Не можете да хакнете Facebook, но ето как можете да го спрете да ви следи

Не е особено голяма изненада, че Facebook ви следи, докато сте на неговата платформа. Затова и може да изкара ваши снимки от рождения ви ден преди пет години.

Възможно е обаче да не осъзнавате обхвата и дълбочината на начините, по които социалната мрежа ви следи в интернет.

Пипалата на Facebook се простират и към други сайтове и услуги, различни мобилни приложения, които използвате на смартфона си, местата, които физически посещавате в реалния свят - особено тези, за които сте се регистрирали в платформата, че сте посетили.

Част от това е условие, за да използвате въобще социалната мрежа - ако искате да сте там, трябва да предоставите известно количество лична информация за себе си.

Но Facebook има и начини да следи хора, които дори не са се регистрирали за услугите му. За щастие, има и начини да ограничите обема данни, които показвате онлайн.

Колко информация искате да прикриете зависи от това доколко вярвате въобще на Facebook. Този бегемот на социалните мрежи казва, че използва данните ви, за да ви показва подходящите реклами и да следи за сигурността ви. Ако някой например влезе в профила ви от държава, в която обичайно не сте, платформата регистрира дейността като подозрителна.

Това обаче не е компания с добри репутация що се отнася до опазването на личните данни. Независимо как Facebook използва вашата информация, със сигурност е небрежен към начините, по които тя е споделена с трети страни.

За да направи нещата още по-сложни, компанията на Марк Зукърбърг също така притежава WhatsApp и Instagram и може да обедини част от информацията, която се събира чрез тези приложения. Най-добрият начин да ограничите следенето от Facebook е да се махнете и от трите приложения завинаги. Ако това обаче е твърде крайно, от Wired имат още няколко предложения.

Докато сте в мрежата...

Ако искате да използвате Facebook, вие давате разрешение на платформата да следи дейността ви, докато сте в сайта - местата, на които се отбелязвате, групите, в които влизате, хората, с които общувате. Тези данни се използват предимно за таргетиране на реклами, които биха били подходящи за вас, което от своя страна носи пари на Facebook.

В действителност не можете да спрете социалната мрежа да събира тези данни - това е съгласие, което давате още с регистрацията си, но можете да контролирате как те се отразяват на рекламата, която виждате. В този случай имате възможност да посетите страницата с предпочитания за реклама в акаунта си.

Там отваряте папката с "Your Interests/ Вашите интереси", за да хвърлите бърз поглед върху това, което Facebook приема, че смятате за интересно. Там може да има някои доста обширни предположения, които са далеч от истинските ви предпочитания.

В раздела "Your Information/ Вашата информация" ще видите някои от начините, по които Facebook насочва рекламите към вас.

В това число попадат вашия романтичен статус, местоработата ви, коя гимназия сте посещавали и други. Ако не искате част от тези данни или всичките да бъдат използвани от рекламодателите, кликнете в съответните полета, които ги скриват.

Ако отворите "Ad Settings", можете да правите още повече промени. Оттам можете да контролирате дали Facebook може да използва данни от своите маркетингови партньори, за да ви предпоставя по-подходящи за вас реклами. Там също има два варианта - "Разрешено" и "Забранено".

Имайте предвид, че тези настройки няма да намалят броя на рекламите, които виждате в социалната мрежа, нито ще изтрият информацията, която тя вече има за вас.

Те просто спират рекламодателите да използват конкретни ваши данни за таргетиране. Така, ако например сте щастливо женени, изведнъж можете да започнете да виждате реклами за сайтове за запознанства. В същото време самият Facebook е напълно наясно за състоянието на вашата интимна връзка.

Освен това обхватът на Facebook надхвърля самия Facebook.

Сайтът има партньорство с десетки маркетингови компании и мрежи за реклама, така че дейността ви в други сайтове, включително и такива, в които влизате с Facebook акаунта си, може да бъде комбинирана с действията ви на платформата.

Това привлече толкова негативни реакции, че през август миналата година от Facebook обявиха въвеждането на инструмент, наречен "Off-Facebook Activity" - дейност извън Facebook. Той изключва информацията за това какво правите извън социалната мрежа от данните какво правите, докато сте в нея.

Решението обаче все още не е масово достъпно, а и все още не влияе върху това точно колко данни събира платформата за вас. То просто нарушава връзката между Facebook и останалите сайтове, които посещавате. Тоест, ако пазарувате обувки от специализиран сайт и сте забранили показването на дейността ви извън Facebook, няма да виждате реклами на този сайт, докато обикаляте социалната мрежа.

Препоръчва се също така да използвате забрана за проследяване в самия браузър, който ползвате.

Потърсете опцията за блокиране на "бисквитките" на трети страни в настройките на браузъра ви и помислете дали да не използвате тракер, който блокира разширенията на браузъра.

А докато сте със смартфона си в ръце...

По-голямата част от написаното дотук се отнася и за мобилните устройства и приложенията на Facebook за смартфони. При положение, че искате да ограничите това, което Facebook знае за вас, най-добре въобще не инсталирайте неговите апове на вашия телефон.

В обратния случай давате на социалната платформа разрешение да регистрира Wi-Fi мрежите, към които се свързвате, моделът телефон, който притежавате, и други приложения, които сте инсталирали.

Не можете да спрете цялото това събиране на данни, но можете да го ограничите.

Отворете страницата "Apps and Notifications/ Приложения и нотификации", ако използвате операционна система Android, или просто "Facebook", ако сте на iOS. Оттам можете да блокирате достъпа на Facebook до местоположението на телефона ви, контактите, микрофона и камерата.

Лошата новина е, че дори и при изключено проследяване Facebook ще отбелязва вашето приблизително местонахождение, до което има достъп през вашия IP адрес. Според Facebook всичко това е с цел да се поддържат сигурни и поверителни акаунтите на потребителите, така че не можете напълно да спрете следенето, ако сте потребител на платформата.

Още лоши новини -Facebook изпраща данни към други мобилни приложения, понякога напълно автоматично. Почти всички имат профил във Facebook и трети страни искат да се възползват от тези данни, независимо дали е с цел реклама или за да улеснят процеса на логване в замяна на личната ви информация.

Facebook не работи изолирано и има много печеливши партньорства с други приложения и търговци на данни.

Струва си да се отбележи, че Facebook, подобно на Google, обещава да използва тази съкровищница от данни, за да подобри услугите си и да направи живота по-безопасен и по-удобен за своите потребители в същото време, в което генерира печеливши реклами на платформата си.

В крайна сметка вие използвате всички функции, които социалната мрежа предлага, напълно безплатно. Ако не се доверявате в добрите намерения, трябва да спрете да използвате Facebook.

Но при положение, че останете в социалната мрежа, ограничете активността си в нея. Не се отбелязвайте никъде, не тагвайте снимките си и не попълвайте тестове кой герой на Disney сте. Сведете до минимум информацията, която споделяте във вашия профил, и помислете добре, преди да постнете каквото и да било.

Когато сте на смартфона, обмислете дали не е по-добре да използвате мобилната мрежа, а не Wi-Fi.

Сведете до минимум приложенията, които сте свързали с Facebook. Това не само ограничава третите страни, които имат достъп до вашите данни, но също така е добра идея от гледна точка на сигурността и ограничава броя на начините, по които хакерите могат да получат вашите данни.

Facebook добре разбира, че потребителите са притеснени от политиките му за събиране на данни и се опитва да предлага инструменти, които привидно предлагат по-голям контрол. В действителност те не помагат особено по отношение на събирането на данни и са повече насочени към това как тези данни се използват за персонализиране на рекламите.

На този етап, ако не искате Facebook да знае много за вас, наистина трябва да затворите вашите Facebook, Instagram и WhatsApp акаунти и да не поглеждате назад.

Новините

Най-четените