Вчера Вик Гундотра обяви оттеглянето си от Google след 8 години работа в компанията. Първият очевиден въпрос е какво означава това за социалната мрежа Google+, бебето на Гундотра и основният му проект през повечето от тези години.
Според информация от няколко различни източници, Google+ окончателно ще се превърне не в продукт, а просто в платформа за други продукти - като по този начин съвсем ще прекрати конкуренцията с други социални мрежи като Facebook и Twitter.
Представител на Google обаче категорично опроверга тези твърдения. „Днешната новина (за напускането на Гундотра, б.р.) няма да окаже никакво влияние на нашата стратегия за Google+ - имаме изключително талантлив екип, който ще продължи да дава страхотни възможности на потребителите на Goolge+, Hangouts и Photos".
Нашите източници от своя страна обясниха, че Google пренасочва екипите, които основно работеха по Google+ (между 1000 и 1200 служители) и даже ги е преместил в нова сграда.
Като част от тези промени, разработчиците на чат платформата Google Hangouts ще се присъединят към екипа на мобилната операционна система Android, а най-вероятно екипът на Google+ Photos ще ги последва.
Като цяло, талантите зад Google+ ще насочат усилията си към Android и към други мобилни програми и приложения.
По примера на Facebook
Така се предполага, че босът на Google Лари Пейдж ще последва примера на Марк Зукърбърг и Facebook и ще насочи огромен брой хора и ресурси към мобилните си проекти.
Въпросните проекти ще получат сериозно ускорение, а Google+ все още ще играе роля в развитието им. Екипите най-вероятно ще създават различни визуални елементи (widgets), които използват Google+ като платформа, вместо да развиват G+ като самостоятелен продукт.
Затова самият Google+ не може да се счита за „официално" мъртъв, а по-скоро е ходещ мъртвец, който ще бъде използван за допълнителни цели: естествено следствие от напускането на шефа на проекта и изтеглянето на повечето ресурси оттам.
Внедряване в Android
Говори се, че е имало голямо напрежение между създателя на G+ Вик Гундотра и шефовете му най-вече относно „насилствената" интеграция на Google+ в продукти като YouTube и Gmail.
Но изглежда тези интеграции ще продължават да са ключови за това, което Google мисли да прави със своята социална мрежа. Идеята на Google+ винаги е била да превърне всеки анонимен потребител на Google в регистриран потребител на Google. А последните промени съответстват на намерението G+ да бъде използван в ролята на гръбнак, а не като изведена на преден план услуга.
Въпреки това в социалната мрежа продължават да се случват интересни неща, свързани например с Google+ Photos. Ако компанията внедри възможностите на тази платформа в камерата на Android например, резултатите обещават да бъдат много вълнуващи.
В дългосрочен план, проблемите с Google+ никога не са идвали от дизайна на самия продукт, а по-скоро от начина, по който той се месеше в ежедневните ни Google дейности.
Може би вследствие на последните промени G+ ще престане да ни разваля партито?
Настоящата статия в TechCrunch предизвика доста негативни коментари от потребители на платформата Google+. Те порицават авторите за множеството непотвърдена информация и неаргументираните изводи в нея, като също така изтъкват предимствата на G+ пред другите социални мрежи.
„Хубавото на Google+ е, че реално можеш да проведеш смислен разговор (не такъв с ограничение от 140 знака, като в Twitter) с хора, които изглеждат надеждни и приятни", пише един от потребителите.
„И тъй като Google+ няма толкова широка база от потребители, за да привлича корпорации, които искат да печелят от него, в платформата има много по-малко корпоративен шум.
Социалната мрежа се ползва най-вече от фенове на технологиите и фотографията, които харесват свободната и безгрижна природа на платформата. Вик Гундотра създаде страхотна общност и Google+ процъфтява, не знам защо някой би счел, че той умира."