След Wi-Fi, идва ерата на... Li-Fi?

Учени са започнали разработката на съвсем нова технология за предаване на информация: безжичен интерфейс, при който чрез обикновени осветителни уреди може лесно и бързо да се предават данни, без да се нарушава равномерността на осветлението.

За целта се използват технологии, способни бързо и точно да променят интензитета на LED светлината по начин, незабележим за човешкото око. По аналогия с Wi-Fi, новата технология носи названието Li-Fi (от англ. light - светлина).

Идеята за употреба на светлината за предаване на информация реално е била известна още преди век. И първият човек, изпратил телефонно съобщение без кабели, е бил самият Александър Бел - през 1880 г. той постигна това чрез изобретението си, наречено "фотофон".

Научният и търговски интерес към предаването на информация чрез светлина особено се е увеличил в последните години. Все по-масово разпространени стават светодиодните (LED) източници на светлина, които са по-лесни за контролиране от обикновените крушки с нажежаема жичка - а също така са и по-практични и икономични.

От друга страна сега Wi-Fi се вгражда почти навсякъде, включително в телевизори и хладилници, а използваният от този протокол за връзка диапазон започва да се изчерпва. Точките за достъп и свързващите се към тях безжични устройства нерядко предизвикват смущения, което понижава пропускателната способност на безжичните мрежи. Поради това учените не спират да търсят алтернативни начини за предаване на информация.

Първият Li-Fi прототип използва достъпни компоненти - и единична LED крушка

Харалд Хаас, професор от университета в Единбург, е започнал изследванията си в тази насока през 2004 г., а миналата седмица представи прототип на Li-Fi устройство на конференцията TEDGlobal. Той използва настолна лампа с LED крушка, за да предаде видео на разцъфващи цветя, което след това се показва чрез проектор на екрана зад него. "Този прототип е изключително икономичен, тъй като използва евтини, достъпни на пазара компоненти, струващи само няколко долара", твърди ученият. Устройството не се нуждае от антени или усилватели.

За да разпръсне съмненията на публиката, че това са само академични "трикове", Хаас демонстрира на конференцията, че данните реално се предават по светлинен път, като закрива с ръка светлината, така че тя да не достига до приемника, в резултат на което видеото на екрана спира. Същото се случва и когато той обръща осветителното тяло встрани от приемника.

Скоростта на предаване на информацията по този начин достига 10 Mbit/s

Хаас се надява да увеличи пропускателната способност на новаторския интерфейс до 100 Mbit/s към края на тази година. Миналата година компанията Siemens, която също се занимава с разработки в областта на комуникациите чрез видима светлина, обяви, че е постигнала скорост от 500 Mbit/s на разстояние 5 метра.

Почти няма риск данните да бъдат подслушани

Като потенциално предимство на Li-Fi пред Wi-Fi се изтъква възможността за прекъсване на комуникацията чрез прекратяването на потока от светлина, което означава, че трансферът се блокира от обекти като щори, плътни завеси и стени; тоест намалява рискът от изтичане на информация от дома или офиса, който винаги е налице при безжичните базирани на Wi-Fi мрежи.

Според учените за предаване на данни ще могат да се използват дори най-обикновени LED крушки, каквито присъстват например в уличното и битовото осветление, както и в автомобилните фарове.

Любопитен факт е, че миналата година известният производител на аудиоколони Klipsch представи свой модел, способен да възпроизвежда музика чрез обикновени битови LED крушки.

#3 iii_krv 25.07.2011 в 13:58:08

Точно това с ниската цена може да се окаже проблем - възможно е технологията да се забави, докато измислят начин да оправдаят налагането на по- висока, изгодна на корпорациите цена.

Новините

Най-четените