В момента при споменаването на думата "блокчейн" мнозина старателно се опитват да избегнат темата, най-вече от неразбиране.
Но представете си, че сте приети по спешност в болница и се налага незабавна операция и това - докато сте във ваканция на стотици километри от дома.
В такъв момент няма как лекарите да знаят пълната ви медицинска история, алергии или медикаменти, които приемате. Цялата тази информация е недостъпна от мястото, на което се намирате.
Какво ако всички медицински досиета можеха да бъдат свързани и достъпни незабавно и въпреки това да сигурността им да е гарантирана?
Ами ако по някаква случайност се намирате в Сирия и трябва бързо да се измъкнете заради гражданската война?
Възможно е да не можете да стигнете до спестяванията си и документите си. Щеше да е прекрасно, ако имаше вариант веднага да можете да се легитимирате, както и да изпращате пари по целия свят без дължими такси.
Ако тези идеи ви допадат - значи би трябвало да сте заинтересовани от блокчейн.
Това е технология, която има потенциала да разруши много от централизирани индустрии. Дори и да не сте сред маниаците на тема криптовалути, следващата технологична революция трябва да се случи с участието на максимален брой хора.
Първата стъпка е да разберете, че в същността си блокчейн е просто код. Нищо повече. Не е необходимо вие да сте този, който знае как да го напише. Но е добре да знаете на кои бизнеси може да промени.
Дори и в момента има много системи, задвижвани от блокчейн, които биха могли да са ви от полза - такива с новини, които не са засегнати от цензура например.
Това не е просто някаква временна мода, а технология, разработена от и за хората. С такива огромни възможности трябва да сме по-запознати за това как говорим за, проектираме и намираме приложения на блокчейн.
Ако хората не разбират технологиите - те не могат да вземат участие в промяната им.
В момента лексиката около блокчейн е толкова натоварена с жаргонни думи, че чак звучи заплашително. Но колкото повече потребители разбират добре блокчейн, толкова повече от тях ще се опитват да го направят по-полезен.
Необходимо е широко и разнообразно участие, за да могат експертите да се сетят за повече приложения. В противен случай блокчейн ще работи само за малка група специалисти.
Тези, които определят правилата на системата, притежават цялата власт.
Установено е, че 93-95% от притежателите на криптовалути са мъже, защото технологията и финансите все още са области, доминирани от мъжете, а виртуалните пари са комбинация от двете. Настоящите методи за добив и използване на криптовалути, колкото и да са добронамерени, са в полза преди всичко на техните създатели.
Част от целите са блокчейн да стане по-децентрализиран и общодостъпен. Това обаче не може да се случи без доброволци, които да го развиват и разработват. Колкото повече разработчици без оглед на пола се включат - толкова по-добре за всички ни.
Как изглежда системата не зависи само от технологиите.
Живеем в ера, в която човекът, технологиите и мащабните системи са неразривно свързани. Редица специалисти са посветени само на това - да вникнат в човешката динамика и как тя се отразява на системите. Да разберат какво поражда нормите в обществото, какво е ценно за него, от какво има нужда.
Тези въпроси са жизненоважни и за проектирането на системата и нейната поддръжка.
И понеже блокчейн е голяма заплаха за статуквото, неговите приложения трябва да се координират с човешкото поведение. Той трябва да може да бъде използван толкова лесно, колкото чук за пирон или като фотоапарат - за снимане.
Отдръпване на масите може да се получи всеки път, когато манията по някаква нова технология предшества нейното усъвършенстване. Медиите подхващат и раздухват темата, но повечето хора не я разбират и затова се отказват.
Това лишава изобретението от възможността повече хора да се опитат да го моделират според своите разбирания.
Блокчейн може да се използва за реорганизация на банковия бизнес, за елиминиране на бюрокрацията и приложенията ще нарастват, ако не се отдръпнем.
Затова не се притеснявайте да се интересувате, да признаете, че ви е любопитно. Системата на бъдещето, която и да е тя, няма да се изгради като функционална без масово човешко участие.