Когато любовта на феновете се превърне в тормоз

"Интернет е злобно място и не ме кара да се чувствам добре" - с тази последна реплика комикът Пийт Дейвидсън от Saturday Night Live напусна Instagram.

Годеницата му Ариана Гранде обяви, че планира да направи същото заради натрупването на онлайн-негативизъм, който "я вади от равновесие".

Последният случай, в който актьорът се оказа обект на омраза от страна на най-верните фенове на младата певица, беше провокира от негов невинен коментар под снимка на Гранде и дядо й. Откакто връзката на Пийт и Ариана стана публично достояние през май, армията от фен-тролове ("Арианаторите") не спират да го тормозят.

Това определено не е единственият пример за това как страстта на почитателите може да се превърне в отрова, когато прекрачи границите на нормалното общуване в социалните мрежи. Преди година музикантът Ед Шийрън също обяви, че спира да пише в Twitter и Instagram, защото грубото отношение от страна на всевъзможни "доброжелатели" му идва в повече.

Друг подобен инцидент застигна канадската журналистка Уона Томпсън заради туит по повод качеството на музиката на Ники Минаж - "Колко яко щеше да е, ако Ники пусне текстове на по-сериозни теми. Без глупости, просто размисли относно стари връзки, да бъдеш шеф, трудностите в живота и т.н. Скоро ще доближи 40-те, нужна й е нова посока".

Това е достатъчно, за да хвърли в потрес най-агресивните фенове на изпълнителката на "Anaconda". Съобщението на Томпсън е последвано от вълна от грозни обиди по неин адрес.

Троловете намират нейна снимка с 4-годишната й дъщеря и започват да се подиграват с външния вид на детето.

Самата Ники Минаж се включва в спора, като пише лично съобщение на журналистката в Twitter и я обвинява в завист заради "богатството, славата и интелигентността" й. Стресът, който 26-годишната жена преживява след атаката в социалните мрежи, се прехвърля и в реалния живот. Томпсън трудно може да се върне към работата си и да се концентрира върху всекидневни задачи, докато получава непрекъснати заплахи и ругатни по пощата.

Минаж и представителите й отказват да коментират официално случая, въпреки че според Уона Томпсън певицата би трябвало да носи обществена отговорност, когато фен-базата й причинява подобни щети. Журналистката предупреждава, че ако подобна вълна от анонимна непредизвикана омраза се излее върху по-чувствителен човек, може да се стигне до много опасни последици.

През юни актрисата Кели Мари Тран усети тежестта на славата на "Star Wars", когато феновете на галактическата сага я нападнаха в социалните мрежи заради ролята й на Роуз Тико в "Последните джедаи". Включването на азиатка в сюжета на филма, което за някои е "феноменален успех за етническото разнообразие", се превръща в последната капка на търпение у мнозина заклети почитатели на оригиналната концепция на Джордж Лукас. Така Кели се превръща в гръмоотвод за разочарованието им.

Дори Марк Хамил се видя принуден да се намеси, като призова "нърдовете" да престанат да обиждат колегите му и да "си гледат собствения живот".

Критиката към качествата на филма и пришиването на герои към сценария без логика е едно, но съвсем друго е да превърнеш недоволството си в кампания за целенасочен, персонален тормоз онлайн.

Социалните мрежи промениха из основи начина, по който хората гледат на знаменитостите и общуват с любимите си звезди. Прозорецът, който самите актьори, музиканти или обществени фигури отварят към личния си живот, скъсява дистанцията в съзнанието на милиони напълно непознати личности. Феновете започват да вярват в илюзията, че комуникацията с идолите им е пълноценно и взаимно осъзнато преживяване, че познават звездите по-добре от всеки друг и че всичко е позволено в името на доброто име на любимците им.

Агресията срещу онeзи, които си позволяват по-критични или шеговити коментари по посока на звездите, се превръща в масова епидемия в социалните мрежи.

Администраторите на платформи като Twitter и Instagram декларират, че смятат това поведение за неприемливо - и въпреки това продължават да допускат онлайн-тормоза на потребителите си.

Едно от възможните решения на проблема е т.нар. "псевдонимност", която Facebook се опитва да прилата - дори ако някой реши да пише през анонимен профил, трябва да предостави доказателство за самоличността си на администраторите. Това би разубедило много от най-агресивните коментатори да се ангажират с поведение, което може да ги доведе до съд.

Отговорността е както лична, така и корпоративна - на мрежата, която позволява да се превърне в инструмент за тормоз.

#1 бай Йух 02.08.2018 в 06:53:47

Колко пъти вече пиша, че ако си световноизвестен или тепърва ставаш звезда, първото нещо което трябва да направиш е веднага да си закриеш всички профили в социалните медии. Ако пък чак пък толкова искаш да си контактуваш с близки приятели, направи си фалшив профил под друго има. Звездите точно затова са звезди, за да са недосегаеми за простолюдието. Едно време представяте ли си, примерно само мисълта, че можеш да си пишеш с Тина Търнър да речем ни се струваше чиста фантастика и всеки би се гордял с това, че е разменил две-три приказки с нея, а сега даже ги обиждат и им се подиграват.

#2 Дракон с кисело зеле 02.08.2018 в 13:45:12

Джейк Лойд: "Бях на десет години, когато изиграх Анакин Скайуокър в "Невидима заплаха". Целият свят ме намрази за това. Подлагаха ме на постоянен физически тормоз в училище. Макар че бях малко дете, възрастни хора организираха кампании против мен, защото съм им бил съсипал детските спомени." Кели Мари Тран: "Джейк, не се оплаквай, моето е много по-зле. Три пъти по-възрастна съм, отколкото ти беше тогава, и някакви хора, които нито ги виждам, нито ги чувам, нито могат да ме стигнат по някакъв начин, ми писаха злобни коментари в Туитър и Инстаграм! О, горката аз, многострадалната аз, съжалете ме!"

Новините

Най-четените