Huawei ще се смеят последни

След всичките разкрития за шпионските програми на американската Агенция за национална сигурност (АНС), за китайския производител на телеком оборудване Huawei е трудно да не злорадства поне малко.

Все пак, Едуард Сноудън показа с данни и документи, че спецслужбите са работили с някои от големите технологични компании в САЩ, за да придобият потресаващите си способности да следят електронната комуникация на целия свят. До неотдавна Вашингтон обвиняваше Huawei, че прави точно това - но в полза на китайското правителство.

До този момент азиатската компания по-скоро не коментираше скандала и какво би означавал той за бизнеса й. Последното е доста деликатна тема, като се има предвид това, че на много от американските й конкуренти вече се гледа като на потенциални помагачи на АНС и, според анализатори, това ще им донесе загуби за 180 млрд. долара.

Докато Huawei все още практически не може да работи в САЩ, а задокеанските й конкуренти трябва да се обясняват за връзките си с вътрешното разузнаване, компанията сега иска търси място под прожекторите, като призовава за прозрачност и световни стандарти, които да възстановят доверието в индустрията.

"Време е да натиснем бутона reset на надпреварата в сигурността и да се запитаме дали искаме бъдещето да бъде по-различно от миналото. Трябва да решим по какъв начин ще работим заедно по нови норми на поведение, нови стандарти, нови закони и нов баланс между личното пространство и безопасността", заяви шефът по киберсигурността на Huawei Джон Съфолк на конференция в Сеул.

На светло

Нов доклад на Huawei призовава IT индустрията да споделя добрите практики, да разработи рамка за разрешаване на конфликти между национални законодателства и да опрости изискванията към доставчиците по веригата. Макар да няма много конкретни предписания, документът показва как компанията се уверява, че собствените й продукти са сигурни.

"Някой наскоро ми каза, че шпионирането за правителството е втората най-стара работа на света и тя никога няма да се промени", каза Съфолк, но и добави, че разкритията на Сноудън "вече променят дебата". "Виждате държави, които виждат, че ние искаме да вкараме нещата отново в границите ни... Смятам, че тепърва ще виждаме повече отвореност и прозрачност в IT индустрията. Загубихме малко от доверието в нея след това, което се случи".

На база на документите от Сноудън, The Guardian, New York Times и Pro Publica писаха, че АНС е "работила в сътрудничество с технологични компании в САЩ и чужбина, за да изградят "задни вратички" в продуктите им". Не стана ясно кои са компаниите, които са помагали на спецслужбите.

Като се има предвид недоверието в индустрията (което е много по-голямо, отколкото Съфолк твърди), идеята на Huawei за общи стандарти за всички правителства и фирми е почти непосилна задача. С право или не, китайската компания се превърна в магнит за страховете на Запада от все по-мощния технологичен сектор на комунистическата държава, заедно със ZTE и Lenovo.

Преди дни финансовите анализатори отхвърлиха слуховете, че точно Lenovo може да купи част от закъсалия производител на смартфони Blackberry. Има сериозни съмнения, че сделката няма да бъде одобрена от регулаторите заради рискове за националната сигурност.

Наскоро Huawei отново отхвърли обвиненията, че играе в отбора на китайското правителство. "Можем да потвърдим, че никога не сме получавали никакви заповеди или искания от което и да е правителство или държавна агенция по отношение на политиките, процедурите, хардуера, софтуера или кадровата ни политика.

Единствено изключение представляват предложенията как бихме могли да подобрим своята киберсигурност", пише вицепрезидентът на компанията Кен Ху в предговора към доклада, с който компанията иска отворени стандарти.

Кой пази пазачите?

Какво следва, ако индустрията все пак приеме мантрата на Хuawei: "Не очаквай нищо, не вярвай на никого и проверявай всичко" и приеме най-лошото за производителите на оборудване и правителствата, за които работят?

Намирането на нарочни слабости в защитата на компютърни компоненти е пословично трудно, защото те обикновено са скрити в планините от код. Huawei са изградили специален център във Великобритания, където продуктите на компанията задълбочено се изследват за "задни вратички" под наблюдение от държавата.

"Правим това при огромен риск за интелектуалната ни собственост, защото изходният код на която и да е компания за телеком оборудване представлява нейните кралски бижута", коментира говорителят на китайската компания Скот Сайкс. Даже и тази инициатива обаче е съмнителна - комисията по въпросите на разузнаването към британския парламент установи, че "преминалите проверка по сигурността" експерти в центъра са всъщност служители на Huawei.

Черен печат в САЩ

Даже и след всичките си опити да покаже прозрачност, компанията е наясно, че в САЩ политическата съпротива срещу нея е твърде голяма, за да очаква, че ще работи с някои от най-големите телекоми в света поне в обозримо бъдеще.

"Ако погледнете към САЩ и предизвикателствата към нас там, всичко е сочене с пръст и протекционизъм, без да е направено каквото и да било за сигурността на мрежите. Каквото и да се случва там, ние нямаме нищо общо - притежаваме по-малко от 1% пазарен дял и непрекъснато ни се пречи да се състезаваме честно", гневи се Сайкс.

Докато САЩ обръщат гръб на китайците, Европа и Великобритания ги приемат с отворени обятия. Основателят и изпълнителен директор Рен Женгфей (който съвсем случайно е бивш военен инженер) се срещна с канцлера на британската хазна Джордж Осбърн и двамата потвърдиха плана на Huawei да построи развоен център за 200 млн. долара във Великобритания като част от мащабната програма за инвестиции в Обединеното кралство, която се равнява на около 2 млрд. долара.

През септември т.г. пък българският премиер Пламен Орешарски пътува до Китай, за да обсъди с президента по държавните въпроси на Huawei Technology Уанг Ченг Донг евентуалното изграждане на подобен обект и на територията на нашата страна.

Отмъщението на китайците

Huawei и особено Съфолк, който преди отговаряше за IT въпросите в британското правителство, със сигурност са мислели по въпросите на сигурността още от преди първите публикации за Едуард Сноудън.

През март, няколко седмици преди аферата PRISM да се появи из медиите, той написа пророчески постинг в блога си: "Може би затова Америка не иска да продаваме оборудването си на американски компании, може би се притесняват, че ще видим какво правят те с личните данни на гражданите - как наблюдават и събират всичко, което минава през телекомуникациите".

Чувства ли сега той, че правдата е възтържествувала? "Ние сме компанията, която изключително пламенно се бори за това светът да използва технологиите... всичко, което смущава това е лошо и за нас (...) Чувствам се по-скоро натъжен от случилото се".

Новините

Най-четените