Освен да слухтят в милиони електронни пощи и телефонни номера, американските тайни служби разработват автоматизирана програма за кибервойна - MonsterMind ("Чудовищен ум"), способна да отвърне на хакерски нападения в реално време. Програмата е създадена да открива и да „отговаря" без човешка намеса на виртуалните атаки, насочени към територията на САЩ.
Да, източникът отново е добрият стар Едуард Сноудън, къртицата в Агенцията за национална сигурност на САЩ. Откакто потъна в коридорите на московското летище „Шереметиево" преди една година, доста малко хора са виждали световноизвестния информатор, придобил статут на супергерой.
До него обаче стигна журналистът от списание Wired Джеймс Бамфорд, след 9-месечни опити, за да вземе интервю и да напише обширен материал, който е на корицата на списанието под заглавие „Най-търсеният мъж на планетата".
На снимката Сноудън е прегърнал американското знаме и на няколко пъти заявява, че дава публичност на онлайн шпионажа на Вашингтон, защото обича своята родина и е патриот. Наскоро той получи право на още 3 години убежище в Русия, макар да иска да се завърне в САЩ, където го дебне прокуратурата за национално предателство.
Сноудън казва, че би приел да лежи в затвора, но ако това „служи на правилната цел". „Интересува ме повече какво ще стане с моята държавата, отколкото с мен. Но ние не можем да позволим законът да се превръща в политическо оръжие или да плашим хората да не отстояват своите права ...", допълва той.
„Чудовищен ум"
Бившият сътрудник на АНС признава, че е най-обезпокоен да научи за новата програма за кибервойна, наречена MonsterMind, която оперира без човешка намеса, засича модели в трафичните данни, приличащи на външни хакерски нападения и им отвръща, но е много противоречива, защото сканира всички комуникации, влизащи в САЩ, което е нарушение на Конституцията, и може да разпали истинска война.
„Представете си някой в Китай, например, който прави атаката да изглежда, че все едно идва от Русия", обяснява той. В такъв случай програмата ще насочи „удара" директно срещу руската цел. „Такива атаки може да са завоалирани. Тогава в крайна сметка може да приключим с ответен удар по болница в Русия. Какво ще последва?", пита Сноудън.
Подобни програми за виртуална отбрана съществуват от десетилетия, но новото при MonsterMind е, че тя няма просто да „убива" атака, насочена към САЩ, а ще „отвръща на удара".
„Така че може Северна Корея да атакува САЩ чрез кибер атака, но да я маскира през Иран или през Русия. И ако ти просто автоматично върнеш огъня обратно, тогава може да се започне война", допълва той.
Все пак, Едуард Сноудън настоява, че технологията е най-големият „изравнител" в човешката история. „Дадох тази информация на хората, в ръцете на хората, и причината бе не защото искам да си лепна някакъв етикет, а защото искам да им дам възможност да изберат в каква държава живеят", разказва той за първите осветени документи за програмите за масов онлайн шпионаж.
Наскоро британският в. Guardian, с който Сноудън работи от самото начало, се усъмни, че той разполага с всички секретни документи, които изпраща в тяхната редакция, както и че има втора къртица в АНС. Сноудън не отговори на съмненията дали има действащ агент в американските тайни служби.