкото изкушение бързо става популярно, защото се приготвя лесно и защото е различно от европейските чийзкейкове.
В кесийо няма тестен елемент, който да служи за кора, което го прави и по-въздушен и по-лек за похапване.
Вместо това се разчита отгоре да се получи фин карамелен слой, който да придава хрупкавост. Получава се десерт като никой друг - не прилича на чийзкейковете с тестена кора, не прилича на флан, но пък няма много общо с крем брюле, в който не се слагат цели яйца, а само жълтъци.
Ето затова Венецуела се гордее толкова с кесийо и го приема като една от най-традиционните венецуелски рецепти.
Не на последно място, кесийо напомня много и на нашенския крем карамел. При кесийо карамелената заливка също се пече с десерта, но пък в България използваме прясно мляко и яйца, докато във Венецула кондензираното мляко е задължително. Обичай там е да се сервира и каничка с допълнително сос карамел.
Това пък прави готвенето на десерта идея по-лесно от българския крем карамел.
Ето и необходимите продукти за кесийо:
- 2 чаши захар
- 400 грама подсладено кондензирано мляко
- 2 чаши пълномаслена течна сметана
- 4 яйца
- 1 пакетче ванилия
- 100 милилитра ром

Начин на приготвяне:
Фурната се загрява на 170 градуса, а през това време в незалепващ тиган разтопяваме чаша захар за около 7-10 минути. Бъркаме непрекъснато, за да не я прегорим, след което я изсипваме на дъното на форма за печене и покриваме дъното и стените ѝ.
С миксер разбиваме кондензираното мляко, сметаната, другата чаша захар, ванилията, рома и яйцата.
Веднага след това изсипваме във формата за печене и я поставяме в по-широка тава, пълна с гореща вода. Така кесийо ще се изпече на водна баня и ще придобие въздушните балончета в сладкиша.
Печем за 45 минути, след което леко открехваме вратичката на фурната и печем още 15 минути. Охлаждаме за поне час на стайна температура и за една нощ - в хладилник. По желание можем да поднесем десерта с още карамелен сос от разтопена захар с малко вода и лимонов сок. През лятото сладкото вълшебство може да се поднесе и с топка сладолед.
Кесийо би могъл да се изпече и в индивидуални формички.
А ако сте от късметлиите, отскочили до Венецуела - там десертът се продава и като апетитна улична храна в колички и предварително разпределен на порции.