Забравете Apple срещу ФБР: WhatsApp криптира цялата ви комуникация

През последните шест седмици най-голямата новина от Силициевата долина беше битката на Apple срещу ФБР - след федералната заповед да бъде разкодиран iPhone-ът на един от атентаторите от Сан Бернардино. Отказът на компанията даде началото на огромен дебат относно поверителността и сигурността в дигиталната епоха.

Но тази седмица в един малък офис в Маунтин Вю, Калифорния, трима души накараха обхвата на този дебат да изглежда скромен.

Маунтин Вю е дом на WhatsApp, мобилното приложение за чат, сега притежавано от гиганта Facebook, и превърнало се в една от най-значимите и използвани програми по света. Над един милиард души разменят съобщения, обаждания, снимки и клипове чрез услугата - което означава, че единствено самият Facebook притежава по-голяма самостоятелна комуникационна мрежа.

Преди два дни енигматичните основатели на WhatsApp Брайън Актън и Ян Кум, заедно с програмист под псевдонима Мокси Марлинспайк, разкриха, че компанията е добавила end-to-end криптиране на всяка форма на комуникация през своята услуга.

Това означава, че ако група хора ползват последната версия на WhatsApp - независимо дали е група от двама или десет души - услугата криптира всички съобщения, обаждания, снимки и клипове, разменяни между тях.

Въвеждането на технологията за криптиране на комуникацията отне близо година и половина на компанията и е приложена във всички мобилни платформи, в които работи WhatsApp. Криптирането вече е работи за Android, iPhone, Windows Phone, Nokia S40, Nokia S60, Blackberry и BB10, но условието е да сте инсталирали последния ъпдейт на мобилното приложение.

Така или иначе - скоро всички по-стари версии на WhatsApp ще бъдат спрени от поддръжка, след което софтуерът повече няма да може да изпраща или получава съобщения в чист текст.

End-to-end криптирането е технически метод, при който съдържанието на съобщенията не се съхранява като чист текст на сървърите на компанията, а се разбърква по алгоритъм, който изисква специфичен ключ за връщане в оригиналния му вид. Това гарантира, че комуникацията не може да бъде прихваната от трета страна - независимо дали става дума за държавните служби за сигурност, за хакери или дори за самите служители на чат приложението.

Само подателите и получателите в съответната група ще имат достъп до разменяното съдържание. Така WhatsApp вече няма да може да бъде принуждавана от службите да предоставя достъп до данните от потребителската комуникация, дори те да бъдат изискани по съдебен път.

Също като Apple, на практика WhatsApp блокира федералното правителство, но го прави на още по-голям фронт - такъв, който обхваща един милиард устройства.

„Изграждането на защитени продукти всъщност спомага за един по-сигурен свят, макар че много хора в правоприлагането сигурно няма да се съгласят с това", казва Брайън Актън, който е бил служител номер 44 в гиганта Yahoo, преди да основе WhatsApp през 2009 г. с Ян Кум, негов колега от Yahoo. Даже след големия си успех, двамата умишлено остават в сянка и почти никога не говорят пред медиите.

Благодарение на криптирането, обяснява Актън, всеки може да управлява бизнес или да говори с доктор без да се притеснява от подслушвачи. Заради криптирането можеш да подаваш и сигнали за престъпления и нередности и да не се страхуваш.

Доста хора в американското правителство и извън него обаче биха поспорили с Актън и Кум. Главният съветник на ФБР Джеймс Бейкър вече изрази опасението си, че престъпници и терористи ще се възползват от криптирането на WhatsApp и ще организират престъпления през услугата, което според него „ни изправя пред сериозен проблем". Още в края на 2014 г. приложението криптира част от мрежата си, а разследването на атентатите в Париж от миналата година показа, че терористите най-вероятно са си комуникирали именно през приложения като WhatsApp и Telegram.

Всъщност WhatsApp извърши пълното криптиране на своята мрежа, използвайки за целта само около 15 от общо 50-те си инженери.

Чрез тяхната работа компанията се опълчва не само на американското правителство, но и на всички правителства по света. „Технологията е усилвател", казва Брайън Актън. „С точните управители, с точното й ръководене, наистина можем да извършим положителна промяна".

И макар съобщенията да са криптирани, остава един голям въпрос, който касае мета данните - кой с кого е комуникирал, кога и колко време. По него остават неясноти - пази ли такива данни WhatsApp и би ли ги предоставял. И тук идва възможността да се използват алтернативи като Telegram и Signal. Разработчикът зад Sginal Мокси Марлинспайк, дори е бил нает да помогне на WhatsApp с криптирането, но неговото приложение, за разлика от WhatsApp не е собственост на гигант като Facebook, а е финансирано от няколко неправителствени организации.

Но разбира се, положителната промяна е въпрос на гледна точка. А тук става въпрос за технологични управители в стила на Силициевата долина: милиардери по къси гащи, извършили нещо огромно, защото са поискали.

И защото са имали възможностите да го осъществят.

#2 COMANCHY 07.04.2016 в 12:01:16

Prqkor, ако не правиш нищо престъпно, ако нямаш намерения да взривяваш, убиваш, нападаш или каквото там се сетиш престъпно деяние, на никой не му пука за твоя телефон и информацията в него. Не си мисли че имаш съществено участие в световната конспирация, и "лошите" дават мило и драго да се докопат до телефона ти ..../ който видиш ли, бил на огромен екран, заедно с не знам си колко милиона още закупени Айфона , Самсунги и тем подобни/.

#3 Люба6а 07.04.2016 в 12:12:19

аз пък нямам нищо против криптирането и световният комунизъм,който залива човечеството.Всеки има нужда от 'прайвъси'...

#4 John Smith 07.04.2016 в 13:39:18

Команча....начи Прякора чука комшийката от 8 мия етаж, когато го няма мъжо и Уговарят срещи по жъсема ! Жена му на Прякора....си качила голи снимки в сайт за запознанства, а щерка му си поръчва трева от таблета... Син му си качил снимка във фейса как пие бира в съмнителна компания, най-вероятно анархисти Дотук нищо нередно и необичайно...секи си чука комшийките... Минават 10 години, Прякора влиза в политиката.....народен представител....зам.министър.....върви към Президент И в пресата излиза статия , че е морално пропаднал, снимка на жена му по цици, с дъщеря наркоманка и син алкохолик Другарите са преровили архива и са показали кирливи ризи...Прякора не става президент, беси се на дърво в парка и кариерата му приключва Тва, щото е ползвал смартфон и интернет Извод : Технологиите са враг на Вашето здраве ! Затва в Кавказ живеят по 101 години

#5 dedo adji 07.04.2016 в 13:41:14

Команчи, и ти си на този огромен екран, барабар с трудовата си характеристика, кореспонденцията, банковата сметка, епикризите и цвета на прашките на жена ти. Само въпрос на шанс е лъчът на прожектора да падне на тебе и "лошите" да те проучат основно. С "лошите" те цитирам, но ако си чувал за добро правителство или правителствена агенция, просвети ме, щото аз не съм. И не се самоуспокоявай, че те, видите ли гонели престъпниците, терористите, педофилите, и пр., и др., и т.н. Дори ако се занимават само с това, пак не могат да насмогнат. Милиардите комуникации не е достатъчно само да се прехванат, трябва и да се анализират. Никоя агенция по света и у нас, и всички вкупом, нямат капацитет за което. В най-шпионираната страна - Велика Британия, където има по една камера на 15 глави от населението, едва 3-4% от заснетото става за използване. И много от тези мизерни проценти се разглежда дни и седмици подир байрама. А нищо не пречи на дежурния пред камерата, вместо да гледа как разбиват магазин, да гледа как двама млади се натискат пред друга камера. Или да си гледа хамбургера и бирата. Личният състав се набира от народа, между които има калпазани, некадърници, корумпета (има и 3 в 1), пияници, наркомани и т. н. Някой от тях може да продаде данните ти на корумпирани адвокати и нотариуси и да се озовеш без гащи. Или да се окажеш подходящ за обвиняем от някой некадърен полицейски началник, който не може да разкрие истинския престъпник, а трябва да се отчете. Но споко. Шансът е едно към милиони. Мене от две години банката ме предупреждава да си сменя паролата и нищо. Аз съм много дребна риба да предизвикам интереса на хакер професионалист, само случайно. По-голяма е вероятмостта да ме блъсне кола. Или да спечеля от тото.

#6 dedo adji 07.04.2016 в 13:45:38

Джон, си точен, ясен и прекрасен. От Кавказ ли се обаждаш? По водомера? ама съм и аз, на планинските потоци водомери няма.

#9 John Smith 07.04.2016 в 22:44:09

Прякор, от мен няма обиди и квалификации. Нищо лично, използвам ника като пример за всеки обикновен човек който използва интернет. пс Поста го пращам от Кавказ с гълъби до Редакцията

#11 Rodrigo Diaz de Vivar 08.04.2016 в 13:13:14

Много филми гледаш, prqkor. Като пораснеш, ще разбереш, че това са "градски легенди". Всички си ползват смартфони или обикновени клетъчни телефони. Не бият тъпани и не палят огньове по върховете. Нито пък използват пощенски гълъби.

Новините

Най-четените