Новата социална мрежа на тийнейджърите

Когато Facebook още прохождаше в България, нямаше нищо общо с днешния си вид - кръстоска между новинарски бюлетин, криминална хроника, клюкарник и генератор на скандали по всевъзможни теми - от бъдещето на атомната енергетика до кърменето в мола.

Едва ли всички си го спомнят, но е факт: Само до преди десетилетие социалните мрежи не бяха нищо повече от пространство за споделяне на снимки, банални статуси и размяна на шеги между приятели, колеги и роднини, покрай "прекопаването" на виртуалните ниви във FarmVille и споделянето на линкове към смешни статии.

Десет години по-късно Facebook може и да се хвали със своите 2 милиарда потребители, но едва смогва да филтрират тоновете съдържание с провокация към омраза, политически компромати, фалшиви новини, размяна на лични обиди и заплахи, без да цензурира напълно безобидни публикации и да блокира профили на произволен принцип.

Опасенията за плавен провал на цялата идея на социалната мрежа вече са факт: все по-малко тийнейджъри и младежи прекарват времето си във Facebook, когато могат да го заменят с алтернативни, по-персонализирани и изчистени от излишен шум приложения като Snapchat.

На фона на обречените усилия на администраторите да овладеят негативния тренд, за да не изгонят потребителите си, се появи странна вътрешна съпротивителна сила.

Изведнъж почти всички тревожни или напрягащи теми, които заливат онлайн-пространството, се сдобиха с контра-meme с положителен заряд.

Миймовете / меметата / memes са снимки с хапливи и шеговити коментари, които "капсулират" сценарии и емоции, като използват препратки от попкултурата. Нещо като "емотикони от реалния живот".

В Instagram съществува акаунт @WholesomeMemes с близо 27 хиляди последователи, който е един от първите канали за споделяне на позитивни meme-та. Обикновено в тях са включени смешни животни, бебета, анимационни герои и т.н. Под всяка снимка със забавен надпис следват стотици коментари от потребители, които тагват приятелите си и пишат "Това ми напомня за тебе" или "И ние сме същите".

🌭😍 #wholesomememes

A post shared by @wholesomememes on Jul 10, 2017 at 9:25am PDT

"Фотограф снима хората преди и след като им каже, че са красиви"

И това е доста интригуваща тенденция, като се има предвид, че доскоро най-бързо разпространяваното съдържание в социалните мрежи беше възможно най-брутално, шокиращо, сензационно или предизвикващо възмущение. Вълната от визуално и емоционално насилие, която залива хората при всяко влизане във Facebook, обаче вече среща съпротива. Хората просто искат да се чувстват добре и да се радват заедно с любимите си.

Respect yourself 🌈 #wholesomememes @johnny_raygun

A post shared by @wholesomememes on Jul 5, 2017 at 9:34am PDT

"Спрях се, за да изчистя звездата си на пода на кухнята. Нищо друго освен уважение за МЕН"

Профилите за "щастливи meme-та" се разпространяват все повече във всички възможни социални мрежи - включително Reddit, Twitter, Tumblr, Facebook, а последователите им минават над 1 милион души. Всеки от тях споделя с удоволствие снимките с позитивни послания, мотивационни цитати, розови сърца и оплезени кучета.

Едно от последните изследвания на Pew Center доказва теорията, че социалните медии се преобразуват в мрежи за личностна подкрепа. 73% от момичетата между 14 и 19 години казват, че използват профилите си във Facebook, Instagram, Twitter и др., за да получат по-позитивно отношение от връстниците си. 68 на сто от всички тийнейджъри потвърждават, че в най-тежките си моменти са получавали подкрепа от приятели именно през социалните мрежи.

Поколението, което доскоро страдаше най-силно от проявите на кибертормоз, сега използва платформите с цел взаимно разбиране, по-добра комуникация и съпричастност към живота на останалите.

Just a couple 😋 #wholesomememes @johnny_raygun

A post shared by @wholesomememes on Jun 28, 2017 at 1:28pm PDT

"Мога да направя списък с едно-две неща, които обичам в теб"

Завръщане към базовите принципи? Модераторите на Facebook също правят опити да върнат някогашния чар на онлайн-общуването. Платформата постоянно напомня на приятелите за малките "годишнини" от връзката им в социалната мрежа, а на челното място в началната страница винаги стои въпросът: "За какво си мислиш, ...?".

Възходът на културата за положително съдържание в социалните мрежи е само малка част от движението за филтриране на агресията, подигравателните стереотипи и езика на омразата в интернет.

Очевидно е дошло времето, в което всички имат нужда от нормализиране и "проветряване" на социалните мрежи, потопени в блато от отрицателни новини и капсулиран гняв.

Новините

Най-четените