Обядът в офиса може да е маратон, в който ядем като на състезание компромисна храна, след което скоростно се връщаме на стола пред монитора.
Може обаче и да е една пълноценна обедна почивка, в която не само ще презаредим батериите, но и ще похапнем вкусна храна. А какво по-вкусно от храната, която сме си приготвили у дома?
Затова в рубриката "Обяд в кутия" ще ви даваме ценни насоки какво и как да си приготвите, за апетитен обяд на работа.
Една симпатична кутия за обяд побира всичко, което ни се яде - от сандвичи, през тортили и разнообразни рулца, до омлети, различни видове паста, ориз/ ризото, остатъците от снощната вечеря.
Днес именно любимите на малки и големи сандвичи ще са основната тема.
И така - как да си приготвим перфектния сандвич?
Сандвичът - перфектното спасение за всеки прегладнял човек, който няма време за по-сложни рецепти.
Той е и едно от първите неща, за които се сещаме, когато искаме да си носим домашна храна навън - в офиса, на излет или по време на път. Мислим си, че е най-лесното нещо на света, защото изисква само хляб, няколко любими съставки и сглобяване.
Само че има някои трикове, които ще направят сандвича ви направо феноменален.
Има начини да го приготвите така, че да се запази свеж и хрупкав до обяд, да предпазите хляба от твърде много намокряне от съставките, както и да експериментирате с неочаквани комбинации, които ще изненадат небцето ви.
Ето няколко хака, с които ще приготвите не вкусен, а направо невероятен сандвич:
Изберете внимателно хляба
Знаем, че на онзи тънко нарязан хляб пише обикновено "Тостер", но всъщност той е възможно най-лошото решение за сандвич, който ще трябва да издържи няколко часа в кутията за обяд или в плик.
Тънките филии от този вид хляб лесно се напояват от сосовете и зеленчуците и започват да се разпадат.
За истински хубав сандвич изберете хляб, който ще нарежете на по-дебели филии, или някакъв тип малка франзела или италианска чабата. Така си гарантирате, че основата на сандвича, а именно хлябът, ще се запази хрупкава и стабилна и съставките няма да се изсипят в момента, в който отхапете.
Допълнителен плюс е, че ненарязаният хляб и франзелите имат по-приятен и автентичен вкус.
Предпазете хляба от намокряне
Една от основните причини сандвичът да става неапетитен от приготвянето му до консумирането му е, че хлябът се намокря от съставките и омеква.
За да предотвратим подобно нещо, трябва да поставим своеобразна "бариера" между хляба и по-мокрите съставки. Идеални за целта са листо маруля или зеле, резени авокадо, слайсове по-сух колбас като шунка, филе и мортадела.
Добра идея е да намажете хляба с горчица и в същото време да избягвате по-мокри и кремообразни продукти като кетчуп, майонеза, крема сирене, защото в часовете, в които сандвичът чака, за да бъде изяден, ще попият твърде много.
Ако ще слагате кетчуп и майонеза, нека те да са в средата, не върху основата. Далеч по-богат вкус се постига, ако преди да редите продуктите, посолите хляба и сложите малко черен и червен пипер.
Време е за основните съставки
С други думи - идва ред на по-влажните продукти, колбасите и сирената.
Всичко е въпрос на вкус, като колбасът може да е бекон, шунка, филе, дърпано свинско или пилешко. Идеални избори при сиренето са чедър, гауда, ементал, както и, разбира се, български кашкавал, нарязан на тънко.
Вкусен сандвич се получава и с комбинация от риба тон с малко моцарела за пици.
Последната е лесна за употреба, по-твърда е от бялата моцарела, и е вкусна във всякакъв вид сандвичи, тортили и тостове.
Време е и за доза свежест под формата на зеленчуци - домат, краставица, репички, спанак, резени чушки, моркови и целина.
Вегетарианците и веганите също имат богат избор и могат да експериментират със зеленчуци, нахут, разнообразни зеленчукови пасти и пастети и веган алтернативи на сиренето и млечните продукти.
Добавете нещо хрупкаво и разнообразявайте текстурите
Ако имате вече шунка и домат, добавете нещо кремообразно като крема сирене или моцарела. Ако имате по-кремообразни съставки като слайсове сирене и по-мазен бекон, смело добавете повече зеленчуци за баланс.
И задължително прибавете и някакъв хрупкав елемент, който да завърши вкуса на сандвича - кисели краставички, лук, маслини, каперси, репички, пикантни чушлета, гриловани чушки, гриловани гъби.
Не кой да е, а Гордън Рамзи се кълне, че неговите сандвичи стават истински неустоими, защото слага в тях... готов чипс от пакетче. Със сигурност трохите ще са повече, но си заслужава да опитате нещо, препоръчано от самия Рамзи.
Не се притеснявайте и да добавите малко сладост с продукти като малко конфитюр, лъжичка мед или парченца плод (резени ябълка, круша, праскова, портокал, ягоди, банан).
Пилешкото си ходи със сладникави ябълки и круши, спанак и шунка се съчетават прекрасно с ягоди и банан, риба тон и портокал е учудващо добра комбинация.
Гриловайте или запечете сандвича
Хлябът обича топлината и изисква да премине през топлинна обработка.
Първо, така той развива вкуса си и става по-вкусен и хрупкав. Второ, запеченият сандвич издържа повече от този с незапечен хляб.
В идеалния случай сандвичът трябва да бъде запечен в оребрен грил, но ако не разполагате с такъв, използвайте добре загрят сух тиган, в който да жарнете и двете страни на сандвича. Притиснете с длан, за да се получи хубав и равномерен загар.
Запеченият сандвич е по-вкусен, независимо дали вече е изстинал, или е затоплен отново на микровълнова печка.
Опаковайте с любов и внимание
Не искате да заварите разпиляна бъркотия в кутията си за обяд, нали така?
Затова опаковайте обяда си внимателно, все пак сте вложили доста усилия, за да си направите такъв вкусен сандвич. Ако кутията ви за обяд е по-плитка и капакът притиска добре сандвича на място, можете да сте спокойни, че ще е в апетитен вид, когато отворите капака.
Ако обаче сте направили висок и по-рехав сандвич, ще се наложи да се постараете, за да го запазите до обяд.
Добра идея е да забодете сандвича с клечка за зъби или с клонка розмарин, за да не се разпадне. При положение, че в него няма прекалено много влажни съставки, бихте могли да го опаковате и в найлонов плик.
В много супермаркети вече се предлагат и достъпни машини за вакуумиране, които ще влязат в употреба не само за сандвича за обяд в офиса, но и за съхранение на редица хранителни продукти за по-дълго време.