Статистически погледнато, вероятността някой от вас да е един от 1,2 млрд. потребители на Facebook Messanger, които използват приложението повече от веднъж месечно, е отвъд просто голяма. И все пак съществува не по-малък шанс да сте не особено доволни от него.
Факт, Messanger тежи на смартфона, използва солидно количество ресурси и с всичките си нововъведения в стил Snapchat и т.н. по-скоро дразни, отколкото е от полза. Ако и вашето мнение съвпада с казаното дотук, решението е просто - Messanger Lite.
По-леката версия на приложението бе пуснато преди около година, като то бе предназначено за онези потребители с по-стари или по-слаби като капацитет телефони, както и за места, където интернет връзката не е особено стабилна. Интересното в случая е, че то бе пуснато за целия свят, но не и за САЩ, Канада, Великобритания и Ирландия.
Представете си графата със съобщенията във Facebook отпреди няколко години - просто, леко, ненатоварващо и лишено от всички онези допълнителни неща, които само тежат и разсейват. Няма ги всичките игрички, няма опция за скрити и криптирани съобщения (за които така и така човек е по-добре да използва Signal).
Лошата новина е за притежателите на iPhone, тъй като приложението не е на разположение в AppStore, като засега май няма изгледи това да се промени.
Много по-лесно е да се изброи какво има в Messanger Lite, тъй като списъкът е кратък. Има опция за начална страница с историята на чатовете ви, има списък с всичките ви контакти, и опция за настройки на личния профил - известявания и т.н. И това е.
Със самото отваряне на Messenger човек се сблъсква с множество опции за използване на камерата, за заснемане и изпращане на снимки, с анимирани стикери, забавни (и не дотам забавни) емотикони, опции за гласова диктовка на съобщенията, GIF-ове и т.н. Можете да се обадите или да започнете видеочат. Да не говорим за другите опции, с които можете да изпратите дори пари на някого, да изпратите локацията си
При Lite всичко това липсва, като се оставя място само за основните и най-важни неща.
Чисто, лесно и просто. Ако сте достатъчно зает човек и ви трябва приложение, което да не ви разсейва и да не се опитва да ви задържи възможно най-дълго време, Lite е подходящата опция за вас.
Разбира се, има си някои минуси, например търсенето на кирилица, което в Lite е премахнато. За сметка на това можете обаче да изпращате и получавате съобщения бързо и ефективно, да звъните способно и да говорите с приятелите си. Въобще все неща, които са напълно достатъчни за приложение, наречено Messenger.
Основното предимство на Lite обаче е в скоростта. Докато заради всичките си допълнителни елементи Messanger може да накара телефона ви да се задъха и да забие, при Lite нещата се случват бързо, лесно и без да се ангажирате твърде много с поредното приложение на смартфона ви.
Като гледам грамотността на преводача на статийката от Wired и директно подлагам на съмнение всичко написано, особено, че написаното отдавна не е акуратно. Да - Facebook MessEnger тежи, на Nokia 3310 или на някое Lenovo от преди 3-4 години. За Facebook приложението съм съгласен, но Messenger-a не товари толкова, колкото се опитват да го изкарат в тази статия. А като алтернативи има предостатъчно и доста по-добри от предложения от Messenger Lite. Същият да не казвам доколко е орязан - искате да направите видео разговор или просто да снимате видео и да го пратите на приятел - съжалявам няма такава опция. Искате да си споделите деня в популярните напоследък снимчици наредени като слайдшоу - еми пак съжалявам и това го няма. Дори и стикерчета няма само един палец за Like. Няма групичките за чатовете. Разликата в разхода на батерията - 1-2% чудо нечувано на технологията. Ето и малко реална статистика: Ползвана RAM памет като е отворено приложението: Messenger - 200 MB Messenger Lite - 96 MB Ползвана RAM когато приложението е на заден план: Messenger - 146 MB Messenger Lite - 60 MB Има разлика, но за едни 100 MB RAM при тенденция дори най-ниския клас телефони от 2016-2017 притежава 2 GB (2000 MB) RAM не бих нарекъл тези 5-10% ползване на рамта нещо чудовищно, заради което си струва да се лиши човек от посочените по-горе функции. Хайде първо си наемете редактори за преводите, които да могат поне да copy-paste име на приложение на английски от статия, която превеждат, а после вземете си проверявайте и за достоверност материалите от където черпите информация, че става малко все едно четем тук публикации от вестник "Папарак" или някое друго "жълтичко" издание.
Сайта е бедняшки... Виж с к'ви глупости лъснаха...