Година след Стив Джобс

Година след смъртта на Стив Джобс, Apple продължава полета си по траекторията, начертана от основателя на компанията. Нейните продукти попадат във все повече ръце, докато "ябълките" правят обичайните леки промени и обичайните си малки издънки.

През последната година акциите на Apple повишиха стойността си с почти 80% до 671 долара след представянето на iPhone 5. Въпреки 5-те милиона продадени бройки в първите три дни на пазара, някои анализатори са разочаровани от поръчките на устройството.

Какво се промени за тези 12 месеца?

1. Apple започна да се държи по-добре с акционерите си.

Според много анализатори, Стив Джобс се е престаравал в желанието си да трупа пари вътре в компанията заради катастрофалната ситуация, в която е заварил Apple при завръщането си през 1997 г. Тогава "ябълките" губеха повече пари, отколкото могат да печелят. Тим Кук промени това и за последната четвърт от годината е предвиден дивидент в размер на 2,65 долара за една акция.

2. Apple вече не мисли за "следващото голямо нещо".

Анализаторите отбелязват, че компанията насочва повече усилия към дистрибуцията на своята продукция и снабдяването на производството. Това става за сметка на непрестанното търсене на нови пазарни ниши, които са важни, но и недостатъчни, за да може една толкова голяма компания да върви напред. "Компанията трябва да управлява растежа си ефективно", коментира технологичният експерт Бил Крехър.

3. Финансовите резултати предлагат и изненади.

През последните години от управлението на Джобс, Apple подобряваше резултатите си през всяка четвърт. Бил Крехър посочва, че през тази година тенденцията вече не е такава и доходите на компанията са станали по-силно зависими от пускането на пазара на даден продукт. Така, например, резултатите за третата четвърт бяха по-слаби от очакваното заради предстоящото излизане на iPhone

Анализаторът подчертава, че Apple все още се представя по-добре от общите очаквания, но вече не може така лесно да се предположи какво ще бъде търсенето.

4. Макроикономически въпроси.

Това е проблем за целия бизнес: Европа е много по-слаба, отколкото преди години, даже китайската икономика показва признаци на забавяне. Натискът по отношение на заплатите на работниците във фабриките, както и условията на труд в тях се отразяват сериозно на Apple, особено предвид скандалите с нейни подизпълнители в Китай.

Какво не се промени?

1. Apple все така контролират агресивно своите продукти и своята екосистема.

Макар и да се превърна в малка катастрофа, вграждането на собствена навигационна програма в iPhone 5 е една от най-смелите стъпки на Apple до този момент. Целта е ясна - да бъде "изгонен" Google от устройствата на компанията.

Слабите оценки на новото приложение принудиха Тим Кук лично да се извини и да предложи на потребителите да използват други програми, докато Apple отстранят проблемите на своя софтуер. Въпреки това, анализаторите смятат, че самото създаване на приложението е ясен знак, че се върви към пълна интеграция на основните услуги в смартфоните и таблетите на Apple, като е само въпрос на време това да бъде постигнато и технически.

2. "Ябълките" продължават да създават това, което другите наричат "късмет".

Чрез новите пазари като този в Китай и бизнес потребителите Apple продължава да се възползва възможно най-ефективно от новите тенденции в мобилните комуникации. Така все по-разпространена става практиката служителите да използват собствените си устройства в бизнес среда, вместо служебни смартфони Blackberry или подобни

Apple предлагат по-добро потребителско изживяване и практически същата функционалност в момент, когато прекарваме все по-малко време пред големите си настолни компютри. Тази тенденция на "отдалечаване" ще се запази и през следващите години. Това е само и единствено плюс за Apple.

#1 Тошко от Габрово 06.10.2012 в 13:11:46

Вчера излезе една много точна статийка във Файненшъл Таймс по темата. Авторът беше на мнение, че ако Джобс още беше жив, първата му работа щеше да бъде да уволни Тим Кук, както направи 2008 с чaст от екипа след фалстарта на MobileMe. Аз лично намирам новият курс на Ейпъл за уместен и точен: повече дивиденти за акционерите, прозрачност (за първи път след скандала с Фокскон Ейпъл допусна външен одит), почти удвоеният курс на една акция в рамките на една календарна година (от 300 на 700 и повече $), проектът Ейпъл ТВ. Освен това новата петица върви, та пушек се вдига !!! Сега чакам компетентното контрамнение на дрипавите и озлобели от немотия и чалга култура хейтъри.

#3 Тошко от Габрово 06.10.2012 в 14:17:46

Пич, Да съм казал нещо против Андроид? Имал съм и ХТЦ. Останах сравнително доволен, предимно от оупън-сорс-а на системата. Дълго мислих дали на не "бодна" С3-ка вместо "фон"-я. Нека има Андроид, нека се доразвие Уиндоус Мобайл, всеки нормален потребител се кефи на повече конкуренция. Това че първо Хенри Форд започва да произвежда модела "Т" по този начин не означава, че днес всички трябва да караме Форд, нали?!

#6 sarfios 06.10.2012 в 16:15:21

Аз пък не мога да разбера как човек може да е обсебен от това да мрази продукт и да го коментира, а дори да не го притежава. По собствена преценка преценявам, че хората които нямат apple продукти коментират фирмата много повече от тези които притежават въпросните продукти от тази фирма. Аз някак си не си представям да имам фикс идея от някакъв продукт и да бълвам глупости за него постоянно, някак си ми е смешно.

#7 Тошко от Габрово 06.10.2012 в 20:24:03

Никой не те кара да се изсираш под всяка статия, а и нас слабо ни интересува какво те боли.

#8 sarfios 06.10.2012 в 22:04:11

Той и баща ти плаче всяка вечер, че си се родил хомосексуалист, а майка ти те пребива всяка вечер на почивки, но не коментираме нас и животите си, а коментираме статията.

#9 Ben Dover 06.10.2012 в 22:53:49

Тошко,видя ли кво използва г-н Морган да провери пръстовите отпечатъци в новия сезон

#10 pueblo 07.10.2012 в 01:52:10

а стига сте хълцали по тия айфони бе! щеше да е смешно ,ако не беше много тъпо....кво щяло да стане,ако джобс бил жив!? ами най вероятно,щеше да вио подари по 526457234562$ да си харчите

#11 Тошко от Габрово 07.10.2012 в 12:38:30

Сарфиос последното не беше за тебе. Нек'ъв сельо се изряза , че го болял **** за за нещо си и май са му изтрили пост-а. Peace!

#13 Ben Dover 07.10.2012 в 15:48:32

Елена,не е баш така,щото в белите държави им ги подаряват почти тия телефони,за да подпишат договори.Само тук ти ги продават на петорни цени гадовете.Последния път като летях преди 2 месеца,по време на полета,целия самолет двеста човека бяха извадили последни модели андоид или айфоняци.

#15 sarfios 07.10.2012 в 21:02:50

То и аз като див селянин си изпуснах нервите...

#16 Borracho 08.10.2012 в 11:34:16

Ben Dover Бе според моите наблюдения не е вярно това, че "в белите държави тези телефони ги подарявали". Специално за смартфоните от високия клас със сигурност не е вярно. Трикът е, че взимаш телефона с договор, който почти във всички държави е вече 2 години, и месечната ти такса е нещо от порядъка на 40-50 евро. Също плащаш и едни 150-200 евро за телефона първоначално понякога. И като теглиш чертата накрая си излиза че не само си го плащаш този телефон до последния цент, ами и даже даваш реално повече пари. И от всички смартфони най-печеливш е именно iPhone защото струва най-много въпреки че си заслужава цената най-малко. Ама Стив Джобс не е виновен, че използва по перфектен начин социалния стаден инстинкт на съвременния бял човек. Хора като него в игра с телекомите са просто едни добри овачари и успяват да издоят и последния цент от овците

Новините

Най-четените